Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılıyor ?

Kısırlık kadınla, erkekle veya her ikiyle ilişkili olabilir. Genel olarak erkeğe bağlı nedenler kısırlık vakalarının yaklaşık yarısı kadardır. Erkekte kısırlık tedavisi için ilk aşama fiziksel muayene ve sperm tahlilidir. Kısırlık tanısı özel incelemeler yapmayı gerektirebilir.

Kısırlıktan kuşkulanan çiftlerde hem kadının hem de erkeğin muayene edilmesi gerekir. Erkeğin kısırlığı aydınlatılmadan kadına yönelik kısırlık tedavisi başlatılması yanlış bir yaklaşımdır.

Ürolog Nasıl Muayene Ediyor ?

Ürolog kısırlık değerlendirirken önce sağlık geçmişine bakar. Peşinden spermiyogram tahlili yapılır. Muayenenin bu aşamalarında hata yapılmaması çok önemli. Test ve analizlerde standartların uygulanmaması hatalı sonuca, dolayısıyla yanlış tedaviye yol açabilir.

Bu noktadan itibaren daha ayrıntılı tetkiklere geçilebilir. Spermle daha karmaşık analizler yapılabilir. Ultrasonla inceleme gerekebilir. Hormonal ve genetik testler uygulanabilir. Tanı aşaması böylece tamamlandıktan sonra sorunu tedavi edecek yöntemlere geçilir.

Sperm hücreleri sayıca az mı? Çoğaltma çareleri aranır. Hareketlilik az mı? Kalite ne durumda? İyileştirilir. Tüm bu çalışmalarda hedef spermlerin dölleme gücünü arttırmaktır.

Bazı kısır erkeklerde hormon eksiği takviyeyle giderilerek sperm sayısı arttırılır. Az bir yana, sperm tahlilinde hiç sperm bulunamayanlar daha özel incelemelerden geçirilir. Sperm üretimi kontrol edilir. Sperm kanallarında tıkanıklık olup olmadığına bakılır. Testiste sperm hücresi varsa özel yöntemlerle, örneğin mikrocerrahiyle  yapılacak bir müdahaleyle normal gebelik sağlanabilir.

Sperm Kalitesi Niye Bozuluyor ?

Öncelikle Varikosel etkili. Kısırlıktan yakınanların yaklaşık yarısında varikosel görülüyor. Testislerdeki damarlarda genişlik eğilimi gözlemleniyor. Isı artıyor, dolaşım sorunları başlıyor ve spermlerde sayı, hareket ve kalıtımsal özellikler yönünden bozulmalar başlıyor. Testislerde. Varikoselin başarılı tedavisiyle gebelik şansı daha da yükseliyor.

Kısırlık nedenleri arasında varikosel tanılanmışsa ilaç tedavisi, Tüp bebek girişimleri mantıklı olmaz. Varikoselin hangi düzeyde olduğu mutlaka saptanmalı. Bunun için deneyimli üroloğun muayenesi kritik önem taşıyor.

Varikosel Ne Zaman Başlar ?

Ergenlik döneminde başlayabilir. Varikosel testis gelişimine zarar verebilir. Sperm üretimini olumsuz etkiler. Bu etki zamanla daha da artar. Genç erkeklerin varikosele rağmen baba olmaları, ileri yaşlarda dölleme sorunları yaşamaları bunu açıkça gösteriyor.

Cerrahi yöntemlerle, özellikle mikrocerrahiyle varikosel başarıyla tedavi edilebilir. Tedavinin gelişimi düzenli muayenelerle, tahlillerle kontrol edilir. Spermiyogram analizleri spermlerde kalite artışı gösterirse dölleme başka ilaca gerek kalmadan doğal yolla gerçekleşebilir. Bu aşamada rahim içine aşılama gibi tüp bebek tedavisine göre çok daha ucuz, güvenli, etkili seçenekler de gündeme gelebilir. Tüp bebek uygulanacaksa da varikosel tedavisiyle artan sperm kalitesi gebeliğe olumlu yansıyacaktır.

Varikosel Her Zaman Ameliyat Gerektirir Mi ?

Hayır. Deneyimli bir ürolog varikoselin düzeyine ilişkin olarak hastayı aydınlatabilir. Her varikosel sağlık sorunu sayılmamalı. Ultrason yöntemleriyle yapılan yanlışlıklara değinmiştik. Bazı operasyonlar tanı yöntemlerinin doğru uygulanmamasıyla yakından ilişkili. Bazen de tanı doğru olmasına rağmen operasyon yeterli düzeyde gerçekleşmeyince sorun çözülemiyor. Bu olasılığı ciddiye almak lazım. Çünkü operasyon geçiren hastaların neredeyse yarısı varikoselin yinelediğini rapor ediyor.

Varikosel yineledi, nüksetti denen bu durum soruna başarılı müdahale edilemediği anlamına geliyor. Başka sorunlar çıkıyor. Örneğin Hidrosel gelişiyor. Testis dumuru gibi komplikasyonlar oluşuyor. Ve tabii sonra bir operasyon daha gerekiyor. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak için en iyisi konuya hakim, deneyimli bir üroloğa ulaşmak.