Keten tohumu kapsülleri ve mide problemleri

Keten tohumu kapsülleri, olağan bir yan etki olarak gaz, şişkinlik, ishal ve mide bulantısı gibi mide problemlerine neden olabilir. Eğer mide problemleri şiddetliyse ya da sizi kaygılandırıyorsa, doktorunuzu arayın. Keten tohumunun lifi yüksektir ve gaz, mide ağrısı ve şişkinliğe neden olabilir. Keten tohumu kapsüllerinden kaynaklanan diğer muhtemel mide sorunları, alerjik reaksiyon ya da gıda intoleransıdır. Doktorunuz bir tanıyla size destek olacaktır. Tıbbi rehberlik olmadan belirtileri teşhis ya da tedavi etmeye çalışmayın.

Yaygın Yan Etkiler

Keten tohumu kapsülü almanın yaygın yan etkileri, gaz, bulantı ve ishaldir. Bu beslenmenizde lifin ani artış sonucunun bir parçasıdır. Lif, dışkılamaya ve düzenliliğini korumaya yardımcı olan sindirilemeyen gıda kısmıdır. Keten tohumu yüksek liflidir ve kullanımın ilk birkaç gününde, geçici karın problemlerine neden olabilir. MedlinePlus, sindirim semptomlarını azaltmak için günlük lif tüketim miktarının yavaş yavaş arttırılmasını önermektedir.

Keten Alerjisi

Eğer mide sorunlarının sürüyor ve gittikçe kötüleşiyorsa, takviye kullanmaya devam etmeyin ve doktorunuzu arayın. Keten tohumuna bir alerjik reaksiyon olma durumu olasıdır. Alerji bağışıklık sisteminizdeki bir hasarın sonucudur. Bağışıklık sisteminiz, keten tohumu takviyesindeki proteinleri tanımladığında, vücuda zarar vereceklermiş gibi proteinlere yanlışlıkla tepki gösterir. Vücut, sindirim sisteminde, ciltte, sinüs ve akciğerlerde iltihaba yol açan keten tohumu proteinlerine saldırarak cevap verir. 

Keten İntoleransı

Gıda intoleransı gıda alerjisinden daha yaygındır ve çeşitli sindirim sistemi semptomlarına yol açabilir. Keten intoleransı bir alerjiden farklılık gösterir, çünkü bir bağışıklık sistemi reaksiyonunun sonucu değildir, fakat daha ziyade keten proteinlerini sindirme yetersizliğidir.  Keten intoleransı alerjiyle ilgili değildir çünkü belirtiler yaşamı tehdit edecek reaksiyonlara neden olma potansiyeline sahip değildir. Gıda intoleransı semptomları genellikle şişkinlik, ishal, mide bulantısı ve mide ağrısı olabilir.

Tedavi

Eğer mide problemleri yaygın yan etkilerin bir sonucuysa, doktorunuz günlük aldığını keten tohumu kapsüllerinin miktarını azaltmayı önerebilir. Eğer sindirim komplikasyonları bir gıda alerjisi ya da intoleransından geliyorsa, beslenme programınızdan keten tohumu içeren tüm ürünleri çıkarmanız gerekecektir.