Kilo Vermenin Püf Noktası Sağlıklı Beslenme

Hepimiz hayatımızda bir dönem kilo vermek istemişizdir, öyle değil mi? Sürekli önümüze sürülen ve moda olan diyetleri uygulamış olmamız da muhtemel. Peki ya sonuç? Hala bu yazıyı okuyorsanız yeni bir diyet arayışı içerisindesiz sanırım. Bu sene moda olan Diyetler, günde üç öğün yemeyi önerenler ile altı öğün yemeği önerenlerin çatışması arasında kalmadan gelin nerede hata yaptık ve nasıl düzeltebiliriz onu inceleyelim.

Son yaptığınız diyet işe yaradı ve kilo verdiniz. Ya sonrası? Günlük beslenme alışkanlıklarınıza geri döndüğünüzde verilen kiloları fazlasıyla geri aldınız.Yada siz yaz dönemi kilo verip kış geldiğinde verilen kiloları alanlardan mısınız? İşte yanlış burada başlıyor. Kısa dönemli çözümler. Gelin bu sefer farklı bir şey yapalım ve gerçekçi olarak yaşamımızı ve alışkanlıklarımızı değerlendirelim. İyi bir plan her zaman işe yarar.

Kilo vermek bir amaç değil bizim için bir araç olmalıdır. Asıl hedefimiz sağlıklı olmak. Sağlıklı olmak için son verilen kötü alışkanlıklar ile istemesenizde ideal kilonuza ulaşacaksınız.Örnek verecek olursak, iş yerindesiniz ve çok stresli bir gün. Kahvaltı yapmaya ve öğlen yemek yemeye fırsat bulamadınız ve gün içerisinde açlığınızı bastırmak için sürekli bir şey atıştırdınız yada telefonu kaldırıp bir hamburger ve patates cipsi istediniz. Farkındasınız değil mi? Hangi patates kızartması ve hamburgerin sizin sağlığınıza bir yararı olabilir. Yanan ve trans yağa dönüşmüş patates kızartması mı yoksa yüksek glisemik indekse sahip hamburger ekmeği mi? Tabi ki hiçbiri. Bir düşünün anadoluda köylerde yaşayan o çok güçlü dayanıklı dur durak bilmeden çalışan atalarımızın hangileri hamburger ve cipsle beslenmiş.İşte bu kadar basit. Her şey mantık.

Günün en önemli öğünü ise kahvaltı. Yapacağınız sıkı bir kahvaltı ile atıştırmalıkların, ani tatlı krizlerinin önüne geçer, daha zinde ve enerjik olursunuz.Uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak su ile metabolizmanız harekete geçer ve çalışmaya başlar. Eğer ki siz günün en önemli öğününü atlarsanız vücudunuz yağ depolamaya başlayacaktır. Kahvaltıda ne yiyeceğinizi sorgulamak ile işe başlayabilirsiniz. Öncelikle hayatınızdan tüm kutulanmış, paketlenmiş ürünleri çıkartın. Nedeni basit hiçbiri doğal değil. Tüm ürünler katkı maddesi içermektedir.Bu nedenle uzun süre boyunca raflarda yer alabilirler. Sağlıklı yaşamdan söz ederken bu ürünlere asla yer veremeyiz.

Sabah yiyeceğiniz bir kase mısır gevreği ve süt ile yada bir simit ve peynir ile kahvaltı yaptığınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Vücudunuza daha çok zarar veriyorsunuz.

Mısır gevreği ile katkı maddesi ve şeker yüklüyorsunuz yada yediğiniz simit ile kan şekeriniz tavan yapıyor ve sonrasında kısa sürede tekrar acıkıyorsunuz.

Peki ne yiyeceksiniz? Mantık demiştik.Kahvaltıda kutulanmış mısır gevreğinden, içerisinde katkı maddesi bulunan kruvasanlardan, trans yağ içeren yani yüksek ısıya maruz kalıp bozulmuş yağdan, margarinden yapılmış hamur işlerinden, sucuk, pastırma, salam gibi katkı maddeli işlenmiş etlerden, çayınızda kullandığınız sakarinden,kutulanmış yüksek miktarda şeker içeren meyve sularından uzak durmamız gerekecek. Farkındasınız değil mi, bu ürünler 10 yada 20 yıl önce hayatımızda yoktu yani doğal yaşamın bir parçası değiller.

Başka bir örnek ise, vücudumuzu tanımamız ve dinlememiz gerekiyor. Bu yazıyı okuyorsanız sizde sofradan tıka basa doyup kalkanlardansınız değil mi. Ya da yemek sonrası keyfine tatlıya hayır diyemeyenlerden. Aç olup olmadığını sorgulamadan tabağındaki her şeyi silip süpürenlerden. Mantıklı düşünüp sorgulamaya başladığımızda sizde fark edeceksiniz ki hayatınızda birçok alışkanlığı değiştirmek gerekecek. Bunu çeşitli dergilerde yada gazetelerde yazılan diyet listeleri size söylemez, söyleyemez. Herkesin farklı bir hayat tarzı ve yaşamı var, beslenme alışkanlıkları, spor yaşamı, iş hayatı herkes farklı. Hayatınıza sadece ama sadece siz yön verebilirsiniz ve asla kendinizi kandıramazsınız. Siz kilo vermek istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı dürüst bir şekilde sorgularsanız başarı sizin için çok yakındır.

Sağlıklı beslenmeye ve yaşama karar verdiğinizde ihtiyacınız olan tek şey teknik bilgi yani besinleri ve vücudunuzu tanımak. Her yazımızda bunu birlikte yapacağız böylece kendi yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı inceleme fırsatı bulacaksınız..Bir sonraki yazımız kahvaltının önemi, neler yememiz ve neleri hayatımızdan çıkartmamız gerektiği.