Kolesterolü düşürecek egzersizler

Araştırmacılar henüz egzersizin kolesterolü nasıl düşürdüğü konusunda emin değildi. Ancak zamanla fikirleri daha netleşti. İnsanların çoğu egzersizin kolesterolü düşürdüğüne inanıyor. Son zamanlara kadar birçoğu egzersiz ve kolesterol arasındaki bağın tam olarak ne olduğunu bilmiyordu.

Egzersizin kolesterolü düşürmedeki bir etkisi kilonuzu korumaya ya da kilo vermenize yardımcı olması. Kilolu olmak kanınızdaki yağ miktarını arttıran bir faktör. Kandaki yağ miktarı direkt olarak kalp hastalıklarıyla bağlantılı.

Egzersizin kolesterol üzerindeki etkisini araştıran ilk araştırmalar hem egzersize hem de beslenme alışkanlığındaki değişimlere dikkat çekmiş. Bu durum da tam olarak neyin kolesterole etkisi olduğunu bulmayı zorlaştırmış. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar bu konuda daha detaylı bilgi içeriyor. Egzersizin kolesterol üzerindeki etkisini araştırmak için sadece egzersiz faktörüne yoğunlaşıyorlar.

Araştırmacılar egzersizin birçok yönden işin içinde olduğunu savunuyor. Bunlardan biri egzersizin kandaki yağ miktarını azaltmaya yaraması. Egzersiz yardımıyla yağ karaciğere taşınıyor. Buradan da sindirim yoluyla vücudunuzdan atılıyor. Yani ne kadar egzersiz yaparsanız vücudunuzda o kadar az yağ kalıyor.

Diğer yön ise egzersizin kolesterolü taşıyan protein parçacıklarının boyutunu arttırması. Bu parçacıklardan bazıları küçük ve sert bazıları ise büyük ve yumuşak. Küçük ve sert olan parçacıklar büyük ve yumuşak olanlara göre daha tehlikeli. Damarları tıkayıp orayı pazar yerine dönüştürme riskleri daha yüksek. Şimdilik görünen o ki egzersiz her iki türden olan protein parçacıklarını büyütüyor. 

Kolesterolü düşürmek için ne kadar egzersiz yapmalı?

Kolesterolü düşürmek için ne kadar egzersiz yapılması gerektiği hala bir tartışma konusu. Genellikle halk sağlığı örgütlerinin çoğu günlük 30 dakikalık hafif egzersizler öneriyor. Yürüyüş, bisiklete binme ya da bahçe işleri gibi egzersizler bunlardan.

Ancak Duke Üniversitesi tarafında 2002’de yapılan bir araştırmaya göre hafif egzersize göre daha yoğun olan egzersiz kolesterolü düşürmede daha etkili. Kilolu insanlarla yapılan araştırmada beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden hafif egzersiz yapan kişiler kolesterollerini düşürmeyi başarmış. Ancak daha yoğun egzersiz yapanlar kolesterollerini daha fazla indirmişler.

Yoğun egzersizle iyi kolesterolde de artış gözlenmiş. İyi kolesterol kolesterolün kandan temizlenmesine yardımcı. Yoğun egzersizle kolesterolü düşürmek mümkün ancak bunun için yürüyüş yeterli değil.

Ama yine de egzersizin azı hiç yapmamaktan iyidir. Çok egzersiz de az egzersizden iyidir.

Ne kadar yararı olur?

Egzersizin kolesterolü düşürmede ne kadar faydalı olduğu da ayrı bir tartışma konusu. Egzersizden en fazla faydayı kötü yeme alışkanlıkları olanlar ve egzersize yeni başlayanlar görüyor. Bu kişilerden bazıları kolesterollerini düşürüp, iyi kolesterollerini yükseltebiliyor.

Başlangıçta

Düzenli egzersiz yapan biri değilseniz yavaştan başlamak en iyisi. Doktorunuza danışın o sizin var olan kalp hastalıkları durumunuza göre bir egzersiz önerebilir. Bunu anlayabilmek için birkaç kan testi yapmanız gerekebilir.

Egzersize başlamak için dikkat etmeniz gereken noktaların bazıları şunlar:

•Bir seferde 10 – 20 dakika yapabileceğiniz bir egzersiz seçin. En azından ortalama yoğunlukta bir egzersiz olabilir. Yürüyüş, bisiklete binmek, yüzme ya da yürüyüş bandında düşük tempoda yürüme uygun egzersizlerden.

•Egzersizin hafif olması iyi ancak hafif egzersizle daha uzun süre çalışmanız gerektiğini unutmayın.

•Sevdiğiniz bir aktivite bulun. Köpeğinizle yürüyüşe çıkmak, çocuklarla futbol oynamak, yüzmek ya da mahallenizde bisikletle turlamak gibi. Egzersiz yaparken yanınıza bir arkadaş bulmanız da egzersizi daha eğlenceli hale getirebilir.

•Sevdiğiniz birkaç aktivite birden bulmanız seçeneğinizin olmasını sağlar. Farklı ortamlarda egzersiz yapmak da egzersizi eğlenceli hale getirebilir.

•Tabii ki egzersiz tek başına kolesterolü düşürmeyi garanti etmez. Genler, kilo, yaş, cinsiyet ve beslenme alışkanlıkları kolesterolde etkili olan diğer faktörler. Ancak egzersizin kolesterolü düşürmenin yanında başka birçok avantajı var. Mesela kemiklerin güçlü kalmasını sağlamak, kanser riskini önlemek, diyabet, felç ve obezite riskini ortadan kaldırmak egzersizin diğer avantajlarından.