Klorofil takviyesinin faydaları nelerdir?

Klorofil, yapraklara yeşil rengini veren ve fotosentez sürecinde önemli rol oynayan bir maddedir. Salatalık ya da ıspanak gibi yeşil sebzeler tükettiğinizde klorofil alımı gerçekleştirirsiniz fakat klorofil damlaları da piyasada besin takviyeleri olarak bulunur. Yeşil renk pigmenti klorofilin insan sağlığı için de önem teşkil edip etmediği hala araştırma konusudur fakat yapılan ön çalışmalar, klorofilin bazı toksinlere ve karaciğer kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermektedir.

Klorofilin Yapısı

Klorofilin kimyasal yapısı, kana kırmızı rengini veren madde olan heme ile benzerlik gösterir. Bilimadamları, bu maddeler arasındaki benzerliğin, kolorofil takviyelerinin fazla miktarda kırmızı et tüketiminin doğuracağı zararları azaltmasına yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Fakat, Harvard Tıp Fakültesi Doçent Doktoru Diana Post, klorofil ve heme arasındaki benzer yapının, yeşil sebze tüketiminin bağırsak kanseri oluşumu riskini azaltmasını açıklıyor olabileceğini; fakat bunun sadece bağırsak sağlığı ve beslenme arasındaki ilişki üzerine kurulan bir hipotez olduğunu belirtmiştir. Lifli Gıdalar, vitaminler ve mineraller de bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir

Klorofil ve Sağlığa Faydaları

Klorofilin, ağız kokusuyla savaşmada kullanılan gargara ve sakızlarda yer almasına sebep olan şey, kuvvetli kokuları bastıran bir özelliğe sahip olmasıdır. Fakat, koku duyusu kişiden kişiye değişiklik gösterir ve klorofilli ya da klorofilsiz bir sakız çiğnemek nefesinize kalıcı olarak güzel koku vermez. Klorofil takviyelerinin de sindirimle ilgili istenmeyen kokuları engellediğine inanılmaktadır fakat konuyla ilgili yapılmış yeterli sayıda araştırma bulunmamaktadır.

Klorofilin Olası Faydaları

Yakın zamanda yapılan araştırmalarda, klorofil takviyelerinin, bazı mantarlarda bulunan ve zehirli bir madde olan aflatoksinlerin etkisini azalttığı keşfedilmiştir. Aflatoksin bulunan tahılları tüketen kimselerde, karaciğer kanseri oluşumu riski artmaktadır. “Mutasyon Araştırmaları” adlı derginin yaptığı bir araştırmaya göre klorofil, aflatoksinlerin etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır. Araştırmacılar, klorofil takviyelerinin aflatoksine maruz kalan insanlar üzerindeki kullanımı için “güvenli ve etkili” sıfatlarını kullanmıştır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klorofil damlaları gibi dışardan alınan takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Her ne kadar klorofil takviyesi ile ilgili birçok pozitif şey söylense ve yazılsa da; klorofilin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine, hastalıklarla savaşmaya yardımcı olduğuna ve aflatoksin zehirlenmesine bağlı kanser oluşumunu önlediğine dair elde edilmiş yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. Eğer klorofili günlük beslenme planınıza dahil etmeye karar verdiyseniz, bunu klorofil takviyeleri yoluyla değil lifli yeşil sebzeleri ya da yeşil bitkileri içeren ürünleri öğünlerinize dahil ederek yapın.