Kolon Detoksu İçin Kullanılan Gıdalar

Kolon detoksifikasyon rejimleri uzun süreli perhiz veya kapsamlı bitkisel takviyeleri gerektirebilirler. Diyetinizin içine sağlıklı gıdalar eklemeniz kolonu temizlemeniz için doğal fakat etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Herhangi bir detoksifikasyon rejimi öncesinde her zaman doktorunuza danışmalısınız.

Limon ve Ihlamur

Yemek ve içeceklerinize, özellikle de suyunuza, limon ve ıhlamur eklemek kolonda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.  Limon ve ıhlamur C vitamini açısından zengindirler ve  sindirim ve çevresel faktörlerden oluşan serbest radikal hasara karşı vücudu korurlar. Linda Page “Linda Page’in Sağlıklı Şifası” kitabında limon ve ıhlamurda mevcut olan flavonoidlerin, özellikle de ciltte, herhangi bir toksin birikimine ve olası kolon veya rektal kansere karşı iki kat engelleyici antikarsinojenik olabileceğini söylüyor.

Tam Tahıllar

Düzenli bağırsak hareketlerini teşvik etmek ve bağırsaktan kısmen sindirilmiş besinleri çıkarmanın en etkili yöntemi yüksek lifli bir diyettir. Yulaf kepeği, arpa ve buğday gibi tam tahıllar vücütta hızla hareket eden çözünmez lif açısından mükemmel kaynaklardır. Lifin sağladığı düzenlilik birçok sağlık sorununu önlemeye yardımcı olabilir. “Ömür boyu meyve suyu, perhiz ve detoks” kitabında Cherie ve John Calbom tam tahılları mutlaka diyetinize eklemenizi tavsiye ediyor. Düzenli lif tüketimi kolonda ve sindirim sisteminin geri kalanında toksin birikimini azaltmaya yardımcı olur.

Yeşil Çay

Yeşil çay antioksidan bakımından yoğun bir bitkidir, bu da sadece kolondan değil tüm vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Polifenollerin çeşitliliği kimyasal karsinojenlerin vücuda girmesini engellemekle sorumludur. 1 bardak yeşil çay yaklaşık 100 ila 200 mg tannin içerir, bu da tümörlerin oluşumunu engeller ve kolon detoksuna yardımcı olur.