Kilo verirken uzak durmanız gereken sebzeler

Kilo vermek, obezitenin giderek yaygınlaştığı bu günlerde oldukça önemli bir hedeftir. Kilo vermek sadece kalp ve damar hastalıkları ve şeker hastalığı riskini azaltmaz ayrıca, eklemlerinizdeki ve bağ-dokularınızdaki aşınmaların da azalmasını sağlar. Sebze tüketiminizi arttırmak genellikle kilo vermek için uygun bir yöntemdir çünkü birçok sebze düşük kalorili ve besleyici madde ve lif içeriği açısından zengindir. Ancak, bazı sebzeler yüksek miktarda şeker ve yağ içerir ve eğer kilo verme hedefinize ulaşmak istiyorsanız; bu sebzelerin tüketimini azaltmanız ve hatta tamamen bırakmanız gerekebilir. Bazı sebzeler karın şişkinliğine sebep olabilir ve kendinizi çok kilolu hissetmenize yol açabilir. Dengeli ve güvenli bir şekilde kilo kaybetmek için bir beslenme uzmanına danışın. 

Yüksek Miktarda Şeker İçeren Sebzeler

Açık konuşmak gerekirse bütün sebzeler; vitamin, mineral ve lif gibi sağlıklı bileşenler içerir ancak, bazı sebzeler diğerlerinden daha fazla şeker içerir. Şeker, vücudumuzun enerji elde etmesi için oldukça önemlidir ancak, aşırı tüketim durumunda şeker  çok kısa bir sürede yağa dönüşür.  Bu nedenle, eğer hedefiniz kilo vermekse havuç, patates, tatlı patates,  tatlı kırmızı biber , şeker pancarı, mantar, bezelye ve mısır gibi sebzeleri ya hiç tüketmeyin ya da tüketimini azaltın. Örneğin, ortalama bir boyutta çiğ bir havuç aşağı yukarı 5 gram şeker ve 31 kalori içerir oysa aynı miktarda kereviz 0.4 gram şeker ve 7 kalori içermektedir. Patates, nişastalı bir sebzedir ve kan şekeri seviyesini diğer sebzelerden daha hızlı bir şekilde yükseltir. Ortalama boyutta ve fırında pişmiş kabuksuz bir patates, 2.7 gram şeker ve 145 kalori içerir; yarım kase pancar ise 7 gram şeker ve 37 kalori içerir.

Yüksek Miktarda Yağ İçeren Sebzeler

Sebzelerden alınabilecek doygun yağlar, aşırıya kaçmadığı takdirde sağlığınız üzerinde olumlu etki yaratır ancak, yağ içeren sebzeler aşırı miktarda tüketildiğinde kilo alımına sebep olabilir. Bunun ardındaki sebep, yağın, yüksek kalorili bir besin olmasıdır. Siyah zeytin, avokado ve yerfıstığı gibi bazı baklagiller yağ bakımından zengin sebzelere örnek olarak verilebilir. Örneğin, ortalama boyutta bir avokado 400 kalori içerir ve bu kalorinin %75’i bu sebzenin içerdiği yağlardan gelmektedir.  Sebzelerde en sık rastlanılan yağ asitleri omega-3 ve omega-6’dır. Omega-3 ve omega-6 gibi yağ asitlerinin tüketimi birçok fayda sağlasa da bu yağ asitlerinin aşırı miktarda tüketimi durumunda kilo almak kaçınılmazdır. Ancak kilo alma sadece tükettiğiniz kalori miktarı ile alakalı değildir. Fiziksel aktiviteler yoluyla kalori yakma da kilo verme sürecinizi etkiler.

Sebzeler ve Karında Şişkinlik

Brokoli, karnabahar, kabak ve fasulye gibi sebzelerin sindirilmesi oldukça zordur ve bu sebzeleri tüketen bir insan, karında şişlik gibi çeşitli sindirim sorunları yaşayabilir. Buna rağmen, karında şişlik yaratan  bu sebzeler her ne kadar size kendinizi şişman hissettirse de oldukça düşük kalorilidir ve kilo almaya sebep olmaz. Karnınızı şişiren sebzelerin tüketimini azaltmanız, kilo vermeseniz de pantolonlarınızı ve şortlarınızı  daha rahat giymenize yardımcı olacaktır.

Tavsiyeler

Birçok farklı sebzenin tüketilmesi, aşırıya kaçılmadığı takdirde, oldukça sağlıklıdır. Hatta, kilosundan bağımsız olarak birçok kişi yetersiz miktarda sebze tüketmektedir. Sebzeler vitamin, mineral ve lif bakımından oldukça zengin kaynaklardır ve bazen amino asit bile içerebilirler dolayısıyla,  beslenme uzmanları sebzeleri beslenme düzeninizden çıkarmanızı tavsiye etmemektedir.  Bununla birlikte, kilo verme süreci boyunca şekerli ve yağlı sebzelerin tüketimini kısa bir süreliğine azaltmak mantıklı bir hamledir. Ancak şekerli meşrubatların, tatlıların, atıştırmalık ve abur cuburların, tereyağlı sosların, dondurmaların ve yağlı etlerin tüketiminin azaltılması, yağlı ve şekerli sebzelerin tüketiminin azaltılmasından daha önemlidir çünkü bu besinler herhangi bir sebzenin içerebileceğinden çok daha yüksek kalori içermektedir.