Kilo kaybı için Trytophan, L-carnitine ve L-lysine

Bu besleyici öğelerin her biri vücudunuzda belirli bir rol oynamasına rağmen, amino asitler protein oluşturmak için birlikte çalışır. Bazı amino asitler Obezite ve vücut yağı alanında küçük etki gösterirken, diğerleri kilo kaybına yardımcı olabilir. Özellikle gebeyseniz veya ilaç alıyorsanız, kilo alımı ve kaybı için amino asit takviyesi almadan önce doktorunuza danışın.

Tryptophan

5-http takviye olarak geçerli olmasına rağmen, FDA 1989 yılında tryptophan takviyelerinin satışını durdurmuştur. Vücudunuz diyetinizde tükettiğiniz tryptophandan doğal olarak 5-htp üretir. Olası yararlarını ve risklerini doğrulamak için daha fazla çalışma gerekli olmasına rağmen; bu madde, Depresyon, Migren, insomni, fibromiyalji ve obezite tedavisinde yardımcı olabilir. Preliminer kanıt; National Institutes of Health’in internetteki bir web sitesine göre, 5-HTP’nin iştah azalmasına ve kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

L-carnitine

Vücudunuz, yağı enerjiye dönüştürmede yardım için L-carnitine kullanır. Bu besin kırmızı et, balık, kümes hayvanı eti, yer fıstığı yağı ve buğdaydan da sağlanmasına rağmen, sağlıklı bireyler genellikle bu maddeden yeterli miktarda üretir. L-carnitine, kilo kaybı takviyelerinde yaygın bir içeriktir. Maryland Medical Center Üniversitesine göre, L-carnitine yağ kütlesinin azalmasına ve kas kütlesinin artmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bilimsel araştırmalar bu maddenin kilo kaybını desteklediğini göstermemektedir.

L-Lysine

L-lysine, vücudunuzun kendi kendine üretemediği bir amino asittir. Bu temel amino asidin doğal kaynakları peynir, sardalya, kırmızı et, kümes hayvanları eti ve domuz etidir. L-lysine, yağ asitlerinin enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kolesterolünüzün düşmesine yardım olur ve kalsiyum absorpsiyonunu artırabilir. Bu amino asit takviyelerinin alınmasının kilo kaybını desteklemeye yardımcı olduğuna dair kanıt bulunmamaktadır. Lysine eksikliği semptomları yavaş büyüme, Anemi, baş dönmesi, iştah kaybı, yorgunluk ve bulantıdır.

Önlemler

Bazı kilo kaybı ürünleri belirli amino asitleri içermesine rağmen, bu maddelerin bilimsel olarak iştah bastıran veya alışılmış kilo kaybı yardımcıları olduğu kanıtlanmamıştır. Amino asit takviyeleri ilaçlardan etkilenebilir ve özellikle yüksek dozlarda yan etkilere neden olabilir. Aşırı miktarda L-lysine safra taşı riskini artırabilirken, fazla L-carnitine ishale neden olabilir. 5-HTP alımı internetteki bir web sitesine göre güvenli değildir. Ciddi kas durumuna ve kan anormalliklerine yol açabilir. Ayrıca; bulantı, şişkinlik ve mide ekşimesine de neden olabilir.