Klamidya Hastalığı Nedir ve Nasıl Önlenir?

Klamidya, “Chlamydia trachomatis” bakterisinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Klamidya, vajinal akıntı ve kokuya neden olabilir. Bu enfeksiyon dünya çapında yaklaşık 2 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. Bakteriler, vajinal, oral veya anal cinsel ilişki sırasında kişiden kişiye geçebilir. Enfeksiyonun tedavi edilmesi koku sorununu çözmeye yardımcı olacaktır.

Klamidya Hastalığının Belirtileri

Klamidya Bakterisi

Klamidya Bakterisi

Klamidya rahatsızlığına yakalanmış erkeklerin yüzde 25’i ve kadınların yaklaşık yüzde 70’i rahatsızlıkla ilgili hiçbir belirti yaşamamaktadır. Erkeklerde görülmesi muhtemel belirtiler, idrar yaparken oluşan yanma hissi, penis veya rektumda akıntı ve testislerde ağrı olarak gerçekleşmektedir. Klamidya belirtileriyle karşı karşıya olan kadınlar ise cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar sırasında yanma hissi, pelvis ağrısı ve kötü kokan vajinal akıntılar yaşayabilirler. Bu enfeksiyon Boğaz ağrısına ve boğazda akıntıya yol açabilir.

Klamidya şüphesiyle muayene edilen kadınların dölyatağı salgıları, erkeklerin ise rektum veya penis bölgesinde gerçekleşen akıntılar incelemeye alınır. Enfeksiyona boğaz ve rektumda rastlanıyorsa, enfeksiyon tanısı konulabilmesi için bu bölgelerden örnek alınmalıdır. Bu hastalığın tanısın konmasına idrar örneği de yardımcı olabilir.

Klamidya Tedavisi Nasıl Oluyor ?

Klamidya rahatsızlığının tedavisinde antibiyotik kullanılır. The Merck Manuals Online Medical Library’ye göre rahatsızlığın tedavisinde kullanılan en yaygın antibiyotikler arasında oral olarak kullanılan doksisiklin, levofloksasin ve tek dozluk kullanılan azitromisin da vardır.

Hastalığın tedavisi yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Tedavi esnasında kaşıntı ve akıntı azalacaktır. Katkısız bir sabun ve su ile dış genital bölgenin yıkanması vajinal akıntının oluşturduğu kokuyu azaltmaya yardımcı olabilir.

Tedavinin hemen sonrasında test (NAAT testi) yaptırmak doğru sonuçlar vermeyebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra bir test yaptırmanız makuldür. Ayrıca tedavi süresi boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir. Tek eşli ilişki yaşayanların eşlerinin de tedavi görmesi tavsiye edilmektedir.

Uygun bir tedavi uygulanmazsa, bu enfeksiyon bazı komplikasyonlar meydana getirebilir. Enfeksiyon kadınlarda üreme sistemine sıçrayabilir ve fallop tüpleri içinde de enfeksiyonlara neden olup yaralara ve kısırlığa neden olabilir. Enfeksiyon karın boşluğuna ulaşırsa ağrılara yol açar. Bu rahatsızlığa yakalanmış kadınların HIV ve benzeri cinsel hastalıklara yakalanma ihtimali daha yüksektir. Erkeklerde ise prostatta veya testislerden sperm taşıyan epididim tüpünde enfeksiyonlara rastlanabilir. Hasta olan kişide genital salgıların göze ulaşması körlüğe yol açan göz enfeksiyonlarına neden olabilir.

Klamidya Nasıl Önlenir ?

Cinsel ilişkide bulunmamak, bulunuluyorsa bu aktiviteyi tek eşle gerçekleştirmek ve ilişki sırasında prezervatif kullanmak bu enfeksiyonu kapmanızı önleyecektir. Klamidya’ya karşı en iyi korumayı sağlamak için cinsel ilişki sırasında penetrasyon olmasa dahi temasın sağlandığı andan temas bitene kadar prezervatif kullanılması gerekmektedir.

Daha önce bu hastalığa yakalanan kişilerin bağışıklığı benzer hastalıklara karşı azalmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için antibiyotik kullanan kişilerin tedavi sonrasında bakteri dengesinin sağlanması için Probiyotik kullanmaları önerilmektedir. Probiyotiklerin ne kadar sağlıklığı olduğu tartışılsa da bir çok üroloji uzmanı tedavi sonrası kullanılmasını tavsiye etmektedir.