Kevin Rose

Kevin Rose
Kevin Rose
HakkındaKevin Rose
(21-02-1977)21-02-1977 (yaşı 42)
Redding, Kaliforniya, ABD
İkametSan Francisco, Kaliforniya, ABD
MeslekGirişimci
Aktif Yıllar2001-
BurcuBalık

Kevin Rose 21 Şubat 1977’de Las Vegas – Nevada’da doğmuş olan sosyal haber sitesi Digg’in kurucusu ve CEO’sudur. Henüz 8 yaşındayken programlama konusunda yeteneklerini gösteren ünlü girişimci, 19 yaşındayken bilgisayar becerileri o kadar iyi ki Las Vegas Üniversitesi’ne kayıt olduğu sırada Enerji Bakanlığı Nevada Test Sitesinde bir iş bulmuştu. Ancak ünlü girişimcinin vakti kısıtlıydı ve Silikon Vadisi’nde hayatın hedeflerini daha iyi karşıladığını hissederek, 2. sınıfta tam zamanlı bir programcı olarak çalışmaya başladı.
Silikon Vadisi’nin en büyük isimlerinden bazılarıyla önemli bağlantılar kuran Kevin Rose, yeteneği sayesinde Apple bilgisayarının kurucu ortağı Steve Wozniak gibi insanlarla tanıştı. Daha sonra Kevin Rose ve Wozniak bir araya gelerek konuştuktan sonra ünlü girişimci görüşmenin bitmesinin ardından Apple’ın hikayelerini kıskanarak eve döndü. O akşam bilgisayarının önüne oturdu ve haberlerle alakalı bir çalışma başlattı.
Kevin Rose çalışmasının ardından otomatik olarak tarama yapan haber paylaşım ve okuma platformu olarak Digg’i ortaya çıkardı. Bu hizmetle beraber ana sayfada en popüler haberler listelenebilmekte ve okuyucular istediklerine kolaylıkla ulaşabilmektedir. Kendisi Kasım 2004’te 1,200 dolarlık yatırımla Digg’i kullanıcılara sunmuş ve ardından beklemediği bir şekilde hızla büyüdüğünü fark etmiştir.
Kevin Rose başlarda ev kirasını ödemek, alışverişini yapmak ve küçük bir büroya sahip olmak gibi hedeflere sahipti. Ancak başarı hızlı bir şekilde geldi ve Digg birkaç ay içinde ayda birkaç bin ziyaretçi çekmeye başladı. Bir yıldan az bir sürede, sitenin aylık trafiği 200.000’e yükseldi. Bu süre zarfında Kevin Rose site için birkaç personeli işe almıştı bile. Bir yılın ardından Digg ona 2.8 milyon dolarlık girişim sermayesi sağlamıştı. Digg 2009’da ülke çapında en çok ticaret yapılan Web sitelerinden biriydi.
Sitenin daha popüler özelliklerinden biri olan haftalık Diggnation adlı gösteride Rose’un kendisi bulunuyor. Kendisi haftalık en popüler haberlerini yorumluyor. Ünlü girişimci Digg ile beraber milyonlarca dolar kazanmakla kalmayıp, aynı zamanda Twitter ve Foursquare’in ilk sürümlerine para yatırmış, ayrıca Facebook’a da yatırım yapmıştır.

Kevin Rose’un Kişisel Hayatı

Kevin Rose 2013 yılında Darya Pino ile evlenmiştir. Çiftin henüz çocuğu yoktur.