Kilolu çocuklar için egzersiz önerileri

Kilo her yaşta başa bela. Hele de kilolu olan çocuğunuzsa hem sizi hem de onu üzen bir durum haline dönüşüyor. Kendine olan güvenini yitiriyor, zamanını yemek yemeye harcıyor ve belki de siz bu kadar yediği için ona kızıyorsunuz. Ama bir çocuğun kendisini iyi hissetmesinin yolu bu değil.

Unutmayın, kilolu çocukların hoşlanmadığı şeylerin başında egzersiz geliyor. Bir de dar şortlar ve t-shirtler giymek. Peki biz sadece ona kızmakla mı yetinelim? Bu sayede mi kilo vermesini bekleyelim. Tabii ki hayır. Çocuğumuzun kendini iyi hissetmesi ve özgüven kazanması için en büyük görev biz anne ve babalara düşüyor. İyilikle, güzellikle onu kilo vermeye ikna edebilirsiniz. Sadece birkaç taktiğe ihtiyacınız var. İşte size ipuçları.

Kendine güvenmesini sağlayın

Araştırmalara göre egzersiz konusunda kendisine güvenen çocuklar egzersiz yapmayı seviyor. Siz de çocuğunuzu egzersiz yapabileceğine ikna edebilirsiniz. 

Çocuk egzersizleri kolaydır. Çocukların hepsi yaptıkları egzersizde başarılı olmak, takdir görmek ister. Ayrıca onların yaptığı egzersizlerin bizimkiler gibi ağır olmasına gerek yok. Bisiklete binmesini, yürümesini, yüzmesini sağlayın. Bunları başardığında onu takdir edin. 

Aceleci olmayın. Uzmanlara göre çocuklar günde 1 saat aktif olmalı. Ama aceleci olmamanızda fayda var. Ondan harikalar yaratmasını beklemeyin. 10 dakikalık oyunlarla başlayın. Örneğin birlikte voleybol ya da frisbee oynayarak başlayabilirsiniz. Bunun oyun olduğunu anlarsa o da zamanla zevk alacaktır. 

Eleme oyunlarından uzak durun. Kilolu çocuklar genellikle grup oyunlarının kaybedeni olur. Bu yüzden onun kaybetme ihtimali olan oyunlar oynayarak motivasyonunu bozmayın. 

Aile zamanını spor zamanı haline getirin

Herkesin ailecek hep beraber vakit geçirdiği zamanlar vardır. Örneğin Pazar günleri. Birlikte oturup televizyon izlemek ya da alışveriş yapmak yerine pikniğe gidip bol bol koşturun, oyunlar oynayın, bisiklete binin ya da birlikte yüzmeye gidin, bütün gün yüzün. 

Aktiviteleri hep birlikte yapmanız onun kendini yalnız hissetmemesini sağlayacaktır. Üstelik emin olun bunu siz de seveceksiniz. Birlikte hem eğlenmek hem de sağlıklı bir şeyler yaptığınızı bilmek onun da sizin de kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. 

Yaşına uygun egzersizler seçin

Çocuğunuz için uygun aktiviteyi seçmenizde yaşının da önemi var. Örneğin ilkokula başlayan bir çocukla gençliğe adım atacak çocuğun yapabileceği ve zevk alacağı aktiviteler farklı. 

İlkokul dönemi ve öncesi için öncelikle farklı egzersizleri keşfetmeniz gerek. Bu yaşlarda çocuklar genellikle takım oyunlarına bayılır. Basketbol, futbol, voleybol tam da ona göre. Ama sizin çocuğunuz bu aktivitelerden hoşlanmıyorsa daha çok eğleneceği yüzme ve dans gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz. Ayrıca unutmayın, kilolu olduğu için kendine güvenmiyor olabilir. Eğer spor yapmayı bu yüzden istemiyorsa onu önce evde spora alıştırabilirsiniz. Kendini iyi hissetmeye başladığı zaman dışarıda da spor aktivitelerine başlatabilirsiniz. 

Ergenlik çağındakiler için durum biraz daha farklı. Bu yaşlarda çocuklara istemedikleri bir şeyi kabul ettirmek çok daha zor. Bu yüzden küçük değişimlerle başlayın. Örneğin okula giderken yürümesini sağlayın, ona yapması için biraz ev işi bırakın, arkadaşlarıyla daha aktif vakti geçirmesini söyleyin. Artık ergenliğe adım atmasına az kaldığı için büyüklerin yaptığı aktivitelere de özenebilir. Örneğin sizinle yürüyüşe ya da yogaya gelmesini önerebilirsiniz. 

Vazgeçmeyin

Çocukları bir egzersize alıştırmak size dünyanın en imkansız işi gibi görünebilir. Ama bıkmayın, vazgeçmeyin, pes etmeyin. Her şeyin hemen muhteşem olmasını beklemeyin. Çocukla ilgilenmenin sabır işi olduğunu siz de biliyorsunuz. Çocuğunuz için doğru aktiviteyi bulana kadar vazgeçmeyin. Ayrıca siz de aktif olun. Çünkü unutmamanız gereken en önemli şey onun sizi örnek aldığı. Önündeki en iyi örnek model siz olmalısınız.