Keten tohumu yağını protein karışımında kullanabilir miyim?

Spor meraklıları ve sporcular fiziksel aktiviteyi ya da egzersiz boyunca kaybolan besinlerin yerini doldurmak için, protein karışımları içerler. Bir protein karışımını ilave besinlerle desteklemek için, keten tohumu yağı gibi maddelerle destekleyebilirsiniz. Keten tohumu yağında, omega -3 yağ asidi, alfa- linolenik asit ya da ALA yüksektir. Muhtemelen beslenmenizde omega- 3 yağ asidini yeterince almazsınız. Omega -3 yağlarının takviyesi sağlığınızı iyileştirebilir, kalp ve damar hastalıkları ve otoimmün hastalıklarının gelişme riskini azaltabilir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri gerekli besinlerdir. Vücudunuz onları üretemez, bu yüzden onları beslenme programınızdan edinmelisiniz. Omega -3 yağ asitleri vücudunuzdaki her bir hücreyi saran zarı oluşturan fosfolipitlerin önemli bileşenleridir. Bunlar ayrıca, gen kontrol mekanizması ve iltihap baskılayıcı biyokimyasal sinyallerin üretiminde kullanılan ham materyallerdir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, düzenli olarak omega—3 yağı alan insanlar, yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, otoimmün hastalıkları ve Depresyon ve Bipolar Bozukluk gibi nöropsikiyatrik hastalıklara karşı daha düşük riske sahiptir.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağının yarısından fazlası, omega-3 yağ asiti ALA’dır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, bir çay kaşığı keten tohumu yağı 2. 3 gram ALA içerir. ALA teknik olarak sadece temel omega -3 yağ asidi iken, bazı insanlar eikosapentaenoik asit veya EPA ve dokosaheksaenoik asit, DHA ‘ya, daha faydalı formlara dönüştürmede yetersiz olabilir. Bununla beraber, daha fazla doz gerekli olmasına rağmen, ALA, DHA VE EPA’nın çoğu faydasına sahip olduğunu göstermektedir.

Karışım ve Depolama

Uygun karışımı sağlamak için, protein karışımınıza sadece 1 ila 2 yemek kaşığı ekleyin. Bir blender ya da kapta iyice karıştırın. Yağın karışımdan ayrılmasını önlemek için hemen karışımı için. Bozulmasını önlemek için buzdolabında saklayın. Herhangi bir bozulma ya da koku olan yağı atın.

Lignan

Bazı keten tohumu yağlarına lignan eklenmiş olabilir. Lignanlar, östrojen hormonuna benzer bir yapıya sahip bitkilerden gelen kimyasallar, fitoöstrojenlerdir. Lignanlar normalde, işlem sırasında yok edilir, fakat potansiyel faydaları için geri ilave edilmiş olabilir. Normalde sadece dişi üremesinde olduğu düşünülse de, östrojen, dengeli bir metabolizma kadar, kemikler, kan damarı, cilt sağlığı ve beyin sağlığı için önemlidir. Keten tohumu lignanları gibi fitoöstrojenler, ya çok yüksek ya da çok düşük olan östrojen seviyesinin etkilerini azaltabilir.