Kırmızı Panax Ginseng Nedir ?

Kırmızı Panax ginseng, Ginseng’in Rusya, Çin ve Kore’de yetişen bir formu olan bitkinin özüdür. Kırmızı panax, Asyalı ya da Kore ginsengi olarak bilinen, geleneksel bitkisel tıpta bir tonik olarak kullanılır. Panax ginseng, en çok incelenen bitkilerden biridir. Kırmızı Panax ginseng extractum genellikle buhar distilasyonu, organik çözücü, vakum veya süper kritik akışkan ekstraksiyon yöntemleri ile elde edilir.

Kırmızı Panax Ginseng’in Özellikleri

Kırmızı Panax ginseng extractum, uyarıcı ve merkezi sinir sistemi üzerinde baskılayıcı etkisi olan ginsenosidler, kimyasallar içerir. Ayrıca bazı antioksidan, anti kanser ve anti-inflamatuar özellikleri sergiler. Bu, aynı zamanda, bağışıklık sistemi de destekleyebilir ve diyabet tedavisinde yararlı olabilir.

Kırmızı panax ginseng tablet formu

Kırmızı panax ginseng tablet formu

Ginseng gıda takviyeleri farklı formlarda satılmaktadır. Beyaz ve kırmızı formları GNC veya Supplementler mağazalarında bulunmaktadır. Kırmızı Panax Ginseng sıvı, toz veya kapsül olarak satılır. Kırmızı Panax ginseng extractum genellikle, küçük şişeler ve ampuller içinde 10’luk veya 30’luk kutularda satılmaktadır. Ayrıca, kuru toz formunda ve kapsül ve tablet halinde de bulunabilir.

Ayrıca kuru ot (özütü) şeklinde satılanı da vardır. Kuru ot ile Ginseng çayı yapılabilir. Ginseng çayının kanser oluşmasını azalttığı, menstrual problemleri hafiflettiği, sindirim sistemi problemlerine iyi geldiği ve obeziteyi azalttığı iddia edilmektedir.

Kırmızı Panax Ginseng’in Kullanım Alanları

Ginseng extractum genellikle, duygu durumu iyileştirme, Stres yönetimi, canlılık hissi ve genel mutluluğun artırılması için bir uyarıcı olarak alınır. Kırmızı Panax’ın cinsel faydaları vardır. Özellikle erektil işlevi artırmada kullanılır ve bir afrodizyak olarak kabul edilir. Kadınlarda Menopoz sonrası cinsel etkilenme ve tatminkarlığı arttırdığı tespit edilmiştir. ArginMax ve bazı kimyasal maddelerle karışımı olan formlarının cinsel isteği tetiklediği kanıtlanmıştır.

Aşağıda belirtilen problemler içinse pazarlamanın aksine herhangi pozitif bir etkisi olduğu tespit edilememiştir:

Doz

Kırmızı Panax Ginseng’in tipik olarak günlük dozu, 4 ila 7 oranında ginsenosid ihtiva eden 2000 mg’dır. Panax Ginseng içinde, pek çok farklı ginsenosidler bulunduğundan, farklı ürünler, farklı etki ile sonuçlanan, farklı ginsenosid miktarları içerebilir. Genellikle Panax ginseng extractum, bir veya iki hafta dinlenme döneminin ardından 2-3 haftalık bir süre için kullanılmaktadır.

Kırmızı Panax’ın Yan Etkileri

Panax ginseng’in ağız yoluyla veya deriye sürülmesi ve 6 ay boyunca kullanılmasında bir sakınca olmadığı söylenmektedir. (Bkz: Ne kadar Panax Ginseng Güvenlidir ?) Fakat 6 aydan uzun süreli kullanımı hormonal yan etkilere benzer durumlar oluşturabilir. En fazla bildirilen yan etkisi uykusuzluktur. Daha az sıklıkla görülen yan etkileri:

  • Menstrual Problemler
  • Göğüs Ağrısı
  • Kalp Atış Hızında Artış
  • Yüksek veya düşük Tansiyon
  • Baş Ağrısı
  • İştahsızlık
  • İshal
  • Kaşıntı
  • Ruh Halinde Değişiklikler
  • Vajinal Kanama

Kırmızı Panax Ginseng hamileyken kullanılmamalıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre bu gıda takviyesinin içinde bulunan bazı kimyasal özürlü doğumlara yol açmaktadır. Ayrıca emzirme döneminde de kullanılmaması gerekmektedir.

Bebeklerin ve çocukların da bu gıda takviyesini kullanmaması gerekmektedir. Bebeklerin zehirlenmesine yol açabilmektedir. Çocuklar için de yeterince araştırma bulunmadığı için tavsiye edilmemektedir.

Bağışıklık sistemi hastalıklarında da kesinlikle kullanılmamalıdır. Kırmızı Panax’ın bağışıklık sistemini tetiklediği tespit edilmiştir. Bu da hastaların tedavisinde negatif etki yaratır.

Kırmızı Panax Ginseng’in ilk kullanıma başlandığında kalp ritminde  ve tansiyon değişikliğe neden olabilir. Bu durum takip eden kullanımlarda genellikle azalsa da kalp hastalığı olan kişilerin bu gıda takviyesini kullanmaları pek tavsiye edilmez. Bu konu üzerinde yeterli miktarda araştırma bulunmamaktadır.

Panax Ginseng kan şekerini azaltabileceği için diyabet hastalarına tavsiye edilmemektir. Diyabet hastaları zaten kan şekerini azaltacak ilaçlar kullandığı için bu ilaçların üstüne bir de ginseng eklemek tehlikeli olabilir.

Organ nakli olmuş kişilerin de kullanmaması gerekir. Ginseng zaten bağışıklık sistemini tetiklediği için organ nakli sonrası verilen ilaçlarla kullanımı negatif etkiler doğurabilir. Hatta organın vücut tarafından kabul edilmemesine yol açabilir.

Yüksek dozlarda kullanımı uykusuzluk problemine yol açtığı için şizofreni hastalarının ginseng kullanmaması gerekmektedir.

Not: Gıda takviyeleri hiçbir zaman Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmez. Bu yüzden herhangi bir gıda takviyesi kullanmadan önce her zaman aldığınız ürünün riskleri olabileceğini unutmayınız.