Kokain Kullanımının Yan Etkileri Nelerdir ?

Kokain çok tehlikeli bir uyuşturucu olup, kullanımının vücüda kısa ve uzun vadede bir çok etkisi vardır. Ünlülerin çok sık kullandığı bu uyuşturucu hakkında bilmeniz gereken önemli yan etkileri bu makalemizde anlatmaya çalışacağız. Siz siz olun, Kokain’den uzak durun.

Kokain Kullanımının Kısa Vadede Vücuda Etkileri Nelerdir?

Tek bir doz kullanıldıktan hemen sonra kokainin etkileri ortaya çıkmaya başlar ve bir kaç dakika ya da bir kaç saat içerisinde etkileri yok olur. Küçük miktarlarda alınan kokain, kullanıcıya kendini zinde, enerjik, konuşkan, zihinsel olarak uyanık hissettir, özellikle görüş, duyuş, dokunuş hisleri keskinleşir. Ayrıca, kokain geçici olarak yemek yeme ve uyuma ihtiyacını azaltır. Bazı kullanıcılar kokainin basit fiziksel ve zihinsel görevleri daha hızlı yerine getirdiğini belirtirken; diğer kullanıcılar ise tam zıttı etkileri deneyimliyor. 

Kokainin zindelik veren etkisinin uzunluk süresi bu sürecin nasıl kullanıldığına bağlıdır. Uyuşturucu ne kadar hızlı kana karışırsa o kadar yoğun bir sonuç olur ama etkisi de o kadar kısa sürer. Burundan çekmek göreceli olarak daha yavaş etki gösterir, ama etkisi 15–20 dakika sürer. Dumanını çekmenin etkisi hemen ortaya çıkar, ama sadece 5–10 dakika sürer. 

Kokain kullanımının kısa vadeli fizyolojik etkileri damar tıkanıklığı, göz bebeklerinde büyüme, vücut ısısında artış, kalp atış hızında artış, kan basıncında artıştır. Büyük miktarda kokain, kullanıcının daha fazla kendinden geçmesine neden olur, ama tuhaf, dengesiz, saldırgan davranışlara yol açar. Bazı kullanıcılar uyuşturucuyu kullandıklarında huzursuzluk, asabilik, anksiyete, panik ve paranoya yaşadıklarını belirtmişlerdir. Kullanıcılar ayrıca titreme, baş dönmesi, kas seğirmeleri de yaşayabilirler. Ayrıca, kokain kullanımından kaynaklanan şiddetli tıbbi komplikasyonlar meydana gelebilir. Kalp ritminde bozulma, Kalp krizi gibi kalp damar rahatsızlıkları; felç, nöbetler, baş ağrısı, koma gibi nörolojik rahatsızlıklar; karın ağrısı, bulantı gibi gastrointestinal komplikasyonlar en sık görülen etkilerden bazılarıdır. Nadiren, kokainin ilk kullanılışında ya da beklenmedik bir zamanda ani ölüm meydana gelebilir. Kokain bağlantılı ölümler sıklıkla kalp krizi ya da nöbet sonrası solunum durması nedeniyle gerçekleşir. 

Ayrıca, araştırmalar kokain ve alkol arasında potansiyel olarak tehlikeli bir etkileşim olduğunu ortaya çıkardı. Bu karışım, uyuşturucudan kaynaklanan ölümlere neden olan en çok kullanılan karışımdır. 

Kokain Kullanımının Uzun Vadeli Etkileri Nelerdir?

Kokain, güçlü bağımlılık yapıcı özelliğe sahip bir uyuşturucudur. Bu yüzden bir bireyin bağımlılığı hakkında güvenilir bir tahminde bulunabilmesi, uyuşturucu kullanma isteğini kontrol edebilmesi pek mümkün değildir. Bağımlılık gelişirse, bırakıldıktan çok uzun zaman sonra bile kokain kullanma isteğinin nüksetme riski yüksektir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kokainin bırakıldığı dönemde kokain kullanma deneyimi ile ilgili anıların depreştiğini ve uyuşturucu kullanımına ilişkin işaretlerin büyük bir uyuşturucu kullanma isteğini tetiklediğini ve uyuşturucu kullanma isteğinin nüksettiğini göstermektedir.

Tekrarlayan şekilde kokaine maruz kalma durumuna beyin uyum sağlamaya başlar. Beynin ödüllendirme sistemi bu durumdan etkilenir ve doğal uyaranlara ve uyuşturucunun kendisine daha az duyarlı hale gelir. Tolerans gelişebilir. Daha yüksek dozda ya da daha sık kokain kullanarak ilk kullanımda hissedilen aynı haz düzeyinin kayıt edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kullanıcılar kokaininin anksiyete üreten, kramplara neden olan etkilerine ve toksik etkilerine daha duyarlı hale gelebilir. Kullanıcılar, kokaini tekrar tekrar ve yüksek dozlarda kokain kullanabilecekleri uyuşturucu alemlerinde alırlar. Kokain kullanmak, artan asabilik haline, huzursuzluğa, panik ataklara, paranoyaya; hatta bireylerin gerçekle ilişkisinin koptuğu ve işitsel halüsinasyonların yaşandığı yoğun bir psikoz haline yol açabilir. Psikolojik ve fizyolojik yan etkilerin görülme riski dozajı arttırmaya ya da kullanım sıklığını arttırmaya bağlı olarak artar. 

Farklı kokain kullanma yöntemleri farklı yan etkilere yol açabilir. Kokaini düzenli olarak burundan çekmek koku duyusunun kaybına, burun kanamalarına, yutma güçlüklerine, ses kısıklığına; kronik iltihaplanma ve burun akıntısı ile sonuçlanabilen burun direğinin tamamen tahriş olmasına yol açabilir. Yutulan kokain kan akışının azalması sebebiyle şiddetli bağırsak kangrenine neden olabilir. Vücuduna kokain enjekte eden kişilerin çoğunlukla kollarının ön kısmında iğne izleri olur. Uyuşturucuya ya da sokak kokaininde bulunan bir katkısı maddesine alerjisi olan kişilerde, alerjinin şiddetli olduğu durumlarda ölüme yol açabilir. Bazı kokain bağımlılarının iştahları azalır, önemli ölçüde kilo kaybederler ve kötü beslenirler. Lütfen uyuşturucuya başlamayın!