Kısırlık ve Kilo Kaybı

Sağlıklı kilo kaybı kısırlığı azaltabilir. Birçok obez kadının sağlıklı kiloya sahip olan kadınlardan daha az gebe kalma eğilimi vardır. Karın ve kalça bölgesinde fazla kilo taşıyan kadınlar ve elma şekilli vücuda sahip olanlar (yuvarlak profilli) daha zor çocuk sahibi olabilirler.

Önemi

Vücut kitle endeksi 38 üzerinde olan kadınlar obez olmayanlara göre daha az oranda gebe kalırlar. Bazı kilolu kadınlar polikistik over sendromundan acı çekmekte ve hormonal durumları da gebeliği güçleştirmektedir. MayoClinic.com internet sitesine göre doğurganlık yasına erişmiş kadınlarda kısırlığın en önemli nedeni PCOS (sekonder amenore ve Polikistik Over Sendromu) dur. Pcos ovülasyonu seyrekleştirmeye neden olur ve bu kadınların hamile kalma yeteneklerini düşürür. PCOS hastalığından acı çeken bayanlar, çok belirgin miktar kilo kazandıktan sonra genellikle forma girmeye çalışırlar.

Özellikleri

BBC’ye ait bir makale, kilosunun yüzde beşini kaybeden obez kadınların vücudundaki kan akışı döl yataklarında yüzde on dokuza yükseldiğini belirtiyor. Kilo kaybederek ve rahme olan kan dolaşımını hızlandırarak,  vücudun ovülasyonuna yardımcı olabilirsiniz ve bu da sizin hamile kalmanınızı kolaylaştırır.

Tedavileri

Eğer kilonuzun gebeliğinizi zorlaştıracağınızı düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Eğer bir PCOS hastası iseniz, doktorunuz size bir ilaç reçetesi yazacak, bu recete kilo kaybettirirken sizin kısırlık sorununuza da yardımcı olacaktır. Ayrıca kilo kaybetmek ve doğurganlığınızı artırmak için doktorunuz sağlıklı bir diet programı ve spor planı da hazırlayabilir. 

Dikkat Edilecek Hususlar

Hamilelikte fazla kilolu olmak sizde cok büyük gebelik diyabeti ve preeklampsi gibi risk ve komplikasyonlar meydana getirebilir. Gebelikten önce kilo kaybederek, sadece gebe kalma oranınızı artırmakla kalmayıp, vücudunuzun sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesine de yardımcı olursunuz. Obez kadınlar nöral Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olurken çok büyük risktedirler.

Uzman Görüşü

Babyzone sağlıklı bir gebelikte vücut kitle endeksinin 20 ila 25 arasında olmasını önermektedir. Kilo kaybetme amaçlarınızı başarabilmek için, şekerden ve bütün tahıllardan kaçınmalı ve sağlıklı besin maddelerini diyetimize almalıyız. Gebeliğinize yardımcı olmak amaçlı spor egzersizlerine başlamadan önce doktorunuza danışın. Düzenli egzersiz kilo kaybetmenin ve gebe kalma yeteneğinizi  geliştirmenin en iyi yoludur.