Kontak Lens Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Günümüzün sağlıklı ve elverişli şartlarıyla artık neredeyse herkesin kontak lens kullanması mümkün. Bazı insanlar, kontak lens kullanmanın kendi yaşam tarzları için daha uygun olduğunu düşünürken; bazı insanlar da kontak lens kullanımını külfetli bulur ve gözlük kullanmayı tercih eder. Kontak lens kullanmadan önce, aşağıdaki bilgilere bir göz atmanızda fayda vardır.

Kontak Lens Nedir ?

Kontak lens, belirli göz kusurlarını düzeltmek için direkt olarak göze takılan ince bir plastik parçasıdır. Kontak lens, gözlük takmak veya ameliyat olmak istemeyen hastaların göz problemleri için en doğru çözümdür. Aktif bir hayat yaşayan ve gözünde sürekli olarak bir gözlük bulundurmasa da dış dünyayı canlı ve temiz görmek isteyen milyonlarca insan kontak lens kullanmaktadır. Birçok insan rahatlıkla kontak lens kullanabilir ve gözlüklerin yardımı olmadan görmenin rahatlığının keyfini sürebilir.

Kontak Lens Kullanımı İçin Test

Eğer kontak lens kullanmayı düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bir göz doktoruna görünerek kontak lens testine girmektir. Kontak lens testi, bir kontak lensin size tam olarak uyup uymayacağına karar vermek için uygulanır. Kontak lens testi sırasında testi uygulayan uzman, ilk olarak gözlerinizin kontak lens kullanımı için yeterince sağlıklı olup olmadığını kontrol edecektir. Ardından gözleriniz ölçülecektir. Bu ölçümler, testi uygulayan uzmanın sizin gözünüze tam anlamıyla uyan bir kontak lens bulması için gerekli bilgileri öğrenmesini sağlayacaktır. Eğer ilk defa kontak lens kullanıyorsanız; uzmanınız size kontak lensin nasıl takılıp çıkarılacağı ve nasıl temiz tutulacağı konusunda da bilgiler verecektir.

Kontak Lens Çeşitleri

Gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lensler en önemli kontak lens çeşitleridir. Yumuşak lensler oldukça ince ve rahattırlar. Yumuşak lenslerin çoğunluğunu oluşturan bileşen sudur ve bu yüzden bu lensler yumuşaktırlar. Yumuşak kontak lensler dörde ayrılır: sferik kontak lensler, astigmat için kullanılan kontak lensler, miyopluk için kullanılan kontak lensler ve renkli (kozmetik) kontak lensler. Gaz geçirgen sert kontak lensler sert plastikten yapılan; canlı ve temiz bir görüntü sağlamakla birlikte birçok göz kusurunu da düzelten bir lens çeşididir. Gaz geçirgen kontak lensler dayanıklıdır ve yumuşak lenslere göre oldukça uzun ömürlüdür.

Kontak Lenslerin Kullanım ve Değişim Programı

Bazı kontak lensler günlük kullanım için üretilmiştir. Günlük yumuşak kontak lensler bir gün kullanılır ve ardından atılır. Diğer yumuşak lensler ve bazı gaz geçirgen kontak lensler gün boyunca kullanılır ve her günün sonunda çıkartılıp temizlenmesi ve mikroplardan arındırılması gerekmektedir. Yumuşak lensler, genellikle düzenli olarak değiştirilir. Gaz geçirgen kontak lenslerse düzenli bir şekilde gerekli özen gösterildiği takdirde yıllar boyunca kullanılabilir. Kullanım zamanı genişletilmiş kontak lensler, geceleri değiştirilmeksizin bir hafta boyunca kullanılabilir. Ancak, kontak lenslerin geceleri çıkarılmaması; gözdeki oksijen miktarında bir azalmaya yol açar ve bir enfeksiyon oluşma ihtimalini arttırır. Bu sebeple, bazı doktorlar kullanım zamanı genişletilmiş kontak lensleri tavsiye etmemektedir.

Kontak Lens Bakımı

Kontak lensinizi nasıl temizleyeceğinizi ve mikroplardan arındıracağınızı, göz doktorunuz size gösterecektir. Lens bakımı için kaliteli ürünler kullanmanız ve lenslerinizi olabildiğince sık bir şekilde temizlemeniz, lenslerinizin üzerindeki bakteri oluşumunun engellenmesi açısından faydalı olacaktır. Kontak lenslerinizi uzun süre kullanmanın; gözünüzün bulanık görmesine, gözünüzde acıya ve gözünüze gelen oksijenin yetersizliği sebebiyle kızarmalara sebep olacağını bilmelisiniz. Kontak lenslerin tıbbi bir araç olduğunu unutmamalısınız;  kontak lenslerinize yeterli özeni gösterdiğiniz takdirde dünyayı daha düzgün görecek ve lenslerinizin sağlıklı ve güvenli olmasının verdiği rahatlıkla yaşamınıza devam edeceksiniz.