Kilo veremiyorum. Ne yapmalıyım?

Reklamlarda çıkan mucize zayıflık ilaçları. Arkadaşlarınızın yaptığı Diyetler. Kilo veremiyorum. Ne yapmalıyım? mı diyorsunuz. Peki neyi ne kadar doğru yapıyorsunuz?

Kilo veremediğinizi mi düşünmeye başladınız? Yaptığınız tüm diyet girişimleri geri mi tepti? Hangi doğru bilinen yanlışların sizi kilo vermek yerine kilo alma yoluna yönlendirdiğine bakalım.  İncelmek için uygulamanız gereken 10 adım var.

Yanlış diyetleri bırakın.

Bir arkadaşınızın güzelce kilo verdiği bir diyeti uyguladınız mı hiç? Uyguladıysanız yanlış yoldasınız. Çünkü bir kişide işe yarayan diyet başka birinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Arkadaşınızın ihtiyaçları, yaşam tarzı ya da seçimleri sizden çok farklı.

Bunun yerine kendi kendinize yaşam tarzınız, daha önceki diyetleriniz ve daha önce kullandığınız ilaçlarla ilgili sorular sorun. Böylece kendinize en uygun diyeti keşfedeceksiniz.

Hayalci hedefler koymayın.

Diyete başladığınızda çok heveslisiniz. Tam bir motivasyon hali. Her şey çok güzel. Ama durun. Gerçekçi olmak en iyisi. Hem uzun hem kısa vadeli hedefler koymakla başlayın işe. Amacınıza giden küçük ve ulaşılabilir hedefler sizi pastanın bütününe götürecek. Hem de motivasyonunuz hep iyi olacak. 

‘Zamanım yok’ yalanından kurtulun.

Kilo vermeye en büyük engellerden biri zaman. Bir araştırmaya göre kadınların %41’i vakitsizlik yüzünden düzenli beslenememekten şikayetçiymiş, %73’ü de egzersiz yapamadığından. Kilo vermek istiyorsanız bu bahanelerden kurtulun.  

Vazgeçmek yerine eski usul bir takvimle başlayın işe. Gereksiz aktiviteler yaptığınız zamanları işaretleyin. Planlarsanız her şeye zaman var, unutmayın. 

Soyutlanmayı bırakın. 

Çoğumuz bu konuyu konuşmaya utanıyoruz. Oysa insana insan yardım eder. Arkadaşlarınızla sorunu paylaşmak sizi çözüme daha hızlı götürebilir. Çünkü size yardım edeceklerdir. İzole olmak yerine ailem ve arkadaşlarım bana nasıl yardımcı olabilir diye düşünün. Canınız bir dilim pasta isteyince size engel olduklarında minnettar kalacaksınız.

Yediğiniz miktarı küçümsemeyin. 

Gerçekten kalorilerinizi mi sayıyorsunuz? O zaman atıştırdıklarınız, yemek hazırlarken aşırdıklarınız ya da tabağın kenarında bıraktıklarınız ne olacak. Gerçekçi olmak adına bunu yapmayın. Kalori hesaplayan internet siteleri ya da mobil uygulamaları kolaylıkla bulabilirsiniz. Çok daha güvenilirler.

Sağlıklı yiyeceklerin kilo verdirdiğine inanmayı bırakın.

Kilo vermeye çalışanlar sağlıklı yemeklerin etkili olduğunu düşünürler. Tabi ki sağlığınız için faydaları büyük. Ama çok yerseniz onlar da size kilo aldırır. Yani ‘sağlıklı yerim zayıflarım’ kuralını unutun. 

Bütün gün oturmayın.

Gün içerisinde yaptığınız egzersizler dışında dünya kadar hareket var. Egzersiz yapmıyorsunuz ama oturup kalkıyorsunuz, yürüyorsunuz, bunlar da kilo vermeye yardımcı oluyor. Bu hareketleri küçümsemeyin. Toplam kalori yakma miktarınızın %15 – 30 arasında miktarını bu şekilde yaktığınızı biliyor musunuz? Yani öyle bütün gün sandalyede oturmakla, koltukta televizyon izlemekle bu iş olmaz. 

Günlük aktivitelerinizi arttırın. İş çıkışı yürüyüş yapın. Suyunuzu, çayınızı kendinizi alın, merdiven kullanın. 

Yaptığınız egzersizleri gözünüzde büyütmeyin. 

Kilo vermek isteyen çoğu kişinin yaptığı bir spor salonuna yazılmak. Sadece spor salonunda yaptığınız günlük egzersizlerden mucizeler beklemeyin. Buna ek olarak günlük hareketleriniz de arttırın. Spor salonuna yazılmanız da gerekmiyor, kendi yapacağınız aktiviteler ve onu destekleyen gündelik hareketleriniz kalori yakmanıza yeter de artar. 

Egzersizin yorgunluğunu yiyerek atmayın. 

Spor yapınca acıkmanız çok normal. Ama abartmadan yemeniz gerek. En büyük yanlışlardan biri sporun ardından çok yemek. Yemek yerine az kalorili bir atıştırmalık ya da bir kase salatayı tercih edebilirsiniz. Bir bardak süt de ihtiyacınızı karşılayacaktır. 

Küçük değişimlerden büyük sonuçlar beklemeyin.

Reklamlarda gördüğümüz muhteşem zayıflık ilaçları. Öyle olmasını kim istemez, ama siz gerçekçi olsanız iyi olur. Çünkü kilo vermek onların söylediği kadar kolay değil. 

Siz kendi küçük başarılarınıza odaklanın. Kilo verme maceranızın her aşamasında kendinizle gurur duyacağınız küçük başarılar motivasyonunuzu da arttırır. Sonra da kazandıklarınıza bakın. Örneğin tartıda mutlu bir sonuç aldıysanız o gün kendinizi sevdiğiniz sağlıklı bir yiyecekle ödüllendirin.  Tabi ki miktara dikkat ederek.