Kimyasal maddelerin neden olduğu yanıklara ilkyardım

Günümüzde hemen her yerde kimyasal maddelerle karşılaşmak mümkün. Hal böyle olunca da kimyasalların neden olduğu yaralanmalar hiç de azımsanmayacak ölçüde. Bunlardan en yaygınlarından biriyse kimyasalların neden olduğu yanıklar. 

Çoğu kimyasal maddeyle temas halinde cildimiz tahriş olur. Bazı durumlardaysa hayati tehlike oluşturabilen yanıklar dahi oluşabilir. Ancak bu durum genellikle ağır kimyasalların kullanıldığı iş alanlarında çalışanların başına gelir. Ve tabii ki de mutlaka en kısa sürede profesyonel yardım alınması şarttır. Ancak bizler, yani en fazla evde 1. derece kimyasal yanıkla karşı karşıya olanlar evde tedaviyle durumu kolayca atlatabilir. Şimdi gelin kimyasal yanıklarda ilkyardım nasıl yapılırmış hep birlikte öğrenelim.

Kimyasal yanıklarda ilk yardım 

Kimyasal yanıklar ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle tavsiye ettiğimiz ilkyardım uygulamalarından sonra siz yine de bir doktora görünün. Bu şekilde herhangi bir komplikasyonun oluşmasını önleyebilirsiniz. 

Kimyasal yanıklara yapılması gerekenler:

Durulayın. Kimyasal madde nedeniyle tahriş olmuş veya yanmış bölgeyi en fazla 20 dakika içinde mutlaka durulayın. Bu şekilde cildinizdeki kimyasal madde kalıntılardan kesin olarak kurtulmuş olur, cildinizin daha da kötüleşmesini engellersiniz. Tabii bu işlemde su kullanılmamalı. Varsa kimyasal maddeleri temizlemek için kullanılan malzemeler tercih edilmeli. Böyle bir imkanınız yoksa ılık su da kullanabilirsiniz. Ancak bunu sadece acil tıbbi müdahaleye ulaşamadığınız ve özel temizleyici maddelere erişemediğiniz zamanlarda yapın. Kullanacağınız su da daha önce de söylediğimiz gibi ılık olmalı. Çünkü yanığa birden soğuk su dökmek derinin birden soğumasını ve cildin gerilmesini sağlar. Bu da yanık tedavisinin süresini ve yanık izi riskini arttırır.  Ayrıca yanığa direkt olarak su dökmek zaten çok hassas olan cildin zarar görmesine, hatta yara olmasına bile neden olabilir.  

Takılarınız varsa çıkarın. Diyelim ki elinize kimyasal madde döküldü ve cildinizde yanıklara neden oldu. Bu sırada da bileğinizde bir bileklik ve yüzük var. İşte bu durumlarda tüm takılarınızı hemen çıkarın. Çünkü bu takılar cildinize zarar verebilir, zaten kötü durumda olan cildinizin daha da kötüleşmesine neden olabilir. 

Yanık kremi kullanın. Yanıklar cildimizde ciddi su kaybına neden olur. Bu nedenle cildimizin kaybettiği nemi geri kazanması için bazı takviyeler ihtiyacı var. Bunun için de yanık merhemleri kullanıyoruz. Bu merhemler içlerindeki su bazlı ve antibiyotikli maddeler sayesinde cildimizin kaybettiği nemi geri kazanabiliyoruz. Aynı zamanda da Mikrop kapıp iltihaplanmamasını da sağlıyoruz. Ancak burada önemli olan bir nokta var. Bu da kullanacağımız merhemin yanığa neden olan kimyasal madde ile tepkimeye girmemesi.

Soğuk kompres uygulayın. Kimyasal yanıklarda da tıpkı sıradan yanıklarda olduğu gibi sorunlu bölgeye soğuk kompres yapmak etkili olabilir. En azından acınızı azaltacağı kesindir. Bunun için bir torbanın içine buzu dolduruyor, ağzını da bir güzel kapıyoruz. Ardından bu poşeti ıslak ve temiz bir bezin içine koyuyoruz. En az 10, en fazla 20 dakika sorunlu bölgeye narince bastırıyoruz. Daha sonra 20 dakika ara veriyoruz. Dilersek tekrarlıyoruz.

Kimyasal maddelerin neden olduğu yanıklar, diğer yanıklara göre çok daha ciddiye alınması gereken yaralanmalar. Bu nedenle sizde de kimyasal maddeler nedeniyle yaralanmalar olduysa en iyisi hemen bir hastaneye gidin ya da evinize acil yardım çağırın. Çünkü kimyasal yanıklar zehirlenmeye kadar varan ciddi komplikasyonlara neden olabilir.