Kestane ve kestanenin faydaları

Soğuk gecelerin en favori yiyeceğidir kestane. Hele dışarıda satılan kestane kebapları kimileri için vazgeçilmezdir. Siz de kış geldi kestane mevsimi başladı diye sevinen biriyseniz size güzel haberlerimiz var. Kestane o vazgeçilmez tadı dışında aynı zamanda sağlığınız için de bire bir.

Kestane çok çeşitli tüketilebilen bir atıştırmalık. Haşlanıyor, kebap yapılıyor ya da kendine bağımlı hale getiren şekerlemesi yapılıyor. Hal böyle olunca kış mevsiminin en güzel yanlarından biri kestane oluyor. 

Kestanenin içeriğinde bol miktarda B1, B2 ve C vitamini bulunuyor. Bu da bizi kış mevsiminin en yaygın sağlık sorunları olan grip, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarından koruyor. Ayrıca besleyiciliği ve enerji deposu olmasıyla vücudumuzun direncini arttırıyor. Ayrıca içeriğinde potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir ve sodyum gibi maddeler barındırıyor. Yani kısaca kestane kış aylarında vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller açısında tamamlayıcı özelliğiyle vazgeçilmez hale geliyor. 

Kestane ve kestanenin faydaları

Kestanenin içeriğindeki maddeleri öğrendik. Vücudun direncini de arttırdığını biliyoruz. Ancak kestanenin faydaları bununla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda bedensel ve zihinsel açıdan yorgunluğu alıyor. Hatta cinsel gücü arttırmada etkili oluyor. Tüm bunların dışında kandaki kolesterol oranını düşürüyor. Kan dolaşımını düzenliyor. Varis gibi sağlık sorunlarından koruyor. Ayrıca sindirimi düzenleyerek hemoroit, ishal gibi sorunların önüne geçiyor. Mideyi rahatlatıyor. 

Kestanenin alternatif kullanım yöntemleri

Ülkemizde kestane hemen her yerde yetişmesine rağmen özellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla verimlidir. Bu nedenle hemen her yerde ucuza bol miktarda bulunabilir. Hal böyle olunca da kestanenin çeşit çeşit tarifine ulaşmak mümkün. Bunlardan en bilinenleriyse tabii ki haşlama, kebap ve kestane şekeri. Haşlama ve kebabın nasıl yapıldığını anlatmaya gerek yok. Ancak kestane şekeri sanılan aksine çok zor ve meşakkatli bir iş. Haydi şimdi o dayanılmaz lezzette evde kendimiz nasıl doyabiliriz bakalım. 

Ev yapımı kestane şekeri nasıl yapılır?

Kestane şekerine çoğu insan bayılır. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi biraz meşakkatli bir iş olduğundan maliyeti normal kestaneden kat ve kat fazla. Bu nedenle evde kendi kendimize kestane şekeri yapmak biraz daha mantıklı olabilir. Şimdi gelin kış aylarının sağlık deposu olan kestaneyi lezzet bombası haline nasıl getirirmişiz öğrenelim. 

MALZEMELER: 

2 Kg. toz şeker 

2 Kg. büyük kestane 

8 Bardak su 

2 Paket vanilya 

HAZIRLANIŞI: 

Şekeri, suyu ve vanilyayı bir tencereye koyup, karıştıra karıştıra bir taşım kaynatıp indiriniz. 

Sonra da kabukları soyulmuş kestaneleri, içi su dolu büyükçe bir tencereye koyup orta derecede ateşte kestaneleri yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Ama suyu fazla kaynatmadan pişiriniz, aksi taktirde kestaneler dağılır. 

Sonra da bu kestaneleri teker teker sudan çıkarıp, parçalamadan iç kabuklarını bir bıçakla soyup, hazırlanan şuruba atınız. Bütün kestaneler ayıklanıp bitince şurup tenceresini kestanelerle birlikte ateşe koyup bir taşım kaynatınız. 

Sonra ocağı iyice kısarak tencereyi 6 saat süreyle ateşte bırakınız. Kapağının açık olmasına ve kaynamamasına özellikle dikkat ediniz. Sonra da delikli kepçeyle kestaneleri tabağa alınız. Soğuyunca servis yapınız.

Kestanenin sağlığınız üzerine etkileri hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak