Egzersiz Yapmak Kolestrolü Düşürür Mü ?

Araştırmacılar eskiden egzersizin kolesterolü nasıl düşürdüğü konusunda pek fikir sahibi değildi. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan bulgular egzersiz ve kolesterol arasında birtakım bağlar olduğu göstermeye başladı.

Kötü Kolestrol ve Egzersiz

Egzersizin kolesterol üzerindeki etkisini araştıran ilk araştırmalar hem egzersize hem de beslenme alışkanlığındaki değişimlere odaklanmıştır. Bu da tam olarak neyin kolesterole etkisi olduğunu bulmayı zorlaştırmıştır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar bu konuda daha detaylı bilgi içeriyor. Araştırmacılar egzersizin kolesterol üzerindeki etkisini araştırmak için sadece egzersiz faktörüne yoğunlaşıyorlar. Bulgular ise şöyle:

Egzersiz kandaki yağ miktarını azaltıyor. Egzersiz sayesinde yağ karaciğere doğru daha fazla taşınıyor. Buradan da sindirim yoluyla vücudunuzdan atılıyor. Yani ne kadar egzersiz yaparsanız vücudunuzda o kadar az yağ kalıyor.

İşin bir başka boyutu da egzersizin kolesterolü taşıyan protein parçacıklarının boyutunu arttırması. Bu parçacıklardan bazıları küçük ve sert bazıları ise büyük ve yumuşak. Küçük ve sert olan parçacıklar büyük ve yumuşak olanlara göre daha tehlikeli. Damarları tıkayıp orayı pazar yerine dönüştürme riskleri daha yüksek. Şimdilik görünen o ki egzersiz her iki türden olan protein parçacıklarını büyütüyor.

Peki Kolesterolü Düşürmek İçin Ne Kadar Egzersiz Yapmalı ?

egzersiz-kolestrol

Kolesterolü düşürmek için ne kadar egzersiz yapılması gerektiği hala bir tartışma konusu. Genellikle halk sağlığı örgütlerinin çoğu günlük 30 dakikalık hafif egzersizler öneriyor. Yürüyüş, bisiklete binme ya da bahçe işleri gibi egzersizler bunlardan bazıları.

Ancak Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre hafif egzersize göre daha yoğun olan bir egzersiz çeşidi kolesterolü düşürmede daha etkili. Kilolu insanlarla yapılan bir araştırmada beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden hafif egzersiz yapan kişiler kolesterollerini düşürmeyi başarmış. Ancak daha yoğun egzersiz yapanlar ise kolesterollerini çok daha fazla düşürmüş. Yoğun egzersiz sayesinde iyi kolesterolde de artış gözlenmiş. (İyi kolesterol kötü kolesterolün kandan temizlenmesine yardımcı olmaktadır.)

Nelere Dikkat Etmeli ?

Egzersizden en fazla faydayı kötü yeme alışkanlıkları olanlar ve egzersize yeni başlayanlar görüyor. Bu kişiler genellikle kolesterollerini düşürüp, iyi kolesterollerini yükseltebiliyor. Düzenli egzersiz yapan biri değilseniz yavaştan başlamak en iyisi. Herhangi bir kalp hastalığınız varsa öncellikle doktora danışmanızda fayda var.

Tabii ki egzersiz tek başına kolesterolü düşürmeyi garanti etmez. Genler, kilo, yaş, cinsiyet ve beslenme alışkanlıkları kolesterolde etkili olan diğer faktörler. Ancak egzersizin kolesterolü düşürmenin yanında başka birçok avantajı var. Mesela kemiklerin güçlü kalmasını sağlamak, kanser riskini önlemek, diyabet, felç ve Obezite riskini ortadan kaldırmak egzersizin diğer avantajlarından.