Keten Tohumu İshal Yapar Mı ?

Keten tohumu, Linum usitassimum, keten bitkisinin tohumlarıdır. İnsanlar genelde keten tohumunu kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve Kabızlık gibi sağlık sorunlarının geniş yelpazede tedavi etmek için alternatif bir ilaç olarak keten tohumunu kullanır. Keten tohumu genellikle güvenli ve iyi tolere olmakla birlikte, ishal gibi bazı yan etkileri de olabilir. Herhangi bir sağlık takviyesi gibi alternatif bir ilaç olarak keten tohumunu kullanmadan önce, doktorunuza danışınız.

İshal

Lif miktarı çok yüksek seviyede olması nedeniyle, keten tohumu iyi bilinen bir laksatif etkiye sahiptir. Keten tohumu tüketmek, her gün meydana gelen bağırsak hareketi miktarını arttırabilir. MedlinePlus, keten tohumunun potansiyel olarak, çok güçlü ve ishalle sonuçlanan laksatif bir etkiye sahip olduğu konusunda uyarmaktadır. Keten tohumunun daha yüksek dozlarını almak, ishal ve diğer sindirim problemleri riskini arttırabilir.

Diğer Sindirim Sistemi Yan Etkileri

Keten tohumu, muhtemelen bulantı, şişkinlik, karın ağrısı, şişkinlik ve karında kramplar gibi çeşitli gastrointestinal yan etkilere neden olabilir. Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi, keten tohumundaki lifin çok yüksek seviyeleri sebebiyle, bağırsak tıkanmaları ya da kabızlık riskini önlemek için daima yüksek miktarda su almanız gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Diğer Yan Etkiler

MedlinePlus, keten tohumunun östrojen hormonunun aktivitesini taklit edebilen ve potansiyel olarak hormon düzeylerinde değişikliklere yol açabilen bileşikler içerdiğini bildirmiştir. Keten tohumu, ayrıca özellikle geçmişinde kan hastalığı olan insanlarda aşırı kanama riskini arttırabilen bir kan inceltici etkiye sahiptir. Kan şekeri seviyeleri, tehlikeli düşük seviyelere düşürmek amacıyla potansiyel olarak kan şekeri seviyelerini etkileyebilen keten tohumu sindirildikten sonra, azalabilmektedir.

İlaç Etkileşimleri

Keten tohumu bir kan inceltici etkiye sahip olduğundan, muhtemelen Aspirin ve warfarin gibi diğer kan inceltici ilaçlarla tehlikeli etkileşimlere girebilir. Benzer şekilde, keten tohumunun kan şekerini düşürücü etkisi, kan şekerini de düşüren diyabet ilaçlarıyla alındığında, kan şekerinde tehlikeli düşme riskini arttırabilir. Keten tohumunun yüksek lif seviyesi, kan dolaşımındaki farklı ilaçların emilimini yavaşlatabilir. Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi, herhangi bir ilaçla aynı zamanda keten tohumunu almaktan kaçınmanızı önermektedir.