Kısırlık Tedavisi İçin Bitkisel İlaçlar

Binlerce yıldır birçok sağlık sorununu tedavi etmek için Çin tıbbından yararlanılıyor. Çin’de binlerce yıl öncesinde keşfedilen bitkisel yöntemler son zamanlarda bütün dünyaya yayılma yolunda. Bitkisel ilaçlar hazımsızlıktan, depresyona hemen her konuda olduğu gibi doğurganlığı sağlamada da etkili. Bunu yumurtlama ve doğurganlık dönemini destekleyerek yapıyor.

Bitkilerin sağlık sorunlarının tedavisinde kullanımı genellikle bir probleme neden olmaz yani güvenlidir. Çoğunlukla ciddi sorunlara neden olacak yan etkileri yoktur. Ancak bazı bitkiler bazı durumlarda imha edilmesi gereken bir bomba kadar tehlikeli olabilir. Örneğin bazı bitkisel ilaçların hamilelik sırasında alınması sakıncalı olabilir. Bu yüzden bitkisel ilaçları en azından aile hekiminize danışmadan tüketmemeye çalışın. Kısırlık ya da üreme problemleri için bitkisel tedaviye başvuranlardansınız bitkilerle arası iyi olan bir tıp doktoruna danışmanız yararınıza olacaktır. Böylece kısırlık probleminize farklı bakış açıları da kazanmış olacaksınız.

Bitkisel ilaçların Kısırlık tedavisinde amaçları öncelikle yumurtalık faaliyetlerini arttırmak olacaktır. Bunun için doğum kontrol hapı kullanıyorsanız bitkisel tedavinin yanından bile geçmeyin. Doğum kontrol hapları yumurtalığın faaliyet göstermesine engel olduğundan bitkilerin yapmaya çalıştıkları hiçbir işe yaramayacak.

Bitkisel ilaçların etkisi genellikle birikerek çoğalır. Yani işe yaraması için biraz süre tanımalısınız. Çiftlerin iyileşme süresi 60 – 120 günü bulabilir. Bitkilerin etkisi aynı zamanda yumurtlama döngüsüne bağlıdır. İşe yaramaları için tam anlamıyla bir yumurtlama süresine ihtiyaçları olur. Daha fazla yumurtlama döngüsü bitkilerin işlerini kolaylaştıracaktır. Örneğin bir kadın bir hafta içinde tüp bebekle çocuk sahibi olmaya karar verirse bitkisel tedaviden kaçınmalıdır.

Bitkisel ilaçlar yardımıyla her türden kısırlığın tedavi edilmesi mümkün. Annenin ilerlemiş yaşı, yumurtlama problemleri, erkek kısırlığı ve belirlenemeyen nedenler bitkisel ilaçlar yardımıyla iyileştirilebilir. Bazı araştırmalar bitkilerden elde edilen karışımların Tüp bebek yöntemine etkileyici şekilde yardımı olduğunu bulmuş. Bitkisel tedavi yöntemlerinin tüp bebek yönteminin neden olabileceği bazı sorunları engellediği ve belirtileri ortadan kaldırdığı araştırmalarla bulunan gerçekler arasında.

Bilindiği gibi bitkisel ilaçların hiçbir resmiyeti yok ve aslında geçerli tedavi şekli olarak kullanılması uygun değil. Tıbbi olarak devam eden tedaviye yardımcı olarak bitkisel tedaviden yararlanılabilir. Bunda bir sakınca yok ancak bitkisel ilaçları herhangi bir sağlık sorununun tedavisinde ilaçlardan yardım alınmadan tek başına kullanmak doğru değil. Yani kullanacağınız bitkisel ilaçları en azından aile hekiminizle tartışmanızda çok büyük faydalar olabilir.

Bahsettiğimiz gibi kadınlarda ve erkeklerde kısırlığın çözümü olarak kullanılabilecek birçok bitkisel tedavi yöntemi var. Şimdi bu bitkiler neymiş ve nasıl işe yarıyormuş bakalım:

Kadınlarda hayıt, kızıl yonca ve yüzyıllardır hormonları dengeye sokmak için kullanılan vitamin ve mineralleri içeren diğer bitkiler kısırlığın tedavisinde etkili olabilir. Bitkilerin kombinasyonu kapsamlı bir kısırlık tedavisi sağlayabilir.

Erkeklerde sperm sayısını arttıran ve etkisi kanıtlanmış bazı besinler var. Üstelik bu besinler sadece sperm sayısını arttırmakla kalmayıp hareketliliğini ve yapısını da etkileyebiliyor. Kabak çekirdeği ve istiridye içerdiği çinko sayesinde erkeklerde testosteron üretimini tetikleyerek sperm üretimini arttırıyor. Bunun yanında toz ya da katı salep de erkeklerde sperm sayısını arttıran besinlerden.

Bahsettiğimiz bitkileri çoğunlukla aktarlarda bulabilirsiniz. Kadın kısırlığı ya da erkek kısırlığı olup olmaması fark etmez bitkisel ilaçları ya da takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız hem sağlığınız hem de hayatınız için kritik önemde.