Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Dişin içindeki merkezden olan boşluk, pulpa odacığı olarak da bilinir, kök boyunca ve ucuna kadar takip eden bölgeye ‘kanal’ denir veya daha net olarak kök kanalı denir. İnsan dişi, dişin anatomisine bağlı olarak 1 ile 4 arasında kanala sahiptir. Azı dişi, 2 ile 4 kanala, küçük azı dişi 1 ile 2 kanala, köpek dişleri 1 ile 2 kanala ve son olarak da kesici dişler genel olarak 1 kanala sahiptir. Ana kanaldan ekstra kanallar dallanabilir buna da ‘yardımcı kanallar’ denir. Dişler arasında kanal sayısı ve anatomi değişiklik gösterebilir.

Kök Kanal Problemlerinin Ana Nedenleri

Minik kanallar (sinirler) dişin küspesini bulundurur ve pulpa odacığından çıkmıştır. Sinirlerdeki herhangi bir travma veya enfeksiyon kök kanalı tedavisi gerektirir. Kök kanalı tedavisine gerek duyulan genel nedenler aşağıdakiler gibidir:

  • Diş çürüğü dişi sarar, enamel ve sonra da dentinden pulpanın içine nüfuz eder.
  • Diş çürükten apse yapmıştır –enfeksiyon olarak da bilinir.
  • Kırılmış diş gibi oluşan travmanın sonucu sinirler açığa çıkar.
  • Diş yaşlanmaya veya tedavi gerektirmemiş geçmiş bir travmaya bağlı olarak yavaşça ölür.

Kök kanal tedavisi

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi bir veya birden çok ziyarette yapılabilir. Prosedürden önce diş doktorunuz size kanalı tamamlamak için birkaç randevu verecektir. Eğer dişinizde apse veya enfeksiyon varsa dişçiniz önce antibiyotik vermek isteyebilir. Diş doktorunuz önce size lokal anestezi vererek dişi hissiz hale getirir. Dişiniz hissiz hale geçtikten sonra aşağıdaki işlemler gerçekleşir:

  • Diş doktoru ağzınıza plastik bir bent koyacaktır. Bu plastik koruma, lateks veya lateksiz malzemeden yapılmıştır, dişinizi salyanızdan uzak ve kuru tutmak için kullanılır. Diş doktoru dişin içini dezenfekte etmek için farklı kimyasal çözeltiler kullanacaktır. Bu plastik bent bu çözeltilerin ağzınıza girmesini engeller.
  • Daha sonra, diş doktoru prosedüre pulpa odacığı olarak bilinen alanda küçük bir boşluk deler, bu dişin sinirinin bulunduğu yerdir.
  • Diş doktorunuz sinirleri dişten ve enfekte olmuş herhangi bir dokudan çıkarmak için küçük törpüler kullanacaktır. Bazı törpüler elle kullanılırken bazıları ise yavaşça dönen bir alete bağlıdır. Diş doktoru bu noktada başka bir röntgen ile dişin uzunluğunu belirlemek isteyebilir. Daha sonra oluşabilecek diş ağrıları ve dişin tekrar enfeksiyon kapmasını önlemek için sinirin tamamının alınmış olması önemlidir. Bunu önlemek için dişin en ucuna kadar gelip, tüm siniri çıkarması gerekir. Bu genelde prosedürlerin en uzun olanıdır.
  • Dişçiniz tüm dişin temizlendiğinden emin olduktan sonra diş emici bir kağıt ile kurutulur. Tamamen kurutulduğunda ‘gutta percha’ adındaki dişin içini doldurmak için tasarlanmış bir plastik maddeyi yerleştirir.
  • Dişçiniz dişinizde kalan tüm çürükleri alacaktır ve ya geçici ya da kalıcı dolgu yapacaktır. Eğer kanal tedaviniz bir endodontist (kanallar üzerine uzmanlaşmış diş doktoru) tarafından yapıldıysa, geçici bir restorasyon yapılmış olma ihtimali vardır. Bu Doktor sizi yeniden genel diş doktorunuza yönlendir. 

Kanal Tedavisinin İyileşmesi

Lokal anestezi geçtikten sonra, dişiniz prosedürden dolayı ağrıyabilir. Diş doktorunuz kök kanalınızın durumuna bağlı olarak evde almanız için ağrı kesici önerebilir ve kalan herhangi enfeksiyon için antibiyotik verebilir. Eğer prosedürden önce antibiyotik kullanıyorduysanız, diş doktorunuz bunu bitirmenizi önerecektir.