Keten tohumu Trigliseridi düşürür mü?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, beş kişinden birinde, Kalp krizi riskini arttırabilen trigliserit denilen kan yağları yüksek seviyede bulunmaktadır. Genellikle sağlıksız gıdalar tüketildiğinde, ortaya çıkan yüksek trigliserit seviyesini azaltmanın en iyi yollarından biri, beslenme programınızı değiştirmektir. Diğer çalışmalar hiç bir fayda bulamamış ve hayal kırıklığı yaratmış olsa da, çalışma keten tohumunun trigliserit seviyesi için faydalı olabileceğini gösteriyor.

Trigliserit Seviyeleri

Trigliserit karaciğerde üretilen, kandaki lipitin yağlı bir formudur. Vücudunuz, yiyeceklerden aldığınız trigliseriti ihtiyacınız olmayan kaloriye dönüştürür, daha sonra yağ hücrelerinde depolar. Bazı depo trigliseritler enerji olarak kullanılabilir, fakat aşırı trigliserit sağlıksız seviyelere yükselebilir. Normal bir trigliserit seviyesi bazen kanda 200 mg/dL’den daha az olarak tanımlansa da, Amerikan Kalp Derneği, iyi sağlığı korumak için trigliserit seviyesini 100mg/dL seviyesinde tutmayı önermektedir.

Keten Tohumu

Keten tohumu yağı, diğer adıyla bezir yağı, Taş Devri’nden beri, Avrupa’da kültürü yapılan keten bitkisinin tohumundan gelir. Keten tohumu yağı, vücudunuzda iltihap seviyesini düşük tutmak için doğru oranda birlikte çalışan, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri olarak bilinen önemli bileşikleri içerir. Keten tohumu ayrıca, çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde bir rol oynayabilen lignan adı verilen bir kimyasal gruba sahiptir.

Bilimsel Kanıt

Romanya’da bir tıp enstitüsündeki bir çalışma, 2005’te keten tohumunun, trigliserit ve kolesterol seviyeleri üzerindeki rolünü araştırmıştır ve 60 gün süresince bir keten tohumu takviyesi verilen insan hastalarda, totalde kolesterolde ortalama %17 azalma ve trigliseritte %34 bir azalma olmuştur. 2009’da, “Kardiyovasküler Farmakoloji Dergisi”‘nde yayınlanmışbir keten tohumu ekstresi araştırması yapılmıştır. Keten tohumu yağı’nın genel anlamda kan lipitlerini etkilemediği, ancak trigliseritte hafif bir azalmaya neden olduğu belirlenmiştir.

Çelişkili Sonuçlar

Bir Kanada araştırma takımı, 12 hafta boyunca, 86 sağlıklı kişide, kardiyovasküler (kalp ve damar) sağlık için çeşitli belirteçler üzerinde balık yağı, keten tohumu ve kenevir tohumu yağının etkilerini karşılaştırdılar. 208’de “Amerikan Üniversitesi Beslenme Dergisi”’nde, yayınlanan sonuçlar, bu trigliserid de dahil toplam kolesterol ve kan lipitlerinin hiç birinde değişiklik yaratmadığını buldu. Keten tohumlu takviyelerden trigliseritte herhangi bir azalma bulunmayan 28 farklı çalışmanın bir incelemesinden sonra, “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi” 2009 sayısında benzer sonuçlar yayınlandı. “Kardiyovasküler Farmakoloji ve Tedavi Dergisi”’nde bir 2005 çalışması ise,  sağlıklı erkek bireylerde keten tohumunun trigliserit seviyesini arttırdığını bile öne sürdü.

Değerlendirmeler

Sıvı formda ve yumuşak jel kapsüllerde bulunan keten tohumu yağı için önerilen bir kullanım şekli bulunmamaktadır. Ketentohumu yağı, kolaylıkla ısı, ışık ve oksijen tarafından tahrip edilir, bu yüzden, serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Genel olarak güvenli kabul edilmesine rağmen, keten tohumu yağı Aspirin, Coumadin, Plavix gibi kan incelticilerin etkisini arttırabilir ve potansiyel olarak ciddi kanamalara yol açabilir. Eğer herhangi bir ilaç alıyorsanız ya da geçmişe dayalı tıbbi bir sorununuz varsa, ketentohumu takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşunuz.