Kırışık kremi gençlik iksiri mi?

Kırışık kremi gençlik iksiri mi? Kırışık kremi işe yarıyor mu para tuzağı mı? Peki ya şu koyu lekelere çare yok mu? Kozmetik gizemlere buyurun.

Tüm kadınlar 20’lerinde çok güzel ama 30. doğum günü hediyesi hiç değişmiyor; kırışık endişesi başlıyor. Sonrası malum: Kırışıkları önlemek, lekeleri yok etmek, torbalardan kurtulmak için yöntem üstüne yöntem arayışı. Kozmetik mağazalar. Spor salonları. Aktarlar. Aromaterapiler. Masajlar. Bakım ve egzersiz planları. Diyetler. Eş dost tavsiyeleri. Derken her şey birbirine karışıyor. Geride muğlak sorular: Sahi bu kremlerden hangisi kırışıklara iyi geliyordu? Beş dakikada organik maske tarifine hangi sitede rastlamıştım? Torbalara demlik poşetini soğuk mu sıcak mı koyuyorduk? Kereviz sapını kişnişle kaynatıp içine bal ekleyince ne oluyordu? 

Pahalı kırışık kremi almak istemiyorsak ne yapacağız?

Cildinizin daha genç görünmesinin tek ve en önemli kuralı basit: tüm yıl güneş korucu ürünler kullanmak. “Kışın bile mi?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Evet, kışın da kullanmalısınız. Biz fark etmesek de güneş kışın da gökyüzünde; ışığı cildimizi yıpratıyor. Güneş koruyucular en iyi kırışık kremi. Sakın unutmayın. 

Kırışıkları önlemek için günlük olarak ne yapabiliriz?

Her gün güneş koruyucu krem kullanmanın genç kalmak için altın kural olduğunu söylemiştik. İkinci kural da hafif bir peelingle cildinizdeki ölü hücreleri atmak. Ama bunu nazikçe yapmalısınız. Araştırmalara göre ciltteki ölü deri tabakası güneşten koruyucu etkide. Bununla da bitmiyor. Bu tabaka cildin fazla su kaybetmesini de önlüyor. 

Ellerdeki kırışıklara çare var mı?

Evet var. Hem de kırışık kremine gerek kalmadan. Günlük güneş koruması ve nemlendirici yeterli. Bu kremler servet harcayacağınız afili kırışık kremlerinden çok daha ucuz. Ellerinizi çok sık yıkamayın. Yıkadıktan sonra nemlendirmeyi de ihmal etmeyin. Nemlendirici içeren el sabunları da işe yarayabilir. 

Gözaltı kırışıkları ve torbaları çok canımı sıkıyor. Gözaltlarımı daha iyi göstermenin yolu var mı?

Gözaltı kremleri kırışıkları hafifletebilir. Ama içinde retinoid, niasinamid, peptit veya da kafein olanları kullanmalısınız. Kırışık kremi kullanmayı istemiyorsanız evde yapabilecekleriniz de var. Daha az tuz tüketin. Uykunuzu alın. Göz çevrenizi ovmamaya dikkat edin. Alerji ya da sinüzit gibi bir sorununuz varsa daha da özenli olmalısınız. Çünkü böyle sorunlar gözaltlarını şiş gösteriyor. Son ipucu stresi yenmek. Çünkü Stres hemen gözaltına yansıyor. Torbalar, şişlikler oluşuyor. 

Peki ya gözaltındaki koyu lekeler?

Gözaltındaki koyu halkaların birçok nedeni var: genetik faktörler, alerjiler, ovalamak, uykusuzluk, stres, susuzluk, temizlenmemiş makyaj kalıntıları. Kafein, peptit, retinoid, dut kökü esansı içeren kırışık kremleri bu lekeleri silebilir. 

Kolajen mi iyi retinol mü?

Cilde sürülünce iyice emilen, bozulmadan kalan kolajen yok. Neden mi? Çünkü kolajen molekülleri çok geniş. Ama yine de cilde uygulanan kolajen iyi bir nemlendirici. Retinolse kolajenin aksine hücrelerin derinlerine işliyor. 

Yüzdeki kırışıklar üzerinde hangi kırışık kremi etkili?

Diyelim kırışık kremi almaya karar verdiniz. En pahalı kırışık kremi en iyisi midir? Hayır. İçinde ne olduğuna bakmak lazım. Retinoid içeren kremler ve losyonlar tüm yüz bölgesinde etkili. Peptit, C vitamini, kafein, üzüm çekirdeği esansı, niasinamid, deniz esansı ve antioksidanlar içeren kırışık kremi bulabilirseniz verdiğiniz paraya değecektir.

Kırışıklar yeni başlamışsa ne yapmalı?

Kırışık kremine yeni başlayanlardansanız yapacağınız şey basit. Yağsız ve mumsuz ürünler seçmelisiniz. Bu sayede hem kırışıkları hem de akneleri engellemiş olursunuz.

Kırışıklardan korumak için kaç faktörlük güneş kremi gerekli?

Hem UVA hem de UVB ışınlarından korunmak için 30 faktörlük güneş kremi yeterli. Uzun süre güneşe maruz kalacaksanız 2 saatte bir kreminizi yenileyin. Unutmayın: güneş kremi sizin doğal kırışık kreminiz. 

Daha genç görünmenin basit bir sırrı yok mu?

Merak etmeyin o da var. Kurallar yine aynı. Cildinizi temiz tutun. Güneşe karşı etkili ve A,C,E vitamini gibi antioksidanlar içeren nemlendirici kullanın.  Gece yatarken yine A Vitamini takviyeli nemlendirici iyi fikir. Kısaca cildinizi temizlemek, nemlendirmek ve güneşten korumak gençlik iksirinin ta kendisi diyelim.