Kilolu muyum obez miyim?

Fazla yağlara sahip olanların aklına gelen ilk soru: kilolu muyum obez miyim? Bakalım doktorlar bunu nasıl belirliyor. 

Kilonuz normalden %10 – %20 daha fazlaysa kilolusunuz demektir. Kilonuzun normalden fazla olup olmadığını merak ediyorsanız da beden kitle indeksi tablolarından kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Kilolu muyum sorusunun basit bir cevabı olduğunu artık biliyorsunuz. Peki ya obez miyim sorusunun cevabını nasıl bulacağız. Kilonuz normalin %20 üzerindeyse obez miyim sorunuzun cevabı evet. Vücut kitle indeksiniz 30’dan fazlaysa da aynı durum geçerli. Bu kadarla da bitmiyor. Morbid Obezite diye bir kavram var. Hastalık düzeyinde obezite anlamına geliyor. Vücudunuz artık normal fonksiyonlarını yerine getiremiyorsa ya da obezite yüzünden çeşitli hastalıklar başlamışsa morbid obezite kapsamındasınız anlamına gelir. 

Obez miyim sorusu özellikle günümüzde çok daha arttı. Yediğimiz sağlıksız yiyecekler, hareketsiz yaşam tarzımızla birleşince obezite de hepimizi bekleyen bir risk olarak kendini gösteriyor. Örneğin Amerika’da yetişkinlerin üçte biri obez, çocuklarınsa beşte biri. 

Kilolu muyum obez miyim diye merak edenler için birden fazla test seçeneği var. Ama bazıları daha kesin sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Bakalım bunlar nelermiş.

Hidrostatik vücut yağı testi. Vücut yağını belirleme konusunda en kesin sonuçlar alacağınız test bu. Test sırasında bedeniniz suyun altına batırılıyor. Suyun altındaki ağırlığınız kaydediliyor. Bu test özellikle akademik merkezlerde uygulanıyor. Bu yüzden pek yaygın değil. 

Çifte enerjili X ışını absorbsiyometrisi. Obez miyim sorusunu kesin olarak cevaplayan testlerden biri de bu. Test sırasında dümdüz uzanıyorsunuz. Bir röntgen cihazı ile vücudunuzun tüm bölgeleri taranıyor. Ardından yağ oranınız belirleniyor. Ama bu iki etkili testin en kötü yanı nadir kullanılmaları. Bunlar yerine doktorlar daha pratik yöntemlerle vücut yağınınız belirliyor. 

Çap pergeli. Vücudunuzun farklı yerlerindeki yağ oranlarını belirlemek için kullanılan bir araç. Yağ oranınızı belirlerken çeşitli ölçümlerden faydalanılıyor. Bu araçlardan kilo vermek için gittiğiniz spor salonlarında bile bulabilir, obez miyim sorunuzun cevabını alabilirsiniz. 

BİA ya da biyoelektrik impedans analizi. Bu test sırasında vücudunuza küçük ve zararsız elektrik akımları gönderiliyor. Bu elektrik akımları sayesinde vücudunuzdaki farklı dokuların miktarı ortaya çıkarılıyor. Örneğin kaslar, yağlar, hatta vücudunuzdaki su miktarı bile bu testle birlikte belirlenebiliyor. Vücudunuzda ne kadar fazla yağ varsa elektrik sinyalleri de o kadar fazla oluyor. BİA aletlerini doktorların muayenehanelerinde, hastanelerde, hatta spor salonu ve rehabilitasyon merkezlerinde bile bulabilirsiniz. 

Boy – kilo tabloları. Bu tablolar tam da kilolu muyum obez miyim diye merak edenler için. Tablo her boy seviyesi için belirlenen ideal kilo miktarlarını gösteriyor. Siz kendi boyunuzun olduğu alana bakıyorsunuz, olması gereken kilonuzu yani ideal kilonuzu öğreniyorsunuz. Ardından kadınlara ya da erkeklere göre ayrılmış özel bölüme bakıyorsunuz, böylece daha özel bir sonuç alabiliyorsunuz. Tabloda aynı zamanda aşırı kilo miktarları yazıyor. Yani obezite riski taşıyorsanız sizi uyarıyor. Ama uzmanlara göre bu tablolar her zaman sağlıklı sonuçlar vermiyor. Örneğin kaslı bir erkeği düşünün. Bu tablodaki orana göre obez kategorisine girebilir ama aslında kilosunun büyük kısmını kaslar oluşturuyor. Ya da tam tersine obez miyim diye merak eden yağlı vücut yapısına sahip biri yağlar hafif olduğu için normal kiloda görünebiliyor. 

Beden kitle indeksi. Obez miyim sorunuza verilecek en kesin yanıtı beden kitle indeksi testlerinden alabilirsiniz. Günümüzde obezite için kullanılan en yaygın test bu. O da tıpkı boy – kilo tabloları gibi boyunuzla kilonuzun orantısına bakıyor. İdeal kilo oranı 18.5 ile 24.9 arasında. Eğer sizin kilo oranınız 25 ile 29.9 arasındaysa kilolu sayılıyorsunuz. 30 ile 39.9 arasındaysa obez miyim sorunuzun cevabı evet oluyor. 40’ın üzeriyse morbid obezite kapsamında değerlendiriliyor.