Kokain Kullanımının Kısa Süreli Etkileri Nelerdir?

Kokainin etkileri Kokain alındıktan hemen sonra görülmeye başlar ancak birkaç dakika ya da bir saat içinde ortadan kaybolur. Düşük dozda alınan kokain kişinin enerji dolu, mutlu, rahat, huzur dolu hissetmesini sağlar. Yemek ve uyku ihtiyacını da geçici olarak azaltır.Bazı kullanıcılar kokainin fiziksel ve zihinsel beceri gerektiren işleri daha hızlı yaptıklarını ifade ederken diğerleri olumsuz etkilerden bahseder. Kokainin etkilerinin süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Kokain ne kadar hızlı emilirse etkisi de o kadar yüksek olur. Aynı şekilde, ne kadar hızlı emilirse, etkisi de o kadar çabuk yok olur. Kokain burundan çekildiğinde etkisi 15-30 dakika sürer ancak sigara gibi içildiğinde 5-10 dakika sürer.

Kokainin kısa süreli psikolojik etkileri kan damarlarının tıkanması, büyüyen gözbebekleri, artan vücut ısısı, kalp atış hızı ve kan basıncıdır. Kokain yüksek dozda alındığında kişinin saldırgan ve tuhaf tavırlar sergilemesine yol açar.

Bu kişilerde titreme, yükseklik korkusu, kas çekilmesi, paranoya gibi semptomlar gözlenir. Kokain kullanan bazı kişilerde huzursuzluk, asabiyet ve gerginlik görülebilir.

Bazı durumlarda nadir de olsa kokain kullanımı ölümle sonuçlanabilir. Kokain kullanımından kaynaklanan ölümler genellikle solunum durmasını takiben meydana gelen nöbetlerin ya da kalp durmasının birer sonucudur.