Köpeğe Bir Nesneyi Gidip Getirmesi Eğitimi Nasıl Verilir?

Gidip getirme herhangi bir köpekle oynanacak eğlenceli bir oyundur. Bir top ya da başka bir oyuncak fırlatma ve köpeğin onu kovalayarak size getirmesi şeklindedir. Çoğu insan oyunun köpeklerin doğal olarak yaptığı bir şey olduğunu düşünür, fakat çok sık olarak nasıl yapacaklarını öğrenmeye ihtiyaçları vardır ya da en azından onun bir kısmını. Köpeğinize yakalamayı şu şekilde öğretebilirsiniz:

Oturmayla Başlayın

Herhangi bir şey yapmadan önce, köpeğinizin oturma komutunu iyi bir şekilde anladığına emin olun. Tüm gidip getirme oyunları köpeğinize oturmasını söylemekle başlar. Bir sonraki adıma geçmeden önce, yanınızda sakin bir şekilde oturduğuna emin olun. Bu bir kez oyunun kuralını anladıktan sonra, siz onu atmadan önce topu almaya çalışmak için atlamamasını sağlar. 

Köpeği Gönderin

Bir kez köpeğiniz oturduktan sonra, topu atın ve ona “yakala” deyin. Topu kısa mesafeye atarak başlayın. Çoğu köpek topu içgüdüsel olarak kovalayacak ve onu tutacaktır. Eğer yaparsa, bu kısmı bitirdiniz.

Eğer gidip getirme oyunu köpeğinize doğal gelmemişse, onu ilk kez oynatmak için eğitimi üzerinde çalışmanız gerekebilir. Topun ilgisini çekmesi için, ona ödül vererek ve onu severek(överek) ve topun peşinden koşacak ve onu yakalayacak yollar üzerinde yavaşça çalışmaya başlayabilirsiniz.

Köpeği Arama

Bu ve sonraki adım git- getir oyunun en önemli parçalardır ve çoğu insana sorun yaratır. Fakat eğer köpeğinizin geri gelmesini ve topu bırakmasını sağlayamazsanız, bu git-getir oyunu oynamadığı, kovalama oyunu oynadığı anlamına gelir!

Köpeğin topla birlikte size geri gelmesinin en iyi yolu, başlamadan önce, gel komutunu çok güçlü bir şekilde anlamış olduğuna emin olmanızdır. Git- getir oyunu oynadığınızda, köpeğiniz topu tuttuğu anda, gel komutunu verin. Mutlu bir sesle konuşarak, bacaklarınıza hafifçe vurarak ve onu överek geri gelmesi için cesaretlendiririn. 

Eğer köpeğinizin bu adımla sorun yaşıyorsa, topu daha kısa mesafeye atmanız gerekebilir. Baz durumlarda, bu sadece birkaç adımla başlamak anlamına gelebilir. Kademeli olarak toğu attığını mesafeyi arttırın. Bir sonraki mesafeye geçmende önce, köpeğiniz topu size sürekli olarak getirebilmelidir.

Bir Bırak Komutu Kullanın

Topu almandan önce, onu getirmesi için bir köpeği ikna etmek zor olabilir. Köpeğinizin bırak ya da rahatlama komutunu bilmesi yardımcı olur. Bir köpekle yakalama oyunu oynamadan önce, size döndüğü zamanda onu “bırak” komutunu vererek bunu deneyin. Eğer topu serbest bırakırsa, onu övün ve sonra ödül olarak tekrar topu atın. 

Eğer köpeğiniz topu bırakmayı reddederse, kurtarıcınız olacak birkaç numaraya ihtiyacınız olacak. Elinizde biraz ikram bulundurun. Köpeğinize “bırak” komutunu verin ve sonra ona ikramları gösterin. İkramları almak için topu bırakması gerekecek. Köpeğe ikramları vermeden önce, bulunduğunuz yerde topu geri getirene kadar beklediğinize emin olun. Daha sonra oyuna devam etmek için topu atarak ona çifte ödül verin.

Başka bir seçenek, ikramların yerine iki top kullanmaktır. Köpeğiniz ilk topla size döndüğü anda, ona elinizde tutuyor olduğunuz başka bir top gösterin. Çoğu köpek ikinci topun peşinden gitmek için, sahip olduğu topu bırakacaktır. Köpeğiniz topu bıraktığı anda, yakalaması için elinizdekini atın. (Not: Bu her zaman işe yaramaz. Bazı köpekler zaten sahip oldukları topu bırakmayı reddederler. Bu durumda, ödül metodu muhtemelen en iyisidir.) 

Asla Kovalama Oyunu Oynamayın

Bu aşamalardan geçerken, köpeğinizin kovalama oynamaktan mutlu olması ya da gidip getirmekten uzak durmasına daha meyilli olduğunu aklınızda bulundurun.  Bir yakalama oyununun içinde olmayın! Köpeğiniz topun peşinden koşarsa, arkanıza dönün ve yürümeye başlayın. Çoğu köpek sizin arkanızdan gelecektir. Köpeğiniz topu geri getirmeyi reddederse, oyunu sonlandırın.  

Topla koşmakta ısrarcı olan köpekler için, tasma takarak pratik yapmayı deneyin. Topu kısa mesafeye atın, ona gel komutunu verin, sonra sadece orada durun ve onu bekleyin. Doğru yöne gitmesi için ikna etmek amacıyla onu övün ve ikramları kullanın.