Kıl şimdi dönmese olmaz mı?

Yüzümü nereden geldiği belirsiz kabarcıklar istila etti. Sivilce değil. Kurdeşen değil. Kıl dönmüş olabilir mi? Kıl şimdi dönmese olmaz mı?

Kıl dönmesi basit. Bizim yaramaz derinin dışına çıkacağına kıvrılıp aşağı doğru büyümeye başlıyor.

Hani neredeyse içine kapanıyor diyebiliriz. 

kıl dönmesi Doğru yön önemli. Su ılık, jilet keskin, havlu da soğuk olmalı tabii.

Niye derseniz ölü deri kıl kökünü dolduruyor. Bu da kılın deri üstüne çıkmasına engel oluyor. Onu deri altına büyümeye zorluyor.

Kıl dönmesi rahatsız edebilir. Utandırabilir. Ama ciddi bir sorun olmadığını söyleyebiliriz.

Operasyon gerekir mi?

Kıl dönmesi sivilce gibi görünür. Kabarcık biçiminde olmadık yerlerde bitiverir. Kaşındıkça kaşınır. Bazen yanık kadar acı verir.

Bir değil birkaç kıl dönerse durum daha da beter. Birkaç kıl bulundukları yere göre gününüzü cehenneme çevirmeye yeter de artar. Tıpkı gerçek hayattaki gibi.

Kıl dönmesi erkeklerde genellikle tıraş sonrasında çene, yanak ve ensede görülüyor. Kadınlarda ise bacaklar, genital bölge ve koltukaltı riskli alanlar.

Kalçanızda da oturmanızı engelleyen küçük bir kıl dönmesine rastlarsanız hiç şaşırmayın. Kıl küçükse de sancısı fena. Bu durumda küçük bir operasyon kaçınılmaz olabilir. 

Kıl dönmesi herkesin başına gelebilir. Sorun kalın telli ve kıvırcık kıllı insanlarda daha yaygın. Kıvırcık kıllar özellikle kesildikten sonra derinin altına dönmeye daha yatkın.

Hormonları coşanlarda kıl üretimi fazla. Tabii risk de büyük.  

Tedavi

Dönen kıl genellikle kendi kendine çıkar. Olmadı içeride iltihaplanır. Cildin rengini koyulaştırır ve arkasında yara izi bırakır. Oynayıp çıkarmaya çalışmamanızı öneriyoruz.

Kıl dönmesi iltihaplanmışsa doktora görünmelisiniz. Küçük bir kesik ve steril bir iğne kısa zamanda sorununuzu çözebilir.

Kıl dönmesine yönelik gerçek bir tedavi söz konusu değil. Kıllarınızı tıraş etmeden az daha uzatabilirsiniz. Çünkü daha uzun kıllar daha yumuşak olur. Kestikten sonra çıkarken kıvrılmaz. Bu önerimiz sinekkaydı seven erkeklere, pürüzsüz vücutlar isteyen kadınlara pek uymuyor ama olsun.

Önlem

•    Sinsi kıllar içerde kalmasın. Güzelce keselenin.

•    Tek bıçaklı jiletle tıraş olun. Kesinlikle keskin olsun.

•    Tıraş olmadan ılık suyla cildinizi ıslatın. Nemlendirin.

•    Sakallarınızı uzama yönünde tıraş edin.

•    Jiletle hep aynı yerde gel git yapmayın.

•    Her geçişten sonra jileti durulayın.

•    Tıraştan sonra cildinizi serin havlu ile silin.

Kıl dönmelerinden kurtulmanın başka bir yolu epilasyon yöntemini değiştirmek olabilir. Alternatif olarak tüy dökücü krem, ağda, epilasyon makinesi, lazer epilasyon kullanılabilir.