Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

Kadınların antik zamanlardan beri ciltlerini güzelleştirmek için maskeler kullandığını biliyor muydunuz? Kil maskesi de en eski zamanlardan beri kullanılan maskelerden biri ve gelin kil maskesinin ne işe yaradığına birlikte bakalım. Kil maskesi cildin salgıladığı fazla yağı kontrol altına almaya yarar ve akneye meyilli ciltler için en ideal maske türlerindendir. Ayrıca kil maskesi gün boyu ciltte biriken tüm kiri iyice emer, gözenekleri temizler ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Kil Maskesinin Faydaları Neler ?

Kil maskelerinin temel fonksiyonu ciltteki doğal sebumu emmek. Böylelikle cilt daha kuru ve düzgün grünümlü bir hal alıyor. Ama bunun yanı sıra kil maskelerinin daha birçok faydası bulunuyor. Eğer düzenli kullanırsanız kil maskesi ciltteki döngüyü düzenler, ölü cilt hücrelerini yok eder ve cildin daha sağlıklı gelişmesine olanak tanır. Ama farklı cilt tipleri için farklı kil maskeleri kullanılması gerekmektedir. Kozmetik maskeler marketlerde, eczanelerde ve güzellik ürünleri satan dükkanlarda karşımıza çok çeşitli renklerde ve değişik minerallerle birlikte çıkabilir. Eğer bu maskelerden birini almaya karar verirseniz mutlaka cilt tipinize uygun olanı seçmelisiniz.

kil maskesi ne işe yarar

Kil Maskesi Türleri Neler ?

Beyaz kaolin kili: hassas ve kuru ciltler için uygun olan bu kil türü yağı ciltten emme özelliğine sahip değil.

Pembe kil: kuru ve normal ciltlerde kullanım için uygundur. Cildi nazikçe temizler ve ölü derinin dökülmesine yardım eder.

Sarı kaolin kili: hassas ciltler için uygundur. Sabun ve pudraların içeriğinde de bolca rastladığımız bir maddedir.

Bu maskeleri seçerken yapılabilecek en iyi şey renklerine bakmak. Örneğin her cilt tipine uyumlu olan bir kil maskesi arıyorsanız sizin için yeşil kil maskesi ideal olabilir. Kahverengi olanlarsa genellikle yağlı ciltler için öneriliyor. Beyaz killer ise ciltteki kan akışını düzenleme etkisine sahip. Kilin hem maske halinde hazır olarak paketlenmiş versiyonlarını seçebilirsiniz hem de alıp evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır ?

Maskeyi cildinize uygulamadan önce üzerinde yazanları mutlaka iyice okumalı ve cilt tipinize uygunluğunu araştırmalısınız. Doğru maskeyi aldığınıza eminseniz artık başlayabilirsiniz. Kil maskeleri çoğunlukla ıslak cilde uygulanıyor. Tüm kil tabakası yüzün tamamını kaplamalı, ama bunun ince bir tabaka olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü kalın olursa yeterince kısa sürede kurumayabilir. Ayrıca tüm maskelerde olduğu gibi kil maskesini de göz ve dudak çevrenizden uzak tutmalısınız. Çünkü kil bu aşırı hassas bölgeleri tahriş edebilir. Çoğu kil maskesi 10-15 dakika içerisinde kurur ve ardından onu ılık suyla yıkayarak yüzünüzden çıkarmalısınız. Özellikle kuru cilde sahipseniz kil maskesinin ardından bir nemlendirici ile cildinizi iyice nemlendirmek de faydalı olacaktır. Cildinizde enfeksiyon varsa, günşe yanığı varsa ve gerçekten hassas bir cilde sahipseniz kil maskesini bir uzmana danışmadan kesinlikle kullanmamalısınız.

Akneye Meyilli Ciltler İçin Kil Maskesi

Uzmanlara göre akneye meyilli ciltler ve yağlı ciltler için kil maskesi tam bir kurtarıcı. İçeriğindeki yağ emici güç ve deri yenileyici etkisi sayesinde akneyle savaşmak için ideal bir maske türü. Aknenin temel sebebi ciltteki fazla miktarda sebum. Sebum ciltteki gözenekleri tıkıyor, cilt tahriş oluyor, akne ve siyah noktalar meydana geliyor. Kil maskesi ciltteki bu Doğal Yağları emerek cildinizin istediğiniz görünüme kavuşmasını sağlıyor.

Düzenli kullanıldığı takdirde kil maskesi hem doğal bir madde olması bakımıyla, hem de etkili yağ emici özelliği sayesinde özellikle yağlı ve akneli ciltler için çok faydalı. Bunun yanında kuru cilt ve normal ciltler için de yenileyici etkiye sahip kil maskeleri bulunuyor. Kil maskelerinin üzerinde yazanları dikkatlice okuyarak kullanabilirsiniz ama aşırı hassas cildiniz varsa mutlaka öncelikle doktorunuza danışmalısınız.