Kilo Kaybetmenin En Etkili Yolu Nedir ?

Kilo kaybı ürünleriyle ve programlarla dolu olan piyasada, özellikle de hiçbir bilimsel araştırma ya da bunların etkili olacağı garanti edilmediğinden bu yana kilo vermeye karar vermek daha fazla zorlaşmıştır. Verimlilik adına, kanıtlanmış bir kilo verme yöntemi ile devam etmek en iyisidir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, bunun tek bir yolu vardır, o da aldığınız kaloriden fazlasını harcamanız, egzersiz yapmanız ya da ikisini bir arada yürütmenizdir.

Diyete Karşı Egzersiz

Bir internet sitesinde, koruyucu tıp uzmanı Donald Hensrud MD, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinin kilo kaybını teşvik etmesi bakımından egzersiz yapmaktan çok daha etkili olduğunu belirtmiştir. Bunun mantığı alınan kalorilerin egzersizle yakılmasında, yakılan kalorinin bireyin kilosuna bağlı olarak değişmesi, genetik faktörler ve yapılan aktiviteye göre değişmesidir. Fakat beslenme konusunda, kaç kalori alacağınızı kontrol edebilirsiniz.

Alınan Kalorinin Azaltılması

Sadece yarım kilo kaybedilmesi için toplam 3500 kalori kaybetmeniz veya yediklerinizden kesmeniz gerekir. Günlük olarak diyetle 500 kalori az alarak haftada yarım kilo, günlük 1000 kalori daha az alarak haftada 1 kilo vermek mümkündür. Ancak, en iyi sonuçları elde etmek için azaltılan kalori miktarının kesin olarak hesaplanması gereklidir. İlk olarak günlük kaç kalori aldığınızı bilmeniz gerekmektedir. Ayrıntılı bir beslenme günlüğü tutun ve yediğiniz her şeyi ve ne kadar yediğinizi bu günlüğe kaydedin. Eğer mümkünse, yediğiniz yiyeceklerin ağırlıklarını ölçmek için bir ölçek kullanın. Daha sonra bir kalori hesaplayıcısı yardımıyla günlük ortalama kaç kalori aldığınızı hesaplayın.

Çok Düşük Kalorili Diyetler

Obez iseniz veya kilonuzu korumak için uğraşıyorsanız, aldığınız kalorileri sınırlamak için motivasyon gerekmektedir. Büyük olasılıkla günde 800 veya daha az kalori tüketmekle yapılan çok düşük kalorili diyeti, tıbbi gözetim altında denemeniz yararlı olabilir. Haftada yaklaşık 2,5 kilo vermenizi sağlayan düşük kalorili diyetler kilo vermek için etkili bir yoldur. Ancak, düşük kalorili diyetlerin vücut kitle indeksleri 30’dan düşük olan kişiler ve yaşlı kişiler için uygun olmadığını belirtilmektedir.

Diğer Seçenekler

Eğer alınan kalori miktarını azaltmanız ya da tıbbi gözetim altında kilo kaybı için diyet yapmanız mümkün değilse, kilo kaybı için başka seçenekler de mevcuttur. Sürekli olarak, yediklerinizden daha fazla kalori yaktıran yoğun egzersizler yapmanın, vücutta bir kalori açığı oluşturmak suretiyle kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Mide ameliyatı ve kilo kaybı için yapılan diğer operasyonlar da, hızlı kilo kaybetmek istiyorsanız potansiyel seçenekler arasındadırlar. Cerrahi, ameliyatlardan ziyade diyet ve egzersiz yapılması için çağrıda bulunsa da, Ulusal Sağlık Enstitüleri böyle bir yöntem uygulanarak, aylık 5 ila 10 kilo verilebileceğini belirtmektedir.