Kokain Kullanımı ve Yan Etkileri

Kokain kendinden geçmenin yüksek maliyetli yoludur. Sokak uyuşturucularının havyarı olarak da anılır. Kokain, statüsü yüksek ünlülerin ve mankenlerin kullandığı uyuşturucu olarak da bilinir. Blow gibi filmler ya da Killing Pablo gibi kitaplar kokain kullanımını heyecan verici olarak anlatmaktadır.

Bu uyuşturucu kişinin kendinden geçmesine yol açtıktan sonra etkilerini göstermeye başlar. Beyin, kalp ve duygular üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Kokain kullanan birçok kişi bağımlı hale gelir ve uzun süre bu bağımlılıktan kurtulamaz. Ara sıra kullanan kişilerde bile ölüm riski vardır.

Koka, Kokain ve Crack (Krek / Taş Kokain)

Bu uyuşturucu Koka bitkisinin yapraklarından elde edilir. Bu bitki Güney Amerika bölgesinin And Dağlarında yetişir. Farklı kimyasal işlemlerle iki türü üretilir:

Toz kokain – Suda çözünür. Toz kokaini kullananlar burundan çeker ya da enjekte eder.

Crack Kokain – Kokainin sigara gibi içilebilen formudur. Küçük parçalar halindedir.

Kokain

Kokain

ABD’de yetişkinlerin yaklaşık %14’ü kokaini denemiştir. Kokaini en çok kullanan 18-25 yaş arası gençlerdir.

Kokain çekmek ya da içmek ani etkilerle sonuçlanabilir. Kokaini çekerken de sigara gibi içerken de birçok olumsuz etki gözlenir. Bu uyuşturucu hızlı bir biçimde kan dolaşımına girer ve beyne doğru hareket eder.

Kokain beyne ulaştığında beyindeki kimyasal haberciler olan ve sinirlerin iletişim kurmak için kullandığı nörotransmitterlere müdahale eder. Kokain norepinefrin, Serotonin, dopamin ve diğer nörotransmitterlerin yeniden emilimini engeller. Böylece kişi kendinden geçer ya da bir nevi sarhoşluk oluşur.

Kendinden geçme neden bu kadar mükemmel? Kullanıcıları bu hissi şöyle tanımlar:

 • Enerji ve kendini iyi hissetmede artış
 • Ruh halinin çok iyi olması
 • Üstünlük hissi

Diğer yandan, bazıları ise kullandıktan sonra oluşan hisleri şu şekilde tanımlar:

 • Asabiyet
 • Paranoya
 • Huzursuzluk
 • Gerginlik

Kokain kullanımı işaret edenler:

 • Büyümüş gözbebekleri
 • Yüksek seviyelerde enerji ve aktivite
 • Heyecanlı ve coşkulu konuşma

Kokainin etkileri en az 30 dakika en fazla 2 saat sürebilir. Kokaini içmek ya da enjekte etmek, burundan çekmeye kıyasla daha hızlı etki eder ancak etkisi daha kısa sürer.

Kokain Kullanımının Psikolojik ve Yan Etkileri

Kokain beyni etkileyerek kişinin kendinden geçmesine yol açar. Ancak kan içinde dolaştıkça tüm vücudu etkilemeye başlar.

Kokain diğer uyuşturuculara göre daha zararlı olabilir. Uyuşturucu kullanımı yüzünden hastanelik olan kişilerin çoğunun kokain kullandığı ortaya çıkmıştır. Beyin, kalp, kan damarları ve karaciğer gibi birçok organa zarar verir. Hatta kişinin ölümüne bile sebep olabilir. Kokainin vücut için zararları şunlardır:

Kalp: Kokain kalbe büyük zarar verir. Kalp atış hızını ve kan basıncını yükseltir. Kalbe kan pompalayan atardamarları tıkar. Sonuç olarak, kişi Kalp krizi geçirebilir. Kalp rahatsızlığı olmayan gençlerde bile kalp krizi riski vardır.

Beyin: Kokain beyindeki kan damarlarını tıkayabilir. Sonuç olarak, kişi felç geçirebilir. Sağlıklı kişilerde bile kokain kullanımından kaynaklanan felç riski yüksektir. Nöbetlere sebep olabilir, kişiyi saldırgan davranışlara itebilir.

Akciğerler ve Solunum Sistemi: Kokain çekmek buruna zarar verir. Sürekli kullanımı burunun delinmesine yol açabilir. Kokaini sigara gibi içmek karaciğere büyük zarar verir.

Sindirim Sistemi: Kokain sindirim sistemi için de oldukça tehlikelidir. Ülsere, midenin ya da bağırsakların delinmesine yol açabilir.

Böbrekler: Kokain böbrekler için de tehlikelidir. Yüksek kan basıncı olan kişilerde kokain kullanımı yüksek kan basıncının böbreklerde sebep olduğu zararı arttırabilir.

Cinsel Fonksiyon: Kokain cinsel fonksiyonu da olumsuz yönde etkiler. Hem kadınlar hem de erkekler için kokain kullanımı cinsel fonksiyon açısından kaçınılması gereken bir durumdur.

Bu uyuşturucunun kullanımı git gide bağımlılık yaratabilir. Her seferinde aynı etkiyi elde edebilmeniz için dozu arttırmanız gerekir. Kendinizi iyi hissedersiniz, mutluluk hissi artar ve kokaine karşı açlığınız en üst seviyeye çıkar. Bu yüzden kokaine başlamadan önce iyi düşünülmesi gerekmektedir.

Bir kişinin psikolojik ya da fiziksel olarak kokaine bağımlı hale gelip gelmediğini tahmin etmek imkânsızdır. Kokain ara sıra da içilse sürekli de içilse kişi için zararlıdır.

Düzenli olarak bu uyuşturucuyu kullandıktan sonra bağımlı hale gelinir. Bağımlı hale gelince kokaini bırakmak neredeyse imkânsızdır. Uzun süre kullandıktan sonra bırakan bir kişide aşağıdakiler gözlenir:

 • Depresyon ve gerginlik
 • Yorgunluk
 • Konsantre olamama
 • Mutluluk hissedememe
 • Kokaine karşı artan açlık
 • Ağrı, titreme ve üşüme gibi fiziksel semptomlar

Kokaini bırakmak ciddi sorunlara yol açabilir. Bu uyuşturucuyu bırakan bir kişi intihara meyilli hale gelebilir. Bu maddeyi bıraktıktan sonra semptomlar bir iki hafta içinde hafifleyebilir ancak maddeye karşı duyulan Açlık Hissi yıllar sonra yeniden belirebilir. Kokain gibi yüksek bağımlılık yapan uyuşturuculardan kurtulmak için rehabilitasyon merkezleri vardır.