Keppra ve B kompleks vitamini hangi aralıklarla alınmalıdır?

Birçok ilaç gibi Keppra da başka ilaçlarla ya da çeşitli besin takviyeleri ile etkileşime girebilir ve bu etkileşimin sonucu olarak B kompleks vitamini eksikliklerine sebep olabilir. Eğer Keppra’yı B vitamini takviyeleri ile birlikte tüketiyorsanız, doktorunuz bu konudaki son söz hakkına sahiptir çünkü olası bir uyumsuzluk ciddi sonuçlara yol açabilir.

B vitaminleri

B kompleks vitaminleri tiyamin, riboflavin, Niyasin, pantotenik asit, biyotin, folik asit, B6 ve B12 vitaminlerini içeren vitamin gubudur. Bu vitaminlerin her biri vücudunuzda farklı bir görev üstlenir. Vücuda enerji dağıtımının yapılması, aminoasit sindirimi ve sağlıklı hücre bölünmelerinin sağlanması bu görevlerden bazılarıdır.

Keppra

Keppra, levatirasetam grubuna ait ve ciddi sara krizlerini diğer tedavilerle engelleyemeyen yetişkin hastaların reçete ile temin ettiği bir sara hastalığı ilacıdır. Keppra, vücudunuz tarafından çok hızlı bir şekilde özümsenir ve tüketildikten bir saat sonra etkisini en yüksek seviyede gösterir ayrıca, iki gün boyunca günde iki doz kullanıldıktan sonra hastanın durumunu sabitlemeye başlar. 

B vitamini ile etkileşimi

Keppra gibi, sara kasılmalarını engelleyen, ilaçlar özellikle uzun zaman boyunca tüketildiklerinde folik asit, biyotin, B6 ve B12 vitamini eksikliklerine yol açabilirler. Biyotin eksikliği iştahta azalma ve Depresyon gibi sonuçlara yol açabilir. Ayrıca, folik asit eksikliği de kadınların kusurlu doğum yapmasına sebep olabilir. B6 vitamini eksikliği, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi arttırabilir ve hatta sara krizlerinizin daha şiddetli geçmesine bile sebep olabilir. B12 vitamini eksikliğiyse sinir sisteminde bozukluklara ve ruhsal problemlere yol açabilir.

Dozaj ve zamanlama

B kompleks vitaminleri ve Keppra’yı birlikte tüketen hastalar için dozaj ve zamanlama hakkında uzun dönemli çalışmalar yapılmadığından, zaman ve dozaj bakımından neyin doğru olduğuna karar vermek oldukça zordur. Keppra’nın etkileri her hastada farklılık gösterebilir. Beslenme düzeniniz de sizi diğer hastalardan ayıran faktörlerden biri olabilir. Keppra, vücutta sürekli olarak aynı miktarda bulunduğunda en iyi etkiyi gösteririr ve bu yüzden, Keppra’yı ve B vitamini takviyelerini günün aynı saatinde ve her zaman belirli miktarlarda tüketmeniz sizin açınızdan doğru bir seçim olacaktır. Ancak beslenme düzeninize herhangi bir sebeple vitamin takviyeleri eklemeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Dikkate alınması gerekenler

Ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler, sakarlık ya da Denge sağlayamama veya olağandışı yorgunluk ve Bitkinlik halleri Keppra’nın yan etkileri arasında yer alır. Halüsinasyon ve depresyon da Keppra’nın daha ciddi yan etkilerine örnek olarak verilebilir. “Klinik Epilepsi” dergisinin 2005 yılı Ekim sayısında yayınlanan bir çalışma B6 vitamini takviyesi kullanımının Keppra’nın psikiyatrik belirtilerinin engellenmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.