Kış Aylarında Yapılan Sporlar

Spor yapmamak için bahane üretmek kolay. Yorgunum, zamanım yok, spor salonlarını sevmiyorum… Bunlar en bilinenler. Ancak kış aylarına doğru hızla ilerlediğimiz şu günlerde yaratıcılığımız artıyor ve spordan kaçmak için yeni yeni bahaneler üretebiliyoruz. 

Spor yapmamanın hiçbir bahanesi olamaz. Çünkü düzenli spor yapmak sağlıklı bir yaşamın anahtarı. Siz de bu anahtara sahip olmak istiyorsanız yaz-kış demeden spor yapmalısınız. Şimdi gelin hep beraber kış aylarında yapabileceğiniz sporlara yakından bakalım. 

Kış aylarında kapalı alanlarda yapabileceğiniz sporlar

Sonbaharla birlikte güneş yüzünü yavaş yavaş diğer yarım küreye göstermeye başlıyor. Eskisi gibi gün ışığından faydalanamıyor, kendimizi sokaklara, bahçelere atamıyoruz. Bir de üzerine soğuk havalar da eklenince değil spor yapmak, sokakta bile yürümek istemiyoruz. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi spor yapmamanın hiçbir bahanesi olamaz. Bu nedenle bırakın üşengeçliği ve spora başlayın. İşte size kapalı alanlarda yapabileceğiniz bazı sporlar:

Yürüyüş: Yürüyüş yapabileceğiniz en iyi sporlardan biri. Ne kalbi yoruyor, ne kasları zedeliyor. Üstelik hemen herkes rahatlıkla yapabiliyor. Ancak buradaki sorun, soğuk havalar. Siz de soğuk havalarda yürümek istemiyorsanız öncelikle kendinize bir arkadaş bulun ve alışveriş merkezlerine koşun. Bol bol vitrin bakın. Bu şekilde siz daha farkına varmadan kilometrelerce yürümüş olacaksınız. Üstelik soğuktan etkilenmek de yok. Tabii siz yine de bir adım sayar alın. Bu cihazlar her adımınızı sayar ve siz de bu şekilde kaç kilometre yürüdüğünüzü öğrenebilirsiniz.

Alışveriş merkezi gezmek bir seçenek. Ancak şart değil. Bunun dışında koşu bandı gibi hepimizin bildiği bir seçenek daha var. Koşu bandı alışveriş merkezi gezmekten çok daha faydalı, ancak uzun vadede sıkıcı olabilir. Koşu bandından sıkıldıysanız, alışveriş merkezi gezebilirsiniz. Sonuçta az yürümek, hiç yürümemekten iyidir.

Ağırlık kaldırmak: Kış aylarında yapabileceğiniz en iyi bölgesel çalışmalardan biri. Ancak her mevsim yapılabilir. Aynı zamanda müzik dinlerken, film izlerken hatta kitap okurken bile yapabilirsiniz. Ancak yine de dikkatli olun. 2 kilodan fazla ağırlıkla çalışacaksınız tüm dikkatiniz sporunuzda olmalı. Yaralanmanızı istemeyiz.

Bilek hareketleri: Bilek hareketleri özellikle alt kol kasları için etkili bir egzersiz yolu. Siz de bunu kış aylarında evde bulaşık yıkarken, yerleri süpürürken, paspas yaparken yapabilirsiniz. Böylece hem eviniz temizlenir hem de alt kol kaslarınız güçlenir.

Kış aylarında açık alanlarda yapabileceğiniz sporlar

Tüm kış kapalı mekanlarda bulunamayız. Kar ve yağmur durursa, güneş de yüzünü biraz gösterirse yapacağımız ilk iş koşarak sokaklara çıkmak. Tabii biz spor aşıkları bu güzel günleri hemen spor yapmaya ayırıyoruz. Ancak bu günleri farklı değerlendirmek isteyenler varsa şimdi sayacağımız etkinlikler onlar için iyi olabilir. Nasıl mı yapıyoruz? İşte şöyle:

Bahçe işleri yapmak: Şaka değil. Bahçe işleri yapmak da gayet güzel bir egzersiz yolu. Düşünün, eğilip kalkıyorsunuz, çapa yaparken kaslarınızı çalıştırıyorsunuz, hatta ağır toprak çuvallarını taşırken ağırlık kaldırıyorsunuz. Bundan güzel spor mu var. Üstelik bahçenizi de güzelleştiriyor. Bahçe işleri sizin için bir seçenek olsun.

Kar küremek: Bu da yapabileceğiniz sporlardan biri. Bol bol kol çalıştırıyor. Üstelik yine evinizin önü tertemiz oluyor. Kış aylarında yapabileceğiniz günlük işlerin aynı zamanda egzersiz olamayacağını kim söylemiş. Bakın nasıl da güzel spor yapıyorsunuz.