Kilo vermek için sabahları C vitamini kullanın

Suda çözünen bir vitamin olan C vitamini, iskorbit tedavisinde ve kolajen üretimi artışını sağlamada kullanıldığı gibi kilo kontrolünü sağlamada da önemli bir faktördür. İnsan vücudu suda çözünen vitaminleri depolayamadığından ihtiyaç fazlası C vitamini vücuttan atılır. Bu yüzden C vitamini günlük olarak alınmalıdır. C vitamini bakımından zengin besinler sabahları tüketildiğinde metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Fakat diyetinizde değişikliğe gitmeden önce bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

Günlük ihtiyaçlar

Yetişkin erkeklerin günlük C vitamini ihtiyacı 90 miligramdır, yetişkin kadınlarınsa 75 miligramdır. Sigara içenlerinse bu rakamlara ek olarak günde 35 miligram daha C vitamini almaları gereklidir. Bazı hastalık ve noksanlıkların tedavisinde daha yüksek miktarlarda C vitamini kullanılabilir. Bir multivitamin tabletinde ortalama 60 miligram C vitamini bulunur fakat çeşitli kuvvetteki haplar 1000 miligrama kadar C vitamini bulundurabilir. Ama günde 2 gramdan fazla C vitamini tüketimi çeşitli sindirim rahatsızlıklarına sebep olabilir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne göre besin takviyesi alımı tamamen risksiz değildir. Bu yüzden, besin takviyesi almadan önce bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Sabahları C vitamini almanız, gece boyunca kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmanıza ve güne “yağ – yakıcı” bir metabolizmayla başlamanıza yardımcı olacaktır. 

Yağ yakmak

American Gıda Vakfı’nın 2005 yılında yayımlanan bir makalesine göre tavsiye edilen miktarlarda C vitamini alan insanlar düşük C vitamini alımı yapan insanlardan yüzde 30 daha fazla yağ yakmaktadırlar. Ayrıca insanlar sabahları gecelere kıyasla daha aktif ve daha hareketlidirler. Sabahları kalktığınızda, vücudunuz yağ yakıcı işlemlere başlamadan önce C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmekten çekinmeyin. Doktorunuza danıştıktan sonra C vitamini hapları da alabilirsiniz. 

Karnitin

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre karnitin karaciğer ve böbreklerde üretilip kalp, beyin, sperm ve iskelet kaslarda saklanan bir maddedir. Yağı enerjiye çevirme özelliğiyle bilinen karnitin C vitamini tarafından etkinleştirilir. Yağ – yakma işlemine olabildiğince erken başlamak açısından C vitaminini sabah almanızı gerektiren bir diğer sebep de budur. Arizona Eyalet Üniversitesi’nde yapılan ve Gıda ve Metabolizma sitesinde yayınlanan bir araştırmaya göre düzenli olarak C vitamini almak bel çevresini ve vücut kitle endeksini (Body Mass Index) düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Besin kaynakları

Limon, greyfurt, portakal gibi turunçgiller yüksek oranda C vitamini içerirler. Örneğin, bir orta boy portakalda 75 miligram C vitamini bulunur. Bunun yanında yarım bardak kırmızı biberde 95 miligram, yarım bardak çilekte 50 miligram, yarım bardak pişmiş brokolide 60 miligram ve fırına verilmiş taze patateste 25 miligram C vitamini bulunur.