Köpeğe Ayağınızın Dibinden Ayrılmama Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeğinizle beraber yürürken ayağınızın dibinden ayrılmaması gevşek tasma ile yürümenize göre daha uygundur. Köpeğe bu eğitimi vermek, tasmalı veya tasmasız yürürken sol yanınıza yakın durması için eğitilerek yapılır. Gevşek tasmalı bir yürüyüşe göre daha iyidir ve inatçılıkla karşılaşmadan kolayca öğretilebilir. Peki bunu nasıl yapacaksınız:

Gerekli Olacak Şeyler

Köpeğinizi ayağınızın dibinden ayrılmadan yürümesi için tasma ile ya da tasmasız eğitebilirsiniz. Tasmasız eğitim verecekseniz köpek için güvenli bir alanda olduğunuza emin olun yeter. Örneğin çitlerle çevrili bir bahçe olabilir. Aynı zamanda elinizde birkaç ödül olması gereklidir. Ben köpeğin en sevdiği ödüllerden küçük parçalar kullanıyorum. Ayağınızın dibinde iken eğilerek ödül vermenizi zorlaştıran inatçı veya küçük köpekler için fıstık ezmesi, krem peynir ya da ıslak köpek maması ile kaplanmış tahta bir kaşık kullanabilirsiniz.

Başlangıçta Sürekli Ödül Verin

Köpeğiniz solunuzda oturma pozisyonunda iken başlayın. Eliniz ödülle dolu veya tahta kaşığınız leziz bir yiyecek ile kaplı olarak köpeğin burnuna yakın bir noktada iken ona “yürü” diyin. Yürümeye başlayın. İlk denemelerde sadece birkaç adım atın ve devamlı olarak köpeğinize ödül verin.

Denemeleriniz için köpeğinizin dikkatinin dağılmayacağı boş alanlar seçin. Eğer köpeğiniz için çok fazla ilgi çekici ve hareketli şey bulunan bir ortamda çalışıyorsanız ödülleriniz onun dikkatini çekmek için yeterli olmayabilir.

Ödüllerin Sıklığını Azaltın

Köpeğiniz ayağınızın dibinde iken sürekli ödül vererek birkaç metre yürümeyi başardıktan sonra yavaş yavaş ödülleri azaltmanın zamanı gelmiştir. Köpeğiniz solunuzda oturur pozisyonda iken başlayın ve ona “yürü” komutunu verin. Ona biraz ödül verin ve yenisini vermeden önce bir adım atın. Ödülü dikkati dağılmadan önce verdiğinize emin olun. Köpeğiniz dibinizde iken kısa mesafeler ile başlayın ve kademeli olarak 1-2 metre boyunca yürüyüş karşılığında 1 ödüle kadar düşürün.

Mesafeyi Artırın

Çok az ödül ile köpeğinizin metrelerce dibinizden ayrılmamasını başardıysanız, yürüyüşünüze biraz mesafe katmanın zamanı gelmiştir. Köpeğinize ödül verebilirsiniz, fakat bunu yavaş yavaş yok etmeye başlayın. Eğer köpeğiniz sürekli yanınızdan ayrılıyorsa köpek için çok hızlı ilerliyorsunuz demektir. Geriye dönün ve başarılı olduğunuz son mesafe-ödül oranından tekrar başlayın.

İlgisini Dağıtın

Çok az ödül ile uzun mesafeler kat etmeyi başardıysanız biraz ilgi dağıtıcı faktör eklemenin zamanı gelmiştir. Bir parkta çalışabilirsiniz veya sokaklarda gezinti yapabilirsiniz. Buna ilk başladığınızda köpeğinizi yeniden sık sık ödüllendirmeniz ve köpeğiniz kendisinden ne beklendiğini anlayana kadar kısa mesafeler boyunca çalışmanız gerekebilir. Yine mesafeyi yavaş yavaş artırarak ve ödülleri yavaş yavaş azaltarak çalışın.

Ödülleri Kesin

Uzun mesafeler boyunca beraber yürümeye alıştıysanız ödülleri tamamen kesebilmeniz gerekiyor. Yürüyüşünüzün yavaş yavaş mesafesini artırırken ödülleri azaltın. Köpeğiniz kısa bir süre sonra ödül verilmeksizin ya da çok nadiren ödüllendirilerek yanınızda yürüyecektir.

Sorun Giderme

Köpeklerin yanınızdan yürümeyi bırakması, özellikle de bu komutu ilk öğrendiği zamanlarda, çok sık görülür. Bu problemi gidermek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Bir veya iki adım geriye gidin. Köpeklerin eğitimlerini unutmalarının en büyük sebebi, bir sonraki aşamaya onlar daha hazır olmadan geçmemizdir. Köpeğiniz peş peşe çok fazla hata yaparsa geriye dönün ve daha fazla ödül-daha kısa mesafelerden tekrar edin. Acele etmeyin, uzun mesafeler boyunca yanınızdan ayrılmama aşamasına yavaş yavaş ilerleyin.
  • Köpeğinizin vücut dilini yakından gözlemleyin. Köpeğinizin dibinizden ne zaman ayrılacağını hissetmeyi öğrenebilirsiniz. Kasları kasılır veya ödülden başka bir yere odaklanabilir. Köpeğinizin dibinizden ayrılacağını hissederseniz tekrar “yürü” komutunu verin ve solunuza doğru U dönüşü yaparak ters yöne yürümeye başlayın. Köpeğiniz hızlı bir şekilde size dikkat kesilmesi gerektiğini öğrenecektir.