Keten tohumu yağı kapsülleri bozulabilir mi?

Keten tohumu yağında omega-3 yağ asitleri yüksektir. Marketler ve sağlıklı gıda mağazalarında kapsül ve şişe halinde bulunabilir. Ancak, keten tohumu yağı kapsülleri, herhangi bir yağ gibi bayatlayabilir. Satın almadan önce daima, son kullanma tarihini kontrol edin ve eskimeden önce kullanın.

Kaynak

Keten tohumu yağı, üretiminde ısı ve çözücüler kullanmayan soğuk presleme ile tüm keten tohumundan çıkarılır. Genellikle, keten tohumu yağını çıkararak tohumu preslemek için, bir friksiyon presi kullanılır. Bazı üreticiler yağ kapsüllerine tekrar lignan ekler, daha fazla bilgi için etiketi kontrol edin. Kanada tüm keten tohumunun tedarikçisi konumundadır, Çin ise ikincidir.

Besin Maddeleri

Keten tohumu yağı, temel omega -3 yağ asidi, alfa-linolenik asit ya da ALA içerir, fakat tüm ya da yer keten tohumu lifi ve lignan içermez. Yaklaşık olarak 14 gram olan bir yemek kaşığı keten tohumu yağı, 8 gram ALA, 14 gram yağ, 124 cal içerir. Kapsül boyut ve gram olarak değişir, fakat 5 gram kapsül ya da 1 çay kaşığı,  2.8 gram ALA, 5 gram yağ, 44 cal içerir. Belli miktar için şişeyi kontrol edin.

Omega-3 Yağ Asidi

Omega-3 yağ asitleri, vücudun üretemediği temel yağ asitleri olarak kabul edilir, fakat beslenme ile sağlanmalıdır. Normal büyüme gelişme ve beyin fonksiyonlarında önemli rol oynar. Maryland Üniversitesi Medikal Merkezi’ne göre Omega-3 yağ asitleri inflamasyonu azaltır ve kalp hastalığı, Artrit ve kanser riskini azaltabilir. İnflamasyonu azaltan omega-3 yağ asitlerinin, inflamasyonu artırıcı etkisi olan omega-6 yağ asitleri ile dengeli olması gerekir. Amerikan diyetinde alınan omega-6 yağ asidinin omega-3 yağ asidine oranla 14 ila 25 kat daha fazla olduğuna inanılıyor. Bu, takviyelerin yararlı olması için bir neden olabilir.

Depolama 

Keten tohumu kapsüllerini koyu renkli bir şişe içinde oda sıcaklığında veya buzdolabında muhafaza ediniz. Keten tohumu yağı yumuşak-jel kapsüller içinde ve şişede sıvı formda bulunabilir. Keten tohumu yağı ısıya, oksijene ve ışığa duyarlı olduğu için bayatlayabilir. Koyu renkli şişe ve kutu gibi yağı bu etkilerden koruyacak şekilde paketlenmiş ürünleri tercih ediniz. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanmayınız.