Keten Tohumu İle Kilo Nasıl Verilir ?

Küçük bir keten tohumu bir besin gücüdür. Kanserle savaşan etkili fotokimyasallar olan lignan içeriği bakımından zengin olmanın yanı sıra, kalp dostu liflere ve omega -3 yağ asitlerine sahiptir. Yağ oranı yüksek olsa da, keten tohumu kilo vermenize yardımcı olabilir. Bir internet sitesine göre keten tohumu yağı metabolizmanızı ateşleyerek size tokluk hissi verir ve vücuttaki kan şekeri ile insülin seviyelerini düzenler. Amerikalı bir diyetisyen, keten tam tohum halindeyken bağırsaklarınızdan sindirilmeden geçebileceği için tohumları yemeden önce bir kahve veya baharat değirmeninde öğütmenizin önemli olduğu konusunda uyarıyor. Ayrıca buzdolabında saklanmadığı sürece bayatlayabilir.

1.Adım

Buğdayı krem şeklinde ya da yulaf ezmesi gibi sıcak tahıllara bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumunu ekleyin. Ayrıca, yoğurda ve kahvaltıda içmeyi tercih ediyorsanız meyveli içeceklere ekleyebilirsiniz.

2.Adım

Sandviçinize koyacağınız çeşnilere öğütülmüş keten tohumundan bir çay kaşığı karıştırın. Keten tohumunu hardalla, mayonezle ya da fındık ezmesiyle bir çorba kaşığı ile karıştırın. Fazladan bir lif artışı için tam tahıllı ekmeğin üzerine sürüp keyfini çıkarın.

3.Adım

Öğütülmüş keten tohumunu, favori ekmeğiniz ya da muffin tarifinizle pişirin. Bir internet sitesi, tereyağını azaltmayı ya da kanola yağı ya da safranda olduğu gibi sağlıklı tekli doymamış yağlı tarifi koymayı ve akçaağaç şurubu ya da elma şurubu gibi doğal bir tatlandırıcıyı önermektedir. Diğer doğal tatlandırıcılar arpa maltı ve ham halde bal içerir.

4.Adım

Eşit miktarda keten tohumu yağı ve balzamik sirke kullanarak salatanızı süsleyin. Tat vermesi için ham bal ve dijon hardalı ekleyip çalkalayın ve en sevdiğiniz yeşillerin üzerinde keyfini sürün. Keten tohumu yağındaki temel yağlar yemeğin midede daha uzun süre kalmasını sağlar ve kendinizi tok ve tatmin olmuş hissetmenize yardımcı olur.

5.Adım

Bir kaşık dolusu öğütülmüş keten tohumunu öğünlerinizden yarım saat önce yiyin. Süt, meyve suyu veya biraz fındık ezmesi ile karıştırın. Keten tohumu midenizde 5 kata kadar hacim kazanır ve bu sayede daha az yemek yiyerek tok hissedebilirsiniz.