Klementine Alerjisi Nedir ?

Bir klementine bir portakala benzeyen küçük bir turunçgildir. Klementineler C vitamininde zengin ve ayrıca karbonhidratlar, şekerler, mineraller ve diğer vitaminler barındırırlar. Fakat bazı insanlar klementine yedikten sonra düşükten ciddi ölçeğe kadar varabilen alerjik reaksiyonlarla sahip olabilirler.
Ağız Tahrişi
Klementine karşı en sık görülen alerjik reaksiyonlar ağız ve boğazda oluşur. Dilde ülser, ağızda yaralar ve dudak ve çenenin iç kesimlerinde karıncalanma olabilir. Bu semptomlar bir kaç dakikadan bir saatten fazlasına kadar sürebilir.
Boğaz Reaksiyonları
Bazı insanlarda ilk olarak ağız içinde sonra kaybolan bir şişkinlik olabilir, bazılarının da boğazlarında rahatsız edici boyutta reaksiyon olabilir. Şişkinlikten ötürü daralmış bir boğaz nefes almaya ciddi oranda etkiler. Boğazda kaşıntı sık görülür, ayrıca hırıltı da gelişebilir.
Sindirim Sorunları
Mide ve sindirim sorunları klementine karşı oluşan alerjik reaksiyonlar gösteren bazı kişilerde gelişebilir. Klementine sindirmekte güçlük çeken bazı kişiler için sık görülen reaksiyonlar mide bulantısı, ishal, karın krampları ve genel Karın ağrısıdır. Bu reaksiyonlar aniden ve şiddetli bir şekilde gelebilir.
Ek Alerjik Reaksiyonlar
Klementinelere karşı alerjik olan astım hastaları daha sık atak geçirirler ve nefes almakta ciddi süre sıkıntı yaşayabilirler. Klementinelere karşı alerjisi olanlarda sulu ve kaşıntı gözler, hapşurma, öksürme ve kurdeşen oluşur.