Keten tohumu ve kanama

Keten tohumları keten bitkisi, yani Linum Usitatissimum’dan elde edilir. Yüksek seviyede lif ve diğer içerikler yüzünden keten tohumları sıklıkla hastalık tedavilerinde kullanılır. Genellikle keten tohumları güvenli ve iyi tolere edilebilir olsa da, bazı bireylerde aşırı kanama riski gibi yan etkiler doğurabilir.

Kanama

Boston Üniversitesi’nin açıklamasına göre, keten tohumları antikoagülan veya kan inceltici olarak davranabilir ve bu sayede kanın pıhtılaşma süresini uzatabilir. Kan pıhtılaşması geciktiğinde küçük kesikler veya darbe sonrası aşırı kanama veya morarma riski artar. Cerrahi operasyon veya majör bir diş tedavisi geçirecekseniz iki hafta boyunca keten tohumu yemekten kaçınmanızda yarar var.

Etkileşimler

Kan inceltici etkisi olan reçeteli veya reçetesiz farklı ilaçlarla aynı anda keten tohumu tüketmek, aşırı kanama riskini artırabilir. Yaygın olarak reçete edilen kan incelticiler; Coumadin markası adı altında varfarin, Plavix markası adı altında klopidogrel ve Heparin içerir. Bu ilaçlarla beraber keten tohumu almadan önce doktorunuza danışınız.

Reçetesiz Kan İncelticiler

Birleşik Devletler Sağlık ve İnsan Servisi, reçetesiz olarak satılan birçok ilacın; Advil, Excedrin, Aleve ve Tylenol gibi ağrı kesiciler de dahil olmak üzere, kan inceltici etkiye sahip olduğu konusunda uyarmaktadır. Pepto Bismol, Alka-Seltzer ve Ex-lax gibi mide ilaçları da keten tohumu ile zararlı etkileşime girme potansiyeline sahiptir. Sarımsak, yeşil çay ve gingko biloba gibi birçok bitkisel takviye de keten tohumu ile birlikte alındığında kanama riskini artırır.

Diğer Yan Etkiler

Medline Plus’a göre keten tohumunun en yaygın olarak rapor edilen yan etkisi; gaz, şişkinlik, bulantı, kusma, Karın ağrısı ve ishal gibi mide-bağırsak rahatsızlıklarını içermektedir. Tek seferde yüksek dozlar almanın mide-bağırsak yan etkilerini artırdığı görülmektedir. Keten tohumu içindeki yüksek miktarda lif yüzünden yeterli su ile alınmadığında bağırsak tıkanmasına sebep olabilir.