Kolon Temizliği ve Tüketilmesi Gereken Besinler

Kolon kalın bağırsağın bir bölümüdür ve görevi yediğimiz besinlerden elektrolit emmektir. Kolon yediklerimizin vücudumuzdan dışarı atılmadan önceki son durağıdır. Zaman içinde gıda ve atıklar kolonda birikebilir, bu da aşırı yığılmaya, dışkı sertleşmesine ve kabızlığa neden olabilir. Yoğun miktarda şeker ve yağ tüketiminden sonra veya sadece normal bakım için kolonu temizlemeye ve toksinlerden arındırmaya isteyebilirsiniz. Bunun için kesinlikle hiçbir pahalı set veya meyveler almanız gerekmiyor.

Adım 1

Çözünmez lif tüketin. Çözünmez lifin adı suda çözülmemesinden gelir. Kepek, koyu yeşil yapraklı sebzeler, meyve derileri, tohumlar ve fındık gibi besinlerde bulunan bu lifler tam anlamıyla duvarları süpürerek bağırsak temizlenmesinde çalışırlar. Tıpkı arkanızdan temizlemek için gelen temizlikçiye sahip olmak gibidir. Lifler atıkları bir araya toplayıp süpürür, böylece daha düzenli bir bağırsağa kavuşursunuz.

Adım 2

Çözünebilir lif de tüketin. Çözünebilir lif suda çözünür ve toksinleri içine çekerek bağırsaktan geçer. Geçmesi kolay büyük kitlelerin oluşmasına yardımcı olur.  Çözünebilir lifin kolonu temizleme işlevinin yanı sıra, bir dizi sağlıklı işlevi de vardır. Yağ asitleri ile bağlanır ve onları vücudun dışına taşır, bu da düşük kolesterol düzeyi ve bunun daha düşük emilimine neden olur. Çözünebilir lif bağırsaklarımızın  kolon bölgesinde kolonileşen ve uygun pH korumaya yardımcı olan Probiyotik adındaki sağlıklı bakterileri besler. Probiyotiklerin gıda kaynakları yulaf ezmesi, etli meyveler, fasulye ve bezelyedir.

Adım 3

İşlenmiş yiyecekler ve şekerlerden uzak durun. Bu besinler kimyasallar, böcek öldürüçü ilaçlar ve bir çok katkı maddesi içerirler. Eğer yediğiniz lifin işe yaramasını istiyorsanız, toksik atıklar tüketmemeniz gereklidir. Bu yiyecekleri tamamen diyetinizden kaldırmayın ama minimum seviyede yiyin. Kolon sağlığınız için tür besinleri fazla tüketmemeniz gereklidir. 

Adım 4

Bol miktarda su için. Su evrensel bir çözücüdür. Vücudumuzda meydana gelen metabolik reaksiyonların hemen hemen hepsi su içinde meydana gelir. Bir çok araştırmaya göre 19 ile 30 yaş arası sağlıklı yetişkinler için yeterli su alımı günlük 2,7-3,7 litredir. Kolon içinden geçen atıktan su ve elektrolit çekilir. Eğer çalışmak için sınırlı miktarda su varsa, dışkınız sertleşecek ve sıkışıp kabızlığa neden olacak. Bol miktarda su içmek kolonun belli miktarda suyu emdikten sonra bile hala dışkıyı yumuşak ve geçebilecek halde tutabilmek için bol sıvıya sahip olmasını sağlar.