Kimyasal peeling türlerinden hangisi bana uygun?

Cildinize kimyasal bir solüsyon sürülüyor, ardından deriniz soyulmaya başlıyor, yeni derinize merhaba diyorsunuz. İşte size Kimyasal Peeling işleminin kısa tanımı. Ama işin içine girince bu kadar basit olmuyor. Örneğin cildinizdeki sorunun durumuna göre kimyasal peeling işleminin derinliği de değişiyor. Tabii ki daha derin peelinglerde risk de, acı da, iyileşme süreci de artıyor. Peelinglerin 3 türü var, bakalım nelermiş:

Yüzeysel pellingler. Kimyasal peelingin en hafif türü. Her türlü cilde uygulanabilir. Çoğunlukla glikolik asit isimli hafif etkili bir asitle yapılır. Bazen de kuru buz kullanılır. 

Orta seviyeli peelingler. Cilde çok daha derinlemesine işler ve ciltte ikinci derece yanık oluşturur. Kullanılan ana malzeme genellikle trikloroasetik asit adlı maddedir. Tabii bu asidin ardından birçok farklı kimyasal da kullanılır. 

Derin peelingler. Derinin birçok tabakasına işleyen bu kimyasal peeling türü de ikinci derece yanıklara neden olur. Sadece yüz bölgesine uygulanır. Derin kimyasal peelinglerde genellikle fenol isimli bir kimyasal kullanılır. Koyu renkli tenler için pek uygun değildir çünkü koyu tenlerde renk değişimlerine neden olabilir. Hatta bazen açık tenlerde bile sorun yaratabilir. Ayrıca derin peelingler sadece bir kez uygulanır.

Yüzeysel peeling

Yüzeysel kimyasal peeling işleminden önce cildiniz güzelce temizlenir. Ardından kimyasal madde cilde sürülür. Bunun için fırça, gazlı bez ve pamuklu aletler kullanılır. Kullanılan kimyasalın türüne göre cildinizde birkaç dakika boyunca tutulur. Kimyasal ciltten çıkarılınca cildiniz alkol ya da suyla temizlenir. Bu kimyasal reaksiyonu önlemek amacıyla yapılır. İşlem sırasında cildiniz biraz yanabilir. Yanma hissini azaltmak için el fanlarından kullanabilirsiniz. 

Yüzeysel peeling basit bir işlem. Ne anestezi gerektiriyor ne de size çok fazla rahatsızlık veriyor. Çoğu kişi yüzeysel kimyasal peeling sonrasında kısa sürede normale dönüyor. Cilt kendini çabucak iyileştiriyor. Genellikle fazla kızarmıyor, pembe bir renk alıyor. Ayrıca kızarıklıkları gizlemek için makyaj da yapabilirsiniz. Tabii ki doktorunuza danışarak. 

Orta seviyeli peeling

Orta seviyeli kimyasal peelinglerin uygulanması da yüzeysel olanların uygulanmasına benziyor. Ama kimyasal madde cildinizde daha uzun süre tutuluyor. Yüzeysel peelingden farkı daha acılı olması. Çünkü hem daha derine işliyor hem de daha uzun süre tutuluyor. Bu yüzden size ağrı kesiciler veriyor, bir de yanında soğutucu fanlar eşlik ediyor. Orta seviyeli bir peeling yaptıracaksanız 40 dakikanızı buna ayırmalısınız. Ama korkmayın, işlem bitince acı da bitiyor.

Kimyasal peelinglerin orta seviyeli olanlarında da peeling sonrası eve gidebiliyorsunuz. Ama peeling sonrasındaki birkaç gün işten ya da okuldan izin alırsanız sizin için daha sağlıklı olur. Çünkü cildinizde ikinci derece yanıklar oluşuyor ve iyileşmesi 5 – 7 gün sürüyor. Kimyasal peeling sonrasında acı olmuyor ama deri döküntülerinden dolayı şişlikler oluyor. Özellikle de kimyasal peeling göz çevresine yapılmışsa şişlikler artıyor. 2 – 3 gün içinde cildiniz kırmızımsı kahverengi bir ton alıyor, kabuklanıyor ve ardından birkaç gün içerisinde bu kabuklar dökülüyor. 

Derin peeling

Kimyasal peeling türleri içinde en çok acı veren derin peeling. Derin peeling sırasında size ya damardan ya da ağız yoluyla ağrı kesiciler verilir. Hatta duruma göre genel anestezi uygulanır. İşlem sırasında bir kalp monitöründen de yardım alınabilir. Çünkü peelingde kullanılan madde zehirli ve size zarar verebilir. Zehirli olduğu için küçük alanlara uygulanır. Örneğin önce bir bölgeye uygulanır, o temizlendikten sonra diğer bölgeye geçilir. Böylece bir anda çok fazla fenolün vücuda girmesi engellenir. Ardından yaklaşık 2 gün boyunca bandajlarla gezmeniz gerekir. İyileşme süresiyse 10 – 14 gün arasındadır. Tıpkı orta seviyeli peelingde olduğu gibi ciltte şişliklere neden olur, göz çevresinde şişliklerin de boyutu artar. 

Kimyasal peeling türleri hakkında ayrıntılı bilgi için uzman doktorlarımızdan yardım alabilirsiniz.