Kilo Vermek İçin En Etkili Metot Nedir?

Eğer, neredeyse her gün yoğun egzersiz yapıyorsanız, kilo vermek için 2.000 kalorili diyet yapmak neredeyse imkansızdır. Bazı besin gruplarını kısıtlayan bir beslenme planını takip ederseniz ya da beslenme konusunda bildiğiniz ve öğrendiğiniz her şeyi bir tarafa koyup, size şok sonuçlar vaat eden şok Diyetler uygularsınız. Bu şok diyetlerle kilo vermeniz mümkün olabilir, ancak garanti ediyoruz ki diyet sona erdiğinde kaybettiğiniz kiloları geri alacaksınız. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, kilo vermenin en sağlıklı yolu, yediklerinizi kontrol ederek alınan kaloriyi sınırlamak ve düzenli egzersiz yapmaktır.

Kaloriler

Etkili bir kilo kaybı planının en önemli parçalarından biri, kalori alımını kontrol etmektedir. Eğer daha önce ambalajlı gıdalar üzerindeki besin panelini okuduysanız, bu bilgilerin 2000 kalorilik diyete dayandığını göreceksiniz. Kilo verilmesi için her gün yenmesi için gereken kalori miktarı, aktivite düzeyi, cinsiyet, boy ve yaşa göre hesaplanmalıdır. Amerikan Kanser Derneği’nin belirttiğine göre, 65 kilo olan ve günlük hafif egzersizler yapan 39 yaşındaki bir bayanın sadece kilosunu koruması için günlük 2068 kalori alması gerekir. Kilo vermesi için ise günlük 1326 kalori almalıdır.

Diyet

“Kilo Kaybetmek İçin İpuçları” başlıklı makalede, Ulusal Sağlık Enstitüleri, yarım kilo yağın yaklaşık 3500 kalori olduğunu açıklamıştır. Eğer haftada, 1 kilo vermek istiyorsanız, egzersiz veya diyet yoluyla günlük 500-1000 kalorilik kalori boşluğu oluşturmanız gerekmektedir. 500 kalori açığı oluşturmak için, bir günlük yemek kalori sayısını izleyip sayabilirsiniz. Her gün alınan kalori miktarından günlük alınan kalori miktarını tespit ettikten sonra, daha az yiyerek veya daha az kalorili gıdalar tüketerek bu 500 kalorilik açığı oluşturabilirsiniz.

Egzersiz

Mayo Klinikte çalışan ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı olan Edward R. Laskowski, genel bir amaç olarak, yetişkinlerin günlük olarak en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmaları gerektiğini açıklamıştır. Haftada yarım kilo verilmesi için, günlük olarak ortalama 500 kalori açığı oluşturulmalıdır. Aerobik interval antrenman kilo vermek için en iyi yollarından biridir. İnterval antrenman hafif egzersizler ile yoğun egzersizlerin dönüşümlü olarak yapılması anlamına gelmektedir. Koşu bandındaki rutin yürüyüşe zaman zaman koşarak devam edilebilir. Mayo Klinik daha yoğun egzersiz yapılarak daha fazla kalori yakılacağını belirtmiştir.

Kısa Yollar

Kayıtlı bir diyetisyen olan Keri Glassman, baharat tüketmeyerek anında yüzlerce kalori kesilebileceğini belirtmektedir. 3 çay kaşığı ketçaptan yaklaşık 50 kalori alınmaktadır; 2 tatlı kaşığı tereyağında 70 kalori bulunmaktadır ve 1 yemek kaşığı mayonezde 90 kalori vardır. Hızlı kalori azaltmanın bir diğer yolu da yüksek kalorili atıştırmalıklar yerine düşük kalorili atıştırmalıkların tercih edilmesidir. Filmlerdeki bol tereyağında patlatılmış mısır patlağında yaklaşık 1000 kalori olabilir. Yağsız mikrodalga patlamış mısırda ise 300 kalori vardır. Büyük ambalajdaki cipsleri ve benzer atıştırmalıkları yemek, aşırı yemeye yol açabilir. 250 gramlık cips 1200 kaloriden fazla kalori içermektedir. Bunun yerine 100 kalorilik atıştırmalıklar tüketilebilir ya da cipsin bir kısmı bir kenara konulup 140 kalori içeren 1 porsiyon cips tüketilebilir.

Uyarılar

Aile Hekimleri Amerikan Akademisinin resmi internet sitesi, haftada 1 kilodan fazla kilo verilmemesi gerektiği konusunda uyarmaktadır. Haftada 1 kilodan fazla kilo kaybetmek, vücuttaki yağın kaybedilmesinden ziyade kas kitlesinin erimesi ve su kaybedildiği anlamına gelir ki bu da yorgunluk ve enerji azlığına yol açmaktadır. Cleveland Kliniğine göre, geleneksel düşük kalorili diyetler, günlük 1200-1500 kalori alınmasını gerektiren diyetlerdir. Doktor gözetimi altında olmadığınız sürece 1200 kaloriden daha az kalori içeren diyetleri yapmamalısınız. Fakat ciddi ve orta derecede obez iseniz, doktorunuz size 800 kalorilik bir diyet uygulayabilir Cleveland Kliniği, sadece kiloları ile alakalı tıbbi komplikasyonlara sahip insanların bu diyeti uygulamaları konusunda uyarmaktadır.