Keten tohumu diverküliteye neden olabilir mi?

Dışkı ve bakteriler divertikül içinde sıkıştığında, divertikülit meydana gelir. Bu küçük torbalar basınç ve kabızlığın sonucu olarak, kalın bağırsağın zayıflamış alanlarından dışarıya doğru çıkıntı yapar. Ulusal Biyoteknoloji Bilgisi Merkezi PubMed Sağlık’ın websitesine göre, keten tohumu değil, çok az diyet lif divertikülit nedenidir. Tohum gibi bu yüksek gıda kalıntısı, genellikle divertikülitli olanlara önerilmez, denilmiştir. Ancak, keten tohumundaki omega -3 yağ asitleri genelde iltihabı yatıştırır ve divetikülitle ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer divertikülitiniz varsa, keten tohumu ile ilgili doktorunuzla ya da uzmanla konuşun.

Lif

Keten tohumu lif sağlar. Kanada Keten Konseyi’ne göre, 100 gram keten tohumu 28 gram hem çözünen hem de çözünmeyen lif sağlar. Çözünen lif formları, suyla karıştırıldığında, viskoz bir jel şeklini alır, çözünmeyen lif bağırsak sisteminin içinden geçer. Çözünmeyen lif özellikle divertiküliti olanlara yararlıdır, çünkü bağırsak yolu boyunca düzenli olarak hareket eder. Bu olay, kalın bağırsakta basıncı azaltır ve kabızlığı önler. Keten tohumunun yüksek lif içerir, dolayısıyla divertikülitli hastalara sorunlarını yönetmede yardımcı olabilir.

İltihaplanma

Keten tohumu ayrıca, bir omega -3 yağ asidi alfa-linolenik asit ya da ALA kaynağıdır. Bir fincan keten tohumu 41 gram alfa-linolenik asit sağlar. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, alfa- linolenik asit gibi omega -3 yağ asitleri, genel anlamda iltihaplanmayı azaltma yeteneği gösterir. Keten tohumu, dolayısıyla inflamasyonu (iltihaplanma) sınırlama ve divertikülitli hastalarda alevlenmeyi en aza indirgeme potansiyeline sahiptir.

Lignan

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, lif eksikliği ve kalın bağırsakta kronik iltihaplanma, kolorektal kanser riskinizi arttırabilir. Kanada Keten Kurulu’na göre keten tohumu ayrıca kolon kanserine karşı koruma özelliği gösteren bitki bileşikleri, lignanları içerir.

Uyarı

Ciddi komplikasyonlar, divetikülitten kaynaklanabilir. Kalın bağırsağın iltihaplanmış parçasının, anüsten başka bir açıklığa doğru dışkıladığı ve cilt yüzeyine ya da başka bir organa verdiği yerdeki fistüller divertikülitten kaynaklanabilir. Diğer komplikasyonlar, abse, kanama, kalın bağırsakta tıkanıklık ya da daralma, kalın bağırsağın bir bölgesinde gelişen yırtılma ya da karın iç duvarında bir enfeksiyondur. Eğer divertikülitiniz varsa, şiddetli karın ağrısı, ateş, titreme, dışkınızda kan ve bulantı ya da kusma varsa, acil tıbbi yardım isteyin.