Kirpik bakımı nasıl yapılır?

Güzel gözler özellikle kadınlar için kıskanılası şeyler. Çünkü bir kadının en dikkat çekici noktası gözleri. Hal böyle olunca gözlerle çok ilgilenmek gerek. Öncelikle sağlıklarını korumalı, sonra kremlerle kırışmalarını önlemeli. En son olarak da makyajla daha da güzelleştirmeli. 

Göz ve çevresi bakımı çok derin bir konu. Hatta yıllarca gelişen bir uzmanlık gerektiriyor. Her insanın cildi ve yapısı farklı olduğundan, birine uygulanan bakım tekniği diğerine uymuyor. Biz de bu nedenle göz bakımına dair her alanı ayrı ayrı ele alalım dedik. İlk olarak da kirpiklerden başladık. Şimdi gelin ok gibi kirpiklere nasıl sahip olurmuşuz bakalım. 

Neden kirpiklerimiz var?

Kirpiklerin asıl görevi gözlerimizi korumak. Göze gelen yabancı cisimleri engelleyerek retinanın çizilmesini ve zarar görmesini önlüyor.  Ömrüyse yaklaşık 3 ay. Tekrar büyümesiyse neredeyse 2 ay sürüyor. Yani dökülen kirpiklerinizi biraz daha ciddiye almalısınız. 

Sağlıklı kirpikleri için ne yapmalı?

Biraz önce de söylediğimiz gibi güzellik istiyorsak ilk olarak sağlıklı olmak zorundayız. Yani güzel kirpiklerin sırrı sağlıklı olmalarında. Bunun için yapabileceğimiz bazı şeyler var. Şimdi gelin sağlıklı kirpikler için ne yapmalıyız bakalım:

Gözlerinizi kaşımayın. Kaşımak kirpiklerin zarar görmesine neden olur. Köklerini zayıflatır, hassaslaştırır. Zayıf köklülerinse dökülmelerine neden olur. Bu nedenle gözlerinizi kaşımaktan kaçının. Hem zaten gözlerinizi kaşımamanız yalnızca kirpiklerinizin dökülmemesine yaramıyor, aynı zamanda grip gibi bulaşıcı hastalıklardan ve bazı göz sorunlarından korunmanızı da sağlıyor. 

Kirpik kıvırıcıları kullanırken dikkatli olun. Kıvrık kirpikleri kim istemez? Ancak kirpik kıvırıcı o tuhaf aletlerin kirpiklerinize verdiğiniz zararı bilseniz bir daha asla kullanmazsınız. Bu biraz abartı ama kirpik kıvırıcılarının kirpiklere verdiği zarar gerçekten çok ciddi boyutlarda. Kirpikleri kırıyor, köklerini güçsüzleştiriyor. Uzun süre kullanımda kirpiklerin tamamen dökülmesine bile neden olabiliyor.

Rimelinizi mutlaka temizleyin. Rimel kirpiklerin tamamen kaplanmasına neden oluyor. Bu nedenle kirpikler uzun süre hava alamıyor, güçsüzleşiyor. Rimelin etkisiyle sertleşiyor, kırılıyor. Kaşıdıkça da kopuyor. Yani temizlenmemiş rimellerin kirpiklere zararı saymakla bitmiyor. Bu yüzden siz de mutlaka yatmadan önce makyajınızı temizleyin. 

Rimelin topaklaşmasını önleyin. Bazı rimeller kirpiklerin birbirine yapışmasına neden olur. Yapışan kirpikler de iyi temizlenmezse kopar. Bu nedenle mutlaka yumuşak bir pamuk ve göz makyajı temizleyici ürünler kullanarak kirpiklerinizi nazikçe temizleyin. 

Eskimiş rimellerinizi kullanmayın. Makyaj malzemelerinin ömrü genellikle 6 ay. Bu nedenle 6 aydan uzun süre bir rimeli kullanmayın. Çünkü bayatlamış makyaj malzemeleri cilde olduğu kadar kirpiklere de zarar verir. Kırılmalarına, zayıflamalarına hatta dökülmelerine neden olur.

Kirpik bakımı nasıl yapılır?

Saçlarımızın olduğu kadar kirpiklerimizin de bakıma ihtiyacı var. Üstelik bakımı çok daha kolay. Yapmanız gereken yatmadan önce kirpiklerinize biraz vazelin sürmek. Vazelin kirpiklerinizin beslenmesine ve köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. 

Vazelin kullanmak istemiyorum diyorsanız sizin için geliştirilmiş başka yöntemler de var. Bunlardan en etkilisi özel olarak geliştirilmiş kirpik besleyici şeffaf rimeller. Bu şeffaf rimelleri kullanmanız da bir sakınca yok. Ancak öncelikle dermatolog hekiminize başvurmanızda fayda var. 

Takma kirpikler sağlıklı mı?

Takma kirpiklerin kendi içinde türleri var. Kimi uzun süre kullanılabiliyor, kimiyse kullan – at şeklinde. Ancak her ikisi de oldukça maliyetli. Tabii tek sıkıntı maliyette değil. Kirpikleri yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcılar da zararlı olabiliyor. Göz kapağında tahrişe ve renk değişimine, kirpiklerde kırılmaya neden olabiliyor. Bu nedenle uzun süreli kirpikler çok tavsiye edilmiyor. 

Siz de kirpik bakımıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler istiyorsanız yorum olarak