Keten tohumu ve kabızlık

Keten tohumu popüler ve çok yönlü bir besin takviyesidir. Zengin omega-3 yağ asitleri içeren keten tohumu; tam tohum, sert veya ince un, kapsül veya yağ şeklinde bulunabilir. Bağırsak düzenini korumaya yardımcı olabilirler fakat aşırı miktarda tüketildiğinde ters etki yaratabildiklerine dair kanıtlar vardır.

Keten Tohumu

Keten tohumu, Linum bitkisinin tohumlarından elde edilen bir besin takviyesidir. Genel kullanım amaçlı keten tohumu takviyelerini Doktor reçetesi gerekmeksizin alabilirsiniz. Keten tohumu yüksek oranda omega -3 yağ asitleri, bitkisel östrojen ve çözünebilir lif içermesi sayesinde kilo vermek veya Menopoz ve Romatoid Artrit için iyi bir tercihtir. Keten tohumunu yağ formunda alabilirsiniz, ayrıca kapsül ve un şeklinde de bulunabilir. Ayrıca bazı mağazalarda satılan tam tohumları alıp evde ezerek de kullanabilirsiniz.

Bağırsak Düzenliliği

National Center for Complementary and Alternative Medicine (Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif İlaç Merkezi)’e göre keten tohumu genellikle laksatif (müshil) etkileri için kullanılır. Keten tohumu çözünebilir lif ile dolu olduğundan bağırsak hareketlerinin daha düzenli olmasını sağlayabilir. Ancak Medline Plus, etkili olabileceğini de olmayabileceğini de rapor ediyor. Spesifik olarak Kabızlık tedavisinde keten tohumu kullanımını araştıran bilimsel çalışma mevcut değildir. Hatta, National Standard (Ulusal Standart), Bu konuda daha çok araştırma yapılması gerektiğini belirterek keten tohumuna kabızlık tedavisi konusunda “C” derecesi veriyor. Bu durum keten tohumunun işe yaramadığı anlamına gelmez, sadece bir bilimsel ispat olmadığı anlamına gelir. Birçok insan bu amaçla düzenli olarak keten tohumu kullanmaktadır.

Kabızlık

Keten tohumu çözünebilir lif kaynağı olsa da, fazla tüketimi kabızlığı tedavi etmek yerine artırabilir. Tohum kabuğu içindeki çözünebilir lif dışkıda bir yığın oluşturarak, aşırı alınması durumunda tıkanmaya sebep olabilir. Keten tohumu kullanımının diğer ilgili olası yan etkileri gaz ve şişkinlik, mide rahatsızlıkları ve karın krampı veya rahatsızlığıdır. Bazı insanlar diğerlerine göre keten tohumu kullandıktan sonra kabız olmaya daha yatkındır. Bunlar daha dar bir sindirim sistemi olan ve bağırsak tıkanıklığına eğilimli olanlardır.

Yönergeler

Keten tohumu genellikle çoğu insan için güvenlidir. Ancak kabızlığı önlemek için, keten tohumu takviyelerini sadece yönergelere göre almayı ve yanında bol su içmeyi unutmayın. Ek olarak, keteni kabızlığı önlemesi içi alıyorsanız keten yağı yerine tohumların kendisini aldığınıza emin olun. Keten tohumunun yağ formu lif içermez. Konuyla ilgili araştırmalar kısıtlı olduğundan, kabızlık için evrensel olarak önerilmiş bir doz bulunmamaktadır. Herhangi bir keten tohumu türü almadan önce doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alınız.