Kızlık zarının yırtılması ve erkeklerde erken boşalma korkusu

Cinsellik konuları ile ilgilenen hekimler bilirler. Gençlerde cinsellikle ilgili sorunlar incelendiğinde en sık karşımıza çıkan problemler kızlarda bekaret ile ilgili fobiler ve erkeklerde Erken boşalma problemi olarak sayılabilir. İkisininde kaynağı birbirine benziyor. Cinselliğin rahat konuşulan bir şey olmaması, ahlaki değelerimiz, örf ve adetlerimiz, toplumsal gelişim düzeyi, dini sınırlamalar. Hepsi birer faktör. Bunun çaresi kesinlikle eğitim.

Cinsel hayatın mutlu başlangıcı tüm cinsel yaşam üzerine etkilidir. Kişiden kişiye çok değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Bazı gençler bu dönemleri kolay atlatırken, bazıları ise saplanıp kalıyor. Olayın fiziksel ve psikolojik boyutları var.

Erkeklerin toplum tarafından baskılanmaları kadınlara kıyasla daha düşük seviyede. Yapılan bilimsel çalışmalarda erken boşalma sebepleri arasında psikolojik sebepler, fizyolojik sebeplere göre daha önemli bulunmuştur. Gelişmiş ülkelerdeki erkeklerde görülen erken boşalma oranı gelişmemiş ülkelerden çok daha düşüktür. Bu durumun cinselliğin tabu olması ile alakalı olduğu düşünülmektedir.

Bir toplumda cinsellik ne kadar tabu olarak görülmekte ise hem erkeklerde hem de kızlarda cinsel problemler o ölçüde yoğun yaşanmaktadır. İlk gece ile ilgili endişeler zaten yeterince korkutucudur. O zamana kadar korunması için aşırı çaba sarf edilmiş olan kızlık zarının açılması sırasında meydana gelebilecek her şeyi kızların o gece içerisinde ve güvenle atlatması bekleniyor. Eskiden dişini sıkıp ilk geceyi atlatan kızlar döneminde belki bu iş daha kolay çözümleniyordu.

Ancak günümüzde işler biraz değişti ve karıştı. Artık kocalar daha sabırlı ve anlayışlı. Eşlerinin canın yanıp yanmamasını önemsiyor. Eşinin canı yanıyorsa da en kritik anda duruyor ve eşine yardımcı olmaya çalışıyor. Buraya kadar güzel ama tamamlanamayan bu birlikteliklerin vajinismus vakalarını arttırıp arttırmadığı da tartışma konusu olabilir.

Bu nesil eski ile yeni arasında bir geçiş neslidir. Her konuda olduğu gibi cinsellikte de bu geçiş yaşanıyor. Cinsellik daha serbest görünse de baskı altında olan erkekler de tamamen yasaklı olan kızlarımız da yavaş yavaş yeni toplum düzeni ile beraber cinsellik konularında bilgileniyorlar.

Bilgisizlik, deneyimsizlik ve cinsel açlığın korkularla birleşmesinden oluşan cinsel problemler ise erkeklerde erken boşalma, kızlarımızda ise kızlık zarına bağlı korkular olarak daha bir süre gündemimizde olacak gibi görünüyor.

Bu yazı Dr. Cüneyd Sevinç tarafından yazılmış ve Şeyda Yavuzlu tarafından derlenmiştir.