Kenevirin Zararları Nelerdir ?

Kenevirin zehirlilik oranı daha düşük olsa da kenevirin eğlence ya da tıbbi amaçlı kullanımı sonrasında kenevirin doğrudan ve anında görülen etkileri yüzünden kullanıcı ölmese de. Kenevirin tamamen zararsız bir madde olduğu söylenemez.

Dumanını Çekmek

Herhangi bir uyuşturucunun dumanını çekmek sağlığa zararlıdır, kenevir de bu durumun istisnası değildir. Kenevirin dumanı aslında tütünün dumanından daha yoğun karsinojenik polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAHs)  içerir. Kenevir içicileri sigara içenlere kıyasla, genellikle dumanı daha uzun süre içlerine çekerler. Kenevir içenlerin ciğerleri, sigara içenlerin ciğerlerinden 4 kat daha fazla katranla dolar. 

Kenevir ve tütünü karıştırmak daha kötü etkilere neden olabilir. Kenevir ve tütün karışımı esrarlı sigarayı çok içiyorsanız ( günde 10 taneden fazla içiyorsanız) akciğer hastalıklarına yakalanmakta önemli bir risk altındasınız demektir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kanser öncesi anormalliklerin en fazla kenevir ve tütünü birlikte içen kişiler arasında görüldüğünü ortaya koymaktadır. 

Bir diğer önemli faktör kenevir kullanıcılarının 30’larına geldiklerinde kenevir kullanmayı bırakmalardır. Sigara kullanımı ile ilgili olarak yapılan uzun süreli araştırmalar, 35 yaşından önce sigarayı bırakan kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermektedir. Aynı şey kenevir için de geçerlidir. 

Marihuana İçenleri Bekleyen Diğer Akciğer Rahatsızlıkları

Esrar içenler diğer akciğer hastalıklarına da yakalanabilirler. Sigara içen kişiler gibi, esrar kullananlar da kronik öksürük ve balgam üretiminde artış gibi sağlık sorunları yaşayabilirler. Düzenli marihuana kullanmak, göğüs hastalıklarına yakalanma ve akciğer enfeksiyonu geçirme riskini arttırır. Bu solunum rahatsızlıkları, esrar kullanıcısının sigara içen kişiden daha fazla işinden izin almaya gereksinim duyabileceği anlamına gelebilir.

Kalp Hastalıkları ve Marihuana Kullanımı

Bir tane esrarlı sigara yakmak ve ondan bir nefes çekmek kullanıcının kalbine hemen etki eder. Bu uyuşturucuyu kullanmak kullanıcının kalp atış hızının %20-%100 daha fazla artmasına neden olur.  Kalp atış hızının artması 3 saat kadar sürer. 

Kalp artışlarının daha fazla hızlanması, esrar kullanan kişinin kalbini yorar. Kalp atışı hızlandıkça kullanıcının kalp ritmi düzensizleşebilir. Kalp krizi geçirme riski, marihuana kullanıldıktan sonraki ilk saatte daha fazladır. İleri yaşlardaki kişilerin ve ya kalp rahatsızlığı olanların özellikle miyokardiyal enfarktüs (kalp krizi) geçirme olasılığı daha fazladır.

Kalp krizi geçirme riskinin fazla kilolu olan ya da kendisine iyi bakmayan orta yaşlı kişilere özgü olduğu düşünülerek marihuana kullanımına devam edilebilir, fakat gerçek hiç de öyle değildir. Kalp krizi, kalp rahatsızlıklarına sahip olmayan kişilerde de görülebilir. Esrar kullanmak, kişinin kalp hastalıkları olup olmadığına bakmaksızın kişinin kalp krizi geçirme riskini arttırabilir. 

Günlük Hayatta Ortaya Çıkan Sıkıntılar

Düzenli olarak esrar kullanan bazı kişilerin idrak yetenekleri zarar görebilir. Marihuana kullanıcılarının sözel ve sayısal yetenekleri yanı sıra okuduğunu anlama yetenekleri de zayıflar. Sınıfa girmeden önce uyuşturucu alan öğrenci, öğretilen dersleri takip edemeyecektir. Esrar kullanan kişilerin, yüksek düzeyde konsantrasyon gerektiren görevleri yerine getirmeleri zorlaşacaktır. Koordinasyon zayıflar, araba kullanmak zorlaşır. 

Düzenli kullanımda kişinin motivasyonu düşer. Muhtemelen okula geç kalır ve okula ya da işe gitmezler. İşe gitmemenin sonuçları disiplin cezaları verilmesi ya da işten kovulma olabilir. 

Esrar kullanmanın tek sonucu kullanıcıların iş değiştirme oranlarının çok yüksek olması değildir, marihuana kullanıcıları kazalara da yol açarlar. 

Kenevir

Paranoya

İlk kez uyuşturucu kullananlarda ya da uyuşturucu kullanımının başlarında olan kişilerde görülen yaygın etkiler anksiyete, panik, paranoya, felaket yaklaşıyormuş gibi hissetmektir, fakat bu etkiler birkaç saat sonra yok olur. Güven veren ve destekleyen çevreye sahip olmanın da ayrıca yardımı dokunur. Kenevirin anksiyete saldırılarından ve paranoya yaratmasından hazzetmeyen uzun süredir marihuana kullanan kişiler ile ilgili anekdotlar mevcuttur.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada esrar kullanıcılarının %10-%5 inin esrar kullanımından kaynaklanan paranoyakça ve karışık hislere sahip oldukları belirtilmektedir. Kullanıcıların %27 sinden fazlasında esrarın düzenli ya da sık sık görülen etkilerinden biri olan anksiyete hali görülmektedir. Olumsuz deneyimlerinden dolayı kullanıcıların yaklaşık %30 u esrarı tamamen bırakmak istediklerini belirtmektedir. 

Şizofreni

Düzenli kenevir kullanıcısının şizofreni hastalığı varsa hastalığın seyrinin uyuşturucu yüzünden kötüleşeceğine dair genel bir görüş birliği vardır, ama esrar kullanımının bir yerlerde gizlenmiş psikotik hastalığı çıkaracağına dair bir kanıt yoktur. Gerçek olmayan zihinsel yanılgılar ve halüsinasyonları içine alan uzun süreli ve tehlikeli toksik psikozlar geçirebilirler ve bu belirtiler nedeniyle kendilerine şizofren teşhisi konulabilir.

Bazı durumlarda, ruhsal sağlık sorunları olan kişi marihuanayı kendisini tedavi etme aracına dönüştürecektir. Konunun altında yatan sebepleri etkili bir şekilde tedavi etmek yerine, esrar kullanımı sadece belirtileri maskelemeye hizmet edecektir. Kullanıcı bir sağlık uzmanına, tedavi olmak için danışsa bile uyuşturucu kullanımının etkili tedavisini sağlamak kolay değildir. 

Ruhsal sorunlarınız varsa, herhangi bir uyuşturucuyu aşırı derecede kullanmak problemlerinizi daha da kötüleştirebilir. Marihuanayı bırakmak isteyen ya da kendi kendine bırakmakta zorlanan kişiler için yardım hizmetleri sunan yerler mevcuttur. Kullanıcılar önce marihuanadan arındırılırlar, sonra konunun uzmanı olan, duruma uygun çözümler geliştirebilen eğitimli profesyonellerce rehabilitasyona alınırlar.