Kolera Nasıl Tedavi Edilir ?

Kolera kolay tedavi edilebilen bir bakteriyel hastalıktır ve kirli sulardan vücuda girerek ince bağırsağa yerleşir. Kolera tedavi edilmeze ölümcül olabilir. Bu hastalık şiddetli ishal yaptığı için vücudu susuz bırakır ve hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Bu yüzden tedavisine hemen başlamak gerekir.

Kolera Nedir ?

Vibrio cholerae adı verilen bakteri koleraya neden olmaktadır. Bu bakteri bozulmuş gıda ve kirli sularda bulunur. Bakteri insan vücuduna girdiği zaman 14 gün pusuya yatar. Daha sonra ishal, bulantı ve kusma başlar. Bir iki saat içerisinde Dehidrasyon gelişir. Yani vücut susuz kalır ve ölümcül tehlike riski doğar. Kolera bakterisinin bulunduğu yerler:

  • Belediyeye ait su kaynakları.
  • Bu kaynaklardan üretilmiş buzlar.
  • Sokakta satılan yiyecek ve içecekler.
  • İnsan dışkısının aktığı yerdeki suda yetişen sebzeler.
  • Pislenmiş sularda yetişmiş pişirilmemiş balık veya suşi gibi çiğ balık.

Kolera Tanısı Nasıl Konur ?

Koleranın yaygın olduğu bölgelerde yani henüz kanalizasyon ve su artıma sistemlerinin kurulmadığı alanlarda tanı koymak kolaydır. Çünkü bu tür yerlerde hemen her insan hayatı boyunca 1 kere bu hastalığa yakalanıyor. Ancak bu kural bizim gibi kentlerde yaşayan insanlarda işlemiyor. Kolera ihtimali hep son seçenek olarak görülüyor. Hal böyle olunca geç kalınabiliyor. Vücut çoktan zarar görmüş olabiliyor. Ancak bu noktada laboratuvar çalışanları imdadımıza yetişiyor. Alınan dışkı örneğiyle kolayca koleranın teşhisi konuyor.

Kolera Nasıl Tedavi Edilir ?

Kolera

Kolera

Koleranın tedavisi kolaydır fakat bazı durumlarda acil müdahale gerektirebilir. Koleranın tedavisi için seçenekler aşağıdaki gibidir:

Rehidrasyon: Vücudun susuz kalması durumlarında ağız ya da damar yoluyla azalan suyun yerine eklenmesine rehidrasyon denir. Verilmesi gereken suyun miktarı vücudun ne kadar susuz kaldığına bağlı olarak belirlenir.

İntravenöz tedavi (Serum vb.): Koleraya bağlı sıvı dehidrasyonu önleme amaçlı kullanılır. Bu şekilde sıvı maddeler doğrudan damar yoluyla kana karışır. Kolera tedavisi boyunca aralıklı ya da devamlı olarak kullanılabilir.

Antibiyotikler: Antibiyotik bu hastalığın tedavisinin %100 gerekli bir parçası değil. Ancak ishalin azalmasında etkili olduğundan tedavi kapsamında kullanılabilir. Doksisiklin veya azitromisin bazlı antibiyotikler tek bir doz halinde etkili olabilir.

Çinko takviyesi: Özellikle çocuklarda görülen vakalarda çinko takviyesi uygulanır. Bu şekilde ishalin etkileri hafifletilir.

Koleradan Nasıl Korunur ?

Şehirde yaşıyorsanız kolera riskiniz düşüktür. Ancak yine de tehlike altında olabilirsiniz. Ya da kolerayla karşılaşabileceğiniz bölgelere seyahat edecekseniz bazı önlemler almanız gerekebilir. İşte size koleradan korunmada işinize yarayacak birkaç ipucu:

Ellerinizi sık sık yıkayın: Özellikle tuvaletten sonra ve yemeklerden önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Bu şekilde koleradan büyük ölçüde korunmuş olursunuz. Ancak ellerinizi yıkarken dikkatli olun. En azından 40 saniye ellerinizi sabunla iyice ovalayın. Sabun ve suya ulaşamadığınız yerlerdeyseniz dezenfektan jeller bu konuda işinizi görebilir.

Açık su içmeyin: Kolera riskinin yüksek olduğu kuyu suyu ya da açık durağan sulardan kesinlikle içmeyin. Kapalı şişelenmiş sulardan tüketmeye çalışın. Bu tür sulara ulaşamıyorsanız elinizdeki suyu iyice kaynatın. Daha sonra soğutun ve için.

Pişmemiş ya da az pişmiş yiyeceklerden kaçının: Kolera bakterisi yüksek ısılarda ölür. Bu nedenle yiyeceklerinizi mutlaka iyice pişirin.

Suşi yemeyin: Suşinin tadı güzel olabilir. Ancak yine de hasta olmaya değmez. Bu nedenle çiğ ya da az pişmiş deniz ürünlerinde yapılan suşilerden kaçının. Ya da temiz olduğuna %100 emin olduğunuz yerlerde yiyin.

Meyve sebzelerinizi kendiniz soyun: Muz, avakado, portakal gibi meyvelerin kabuklarını ellerinizi iyice yıkadıktan sonra kendiniz soyun. Kabukların meyveye değmemesine de dikkat edin. Çünkü ellerden ve meyve kabuklarından bulaşabilir.

Süt ürünleri tüketirken dikkatli olun: Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden kaçının. Çünkü bu tür ürünlerde kolera bakterisi olabilir.