Klamidya Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Karın ağrısı, idrar yolunda yanma hissi, sık sık idrara çıkma, kadınlarda cinsel ilişki sırasında acı, hatta cinsel ilişkiden sonra kanama. Bunların hepsi Klamidya belirtisi. Peki klamidya nasıl tedavi edilir? Ya tedavi olmazsam bana ne olur? Tüm sorularınızın cevabı bu yazıda.

Klamidya antibiyotiklerle tedavi ediliyor. Zamanında tedavi edilirse hiçbir kalıcı hasara yol açmıyor. Ama tedavi edilmezse çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Peki klamidya tedavisi kimler için gerekli?

• Doktorun yaptığı klamidya testi sonuçları pozitif çıkanlar

• Klamidya belirtisi göstermemiş olsa bile test sonuçları pozitif çıkan kişilerle geçtiğimiz 60 gün içinde cinsel ilişkiye girenler

Hamileliği sırasında klamidya bakterisi barındıran kadınlardan doğan bebekler

Tedaviyle ilgili bilmeniz gereken en önemli kurallardan biri tedavinin başlangıcından itibaren ilk 7 gün cinsel ilişkiye girmemeniz gerektiği. Diğer bir kuralsa hem sizin hem de eşinizin tedavi olması gerektiği. Çünkü klamidya bakterisi eşlerin ikisine de bulaşıyor ve sadece biriniz tedavi olursanız bakteriyi yeniden kapmanız an meselesi. Bu yüzden eşinizi de bilgilendirin ve tedavi olmasını sağlayın. Ayrıca unutmayın tedavi sizi daha sonraki risklerden korumuyor. Bu yüzden her cinsel ilişkinizde kondom kullanarak riski en aza indirin.

Şimdi ne olacak?

Klamidya bakterisinin bulunduğu bazı kişilerde Bel soğukluğu bakterisi de tespit ediliyor. Bu durumda hem klamidyaya hem de bel soğukluğuna iyi gelecek antibiyotik türleri tercih ediliyor.

Bilmeniz gereken diğer bir konu bakteriyi yeniden kapabileceğiniz. Tedavi olmanıza rağmen belirtileriniz hala devam ediyorsa enfeksiyonu yeniden kaptığınızın işareti olabilir. Bu durumda hem siz hem de eşiniz yeniden tedavi olmalı.

Klamidya enfeksiyonuna sık sık yakalanmak başka riskleri de beraberinde getiriyor. Pelvik enflamasyon hastalığı bunlardan biri. Bu yüzden antibiyotiklerinizi düzenli ve doğru kullanmalısınız. Kendinizi birkaç gün sonra iyi hissetseniz bile ilaçlarınızı kullanmayı bırakmamalısınız. Enfeksiyona yeniden yakalanıp yakalanmadığınızı test etmek için doktorunuz belirli aralıklara test yaptırmanızı isteyebilir.

Klamidya tedavisi için evde neler yapabilirim?

Aslında klamidya için bir ev tedavisi yok. Yapmanız gereken tek şey doktorunuzun önerdiği şekilde antibiyotiklerinizi kullanmak.

Klamidya olduğunuzu öğrenmek sizi psikolojik olarak etkileyebilir, seksten soğutabilir. Size bakteriyi bulaştıran kişiye karşı kızgınlık, kin gibi duygular besleyebilirsiniz. Eğer psikolojinizin fazla etkilendiğini düşünüyorsanız yardım almaktan çekinmeyin. Emin olun kimse sizi bu durumdan dolayı yargılamayacak.

Yeniden klamidyaya yakalanmak istemiyorum. Nasıl korunacağım?

Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak mümkün. Klamidya da dahil. Aklınıza sokmanız gereken ilk şey hangi şartlar altında olursanız olun güvenli seks yapmanız gerektiği. Güvenli seksin temel yoluysa istisnasız her seferinde kondom kullanmaktan geçiyor.

Bir ilişkiye başlamadan eşinizle ya da cinsel ilişkiye gireceğiniz kişiyle bu konuda konuşmanızın hiçbir zararı yok. Ona açıkça sorun. Riskli bir durum varsa önce test yaptırmasını isteyin.

Tabii ki tek çare ona sormak değil. Güvendiğiniz kişilerle cinsel ilişkiye girmek de korunmanın bir başka yolu. Çeşitli enfeksiyonlar kapmış olduğunu düşündüğünüz birine mutlaka test yaptırın. Kendinizi tehlikeye atmayın. Aynı şey sizin için de geçerli. Hiçbir belirti göstermeseniz bile siz de daha önce enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. O zaman karşınızdaki kişiyi de tehlikeye atmayın, gidin ve test yaptırın.

Cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklara kapılma riskini en çok arttıran hareket aynı anda birden fazla partnere sahip olmak. Korunmak istiyorsanız buna da dikkat etmeniz şart.