Kimyasal Peeling Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Kimyasal peeling cildimizin görüntüsünü düzeltmek için yapılan bir işlem. Peki nasıl? Bildiğimiz peelingin kimyasal bir solüsyonla yapılan hali. Öncelikle özel hazırlanan sıvı kimyasal karışım yüzünüze uygulanıyor. Böylece cildinizin en üstündeki deri tabakası kabarıyor, soyuluyor. Yeni deriniz daha yumuşak ve daha az kırışıklığa sahip şekilde sizi bekliyor.

Kimyasal peelingin uygulandığı alanlar sınırlı. Özellikle yüz bölgesine uygulanıyor. Onun dışında boyun ve ellere de uygulanabiliyor. Peki ne tür sorunların tedavisinde kullanılıyor?

• Gözlerinizin ve ağzınızın çevresindeki kırışıklıkları yok etmek için

• Güneş ve yaşlanma yüzünden oluşan kırışıklıkların tedavisinde

• Hafif yaraların görünümünü azaltmak için

• Bazı akne türlerinde

• Yaşlanmayla birlikte gelen cilt lekeleri, koyu halkalar gibi bozulmaların tedavisinde ya da hamilelikle birlikte gelen lekelerin tedavisinde

• Cildin görünümünü düzeltmek için

• Güneş yanığından kaynaklanan bazı lekelerin tedavisinde

Kimyasal peeling sonrası dikkat etmeniz gereken nokta cildinizin bir süre hassas olacağı. Bu yüzden güneşe çıkarken büyük güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz. Kullandığınız güneş gözlüğünün üzerinde “geniş spektrumlu” yazmalı. Çünkü bu hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruduğunu gösteriyor.

Kimler kimyasal peeling yaptırabilir?

Çoğunlukla açık tenliler ve açık renkli saçı olanlar kimyasal peeling için daha uygun görülür. Ama bu koyu tenliyseniz iyi sonuç alamayacaksınız anlamına gelmez. Probleminizin türüne göre sizin de alacağınız sonuç değişecektir. Ama hazırlıklı olun, işlemden sonra bir süre düzensiz bir cilt tonlamasına sahip olabilirsiniz.

Cilt sarkmaları, çukurluklar, şişlikler ya da aşırı derecedeki kırışıklıklar kimyasal peeling sonucu iyileşen durumlar değil. Bu tür daha ağır sorunların daha ciddi işlemlere ihtiyacı var. Örneğin lazer ameliyat, yüz gerdirme, kolojen tedavisi gibi. Sizin için hangi tedavi yolunun en iyi olacağını doktorunuz belirleyebilir.

Kimyasal peelingden önce neler yapmalıyım?

Sürekli tekrarlayan uçuk ya da yaralar gibi sorularınız varsa doktorunuzu bu durumdan haberdar edin. Kimyasal peeling işleminden bir süre önce de dikkat etmeniz gereken durumlar var. Örneğin doktorunuz bazı ilaçları kullanmayı bırakmanızı isteyebilir. Ya da bazı ilaçları kullanarak cildinizi bu işleme hazırlamanızı söyleyebilir. Ayrıca duruma göre antibiyotik ya da antiviral ilaçlar kullanmanızı isteyebilir.

Kimyasal peeling işleminin aşamaları var. Sizin sorununuzun derinliğine göre kimyasal peelingin derinliği de değişecektir.

Kimyasal peeling sırasında ne olur?

Kimyasal peeling hastanede ya da doktorların muayenehanelerinde yapılır. Gece hastanede yatmanızı gerektiren bir işlem değildir. Yani işlemden sonra eve gidebilirsiniz. Öncelikle cildiniz iyice temizlenir. Ardından cildinizdeki soruna göre bir ya da birkaç kimyasalın karışımı olan solüsyon cildinize sürülür. Kimyasal peeling sırasında cildinizde yanma hissi oluşur. Ama korkmayın, bu yaklaşık 5 – 10 dakika süren bir acı. Peeling sonrası cilde yapılan soğuk kompreslerle yanma hissi geçer. Eğer size yapılan kimyasal peeling derinse ağrı kesici içmeniz de gerekebilir.

Sonrasında beni neler bekliyor?

Genellikle kimyasal peeling sonrasında yaşayacağınız his güneş yanığı sonrası yaşadığınız hisse benzer. Cildiniz hafiften kızarır, yaklaşık 3 – 7 gün pul pul dökülür. Hafif peelingler 1 – 4 hafta arasında yeniden tekrarlanabilir. Daha derin olan peelinglerde kaşıntı hissi de beraberinde gelebilir, kızarıklık ve döküntüler 7 – 14 gün boyunca sürer. Orta derinlikteki peelinglerin duruma göre 6 – 12 ayda bir tekrar edilmesi gerekir.

Kimyasal peelingden sonraki birkaç gün cildin bazı bölgelerinde bandajlar durması gerekebilir. Ayrıca birkaç ay güneşten uzak durmalısınız, çünkü yeni cildiniz çok hassas.

Yan etkileri var mı?

Kimyasal peelingin bazı yan etkileri olabilir. Örneğin bazı ciltlerde renk değişimleri ve lekelenmeler oluşabilir. Özellikle de doğum kontrol hapları, peeling sonrası oluşan hamilelikler ya da aile geçmişiniz kahverengi lekelere sahip olmanıza neden olabilir. Yan etkilerinden bir tanesi de bölgede oluşan yaralar. Ama korkmayın, tedavisi kolay. Diğer bir yan etkide daha önce uçukla karşılaşanlar için. Uçuklar kimyasal peeling sonrası yeniden oluşabilir. Bu yüzden doktorunuzun verdiği önleyici ilaçları kullanmalısınız.